Pęknięte naczynka w oku – co robić?

Na pewno co najmniej kilkukrotnie każdemu z nas udało się zaobserwować pęknięte naczynko w oku. Jest ono często nazywane po prostu defektem kosmetycznym. Zazwyczaj nie ma obaw do niepokoju, warto jednak wiedzieć, co może być tego przyczyną.


Pęknięte naczynka w oku, czyli wylew podspojówkowy

Gałka oczna zbudowana jest z wielu warstw. Biała część, zwana twardówką pokryta jest cienką, przezroczystą spojówką. Jest to błona śluzowa chroniąca oko. Zawiera ona liczne naczynia krwionośne, tworzące ciasną siatkę. Są one bardzo delikatne i podatne na wszelkie uszkodzenia. Z tego powodu nie trudno zaobserwować na powierzchni oka rozszerzone, a nawet popękane naczynka. 

W wyniku pęknięcia naczynek spojówki dochodzi do wylewu krwi między twardówką, a spojówką. Jest to tzw. wylew podspojówkowy. Jest to schorzenie bardzo łatwe do zaobserwowania i powodujące często duży niepokój. Z fizjologicznego punktu widzenia, wylew ten nie różni się niczym od zwykłego siniaka na skórze.

Pęknięte naczynka w oku

Objawy pękniętego naczynka w oku 

Podstawowym objawem wylewu podspojówkowego jest pojawienie się czerwonej plamy krwi na białej twardówce. Może obejmować on niewielki obszar lub rozlać się na całej jej powierzchni. Niekiedy nagromadzona krew powoduje również uniesienie się spojówki. Mimo że widok przekrwionego oka może budzić niemałe zaniepokojenie, najczęściej nie prowadzi do niczego poważnego. 

Krwawieniu z naczynek spojówki towarzyszyć może również uczucie obrzęku oraz ból. Stan ten nie powinien powodować natomiast zaburzeń widzenia.
 

Przyczyny pękniętego naczynka w oku 

Wylew krwi pod spojówkę, mimo że wygląda poważnie, nie jest groźnym schorzeniem. Jest to bardzo powszechne zdarzenie w praktyce okulistycznej. Mimo że najczęściej pojawia się nagle i trudno jest precyzyjnie określić jego przyczynę, do najczęstszych zalicza się: 

  • Urazy oka – uderzenia w okolicy głowy lub bezpośrednio w oko mogą prowadzić do uszkodzenia delikatnych i kruchych naczyń, powodując krwawienie. Spowodować może to nawet intensywne pocieranie oka lub podrażnienie np. końcówką od tuszu do rzęs. 
     
  • Przyjmowane leki – niektóre leki, takie jak aspiryna i zawarty w niej kwas acetylosalicylowy powodować mogą krwawienia np. z nosa czy z oczu.
     
  • Nagły wzrost ciśnienia w naczyniach – może być to spowodowane niepozornymi czynnościami, takimi jak silne kichnięcie, kaszlnięcie, intensywny wysiłek fizyczny, wymioty, a nawet śmiech.
     
  • Źle dobrane soczewki kontaktowe 

Wylew podspojówkowy

Pęknięte naczynka w oku a soczewki kontaktowe

U osób noszących soczewki kontaktowe zauważono zwiększoną częstotliwość występowania pękniętego naczynka w oku. Czego może to być objaw? Przyczyny można doszukiwać się w nieodpowiednio dobranych soczewkach lub ich niewłaściwym użytkowaniu.

Szkła kontaktowe dobierane są do indywidualnych parametrów użytkownika. Jeśli masz problem z często powstającymi wylewami podspojówkowymi, warto przyjrzeć się soczewkom, z których korzystasz. Najlepiej w tym celu udać się na wizytę do optometrysty lub okulisty. Specjalista wykona odpowiednie badania i sprawdzi, czy noszone przez Ciebie soczewki mają odpowiednią średnicę lub krzywiznę. Każdy z nas ma bowiem inne preferencje, a także inne wymiary oka.

Jeśli produkt, z którego korzystasz dobrze układa się na oku, problem stanowić może tryb jego użytkowania. Musi być on bowiem dopasowany do prowadzonego przez Ciebie stylu życia. Równie istotny jest czas użytkowania soczewek. Pamiętaj by skrupulatnie przestrzegać zaleceń producenta mówiących o długości noszenia szkieł. 

Jeśli natomiast zmagasz się z nadmiernym przesuszaniem soczewek oraz oczu, warto zastanowić się nad wyborem produktu z większą przepuszczalnością tlenu lub uwodnieniem. To również może pomóc Ci uniknąć pękania naczynek w oku. 
 

Co robić w przypadku pękniętych naczynek w oku?

Wylew podspojówkowy, mimo niepokojącego wyglądu, nie stanowi groźnego schorzenia. Z tego powodu, w przypadku zaobserwowania pękniętego naczynka, nie ma konieczności interwencji okulistycznej. Na wizytę powinny udać się osoby, u których podczas krwawienia występują też  inne dolegliwości, takie jak ból lub zaburzenia widzenia. Konsultacja jest zalecana również w przypadku urazu gałki ocznej lub głowy.

Zazwyczaj nie ma również konieczności podejmowania jakiegokolwiek leczenia. Wylew podspojówkowy ustępuje samoistnie w ciągu dwóch tygodni. W jego przebiegu pomocne mogą okazać się nawilżające krople do oczu tzw. sztuczne łzy. Pozwolą one zniwelować dyskomfort spowodowany np. świądem podczas mrugania

przyczyny wylewu podspojówkowego

Jak zapobiegać pękaniu naczynek w oku?

Gdy dojdzie do wylewu podspojówkowego, w większości przypadków nie pozostaje nic innego jak czekanie, aż krew sama się wchłonie. Z racji tego, że nie ma konieczności leczenia, warto skupić się na zapobieganiu. 

By nie dopuścić do pęknięcia naczynek w oku warto zadbać o swoje oczy. Jest to szczególnie istotne dla osób korzystających z soczewek kontaktowych. Zwróć uwagę na sposób w jaki zakładasz oraz zdejmujesz szkła. Pamiętaj by nie nosić ich dłużej niż czas określony przez producenta i korzystaj z produktów dopasowanych do Twoich parametrów oraz stylu życia. 
 

Bibliografia:

  1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/subconjunctival-hemorrhage/symptoms-causes/syc-20353826
  2. https://www.aao.org/eye-health/diseases/what-is-subconjunctival-hemorrhag
O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię