Jak wybrać soczewki kontaktowe? 4 proste kroki
Zauważyłeś, że Twój wzrok się pogorszył? Coraz trudniej jest Ci rozpoznać osobę idącą po drugiej stronie ulicy, a wieczorne czytanie nie sprawia przyjemności, ponieważ druk zaczyna się zamazywać? Czas na wizytę u specjalisty, okulisty lub optometrysty, który po dokładnym badaniu wzroku dobierze korekcję dopasowaną do Twoich potrzeb. Nie jest to jednak tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Gdy zdecydujesz się na soczewki, okaże się, że na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych wariantów. Jak zatem wybrać szkła kontaktowe, które zapewnią nie tylko wyraźne widzenie, ale również będą komfortowe w użytkowaniu? Dowiedz się, jakie są podstawowe kryteria przy wyborze soczewek!
1. Dobór soczewek kontaktowych
Gdy zdecydujesz się na to, by korygować swoją wadę wzroku soczewkami kontaktowymi, pozostaje jeszcze kwestia doboru konkretnego produktu. Oferta jest niezwykle szeroka. Producenci prześcigają się między sobą, tworząc coraz to nowsze i lepsze szkła kontaktowe, które spełnią oczekiwania jak najszerszej grupy odbiorców. Warto wiedzieć jednak, że dobór korekcji powinien odbyć się w gabinecie pod okiem specjalisty. Poprzedzi go dokładne badanie wzroku, a także samego narządu wzroku. Optometrysta lub okulista sprawdzi dokładnie rogówkę, jakość filmu łzowego, a także dokona niezbędnych pomiarów, takich jak krzywizna lub średnica. Następnie specjalista zaproponuje soczewki próbne i przeprowadzi pierwszą aplikację. Dopiero po założeniu soczewki na oko, sprawdzi on dokładnie jej ułożenie, a ty będziesz mógł ocenić komfort. To wtedy dowiesz się również wszelkich niezbędnych informacji na temat pielęgnacji oraz przechowywania szkieł kontaktowych.
Dokładnie badanie oraz aplikacja soczewek próbnych to klucz do sukcesu. Wybieranie szkieł kontaktowych na własną rękę najprawdopodobniej nie przyniesie oczekiwanych skutków, a wręcz przeciwnie – może wyrządzić niemałe szkody. Każda soczewka jest zupełnie innym produktem i nawet te uznawane za najlepsze mogą okazać się nieodpowiednie dla Ciebie. Źle dopasowana soczewka może drażnić Twoje oko, a nawet wypadać z niego i niekoniecznie oznaczać będzie to wadę produktu. Postaw zatem na profesjonalny dobór i udaj się do specjalisty!
2. Rodzaj i wielkość wady refrakcji
Wybierając soczewki kontaktowe, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na rodzaj i wielkość wady refrakcji. Istnieją różne rodzaje szkieł kontaktowych tzw. soczewki sferyczne, toryczne i multifokalne.
Pierwsze z nich służą do korekcji krótkowzroczności i nadwzroczności. Jeśli specjalista zdiagnozuje u ciebie krótkowzroczność, wyraźne widzenie zapewnią Ci szkła kontaktowe o mocy minus. Są to tzw. soczewki rozpraszające. Nadwzroczność natomiast koryguje się za pomocą szkieł kontaktowych skupiających, czyli tych o mocy plus. By dobrać odpowiednią wartość mocy należy znać tylko wielkość wady refrakcji, czyli tzw. moc sferyczną.
Soczewki toryczne przeznaczone są korekcji do astygmatyzmu. Do ich odpowiedniego dopasowania potrzebne są aż trzy parametry: moc sferyczna, moc cylindryczna oraz oś cylindra.
Jeśli przekroczyłeś już 40. rok życia i odczuwasz skutki prezbiopii, czyli starczowzroczności, skorzystaj z soczewek multifokalnych, nazywanych również progresywnymi. Zapewniają one wyraźne w każdej odległości, zarówno na dal, jak i na bliż. Do ich dopasowania ważne są parametry takie jak: moc sferyczna, addycja (dodatek do bliży) oraz w niektórych przypadkach również określenie oka dominującego.
3. Czas i tryb użytkowania soczewek kontaktowych
Soczewki podzielić można również pod względem czasu i trybu ich noszenia. Pierwsze kryterium mówi o okresie czasu, w jakim można korzystać z danego produktu. Znaleźć można tu np. soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne. Jednodniowe szkła kontaktowe to produkt jednorazowy. Codziennie należy zatem skorzystać z nowej sztuki soczewki. Opcja ta nie wiąże się z koniecznością zakupu płynu oraz pojemniczka. Jest to najbardziej higieniczna alternatywa i dobre rozwiązanie dla osób, których praca związana jest z dużą ilością zanieczyszczeń, kurzu czy pyłu. Soczewki jednodniowe polecane są również osobom, które nie korzystają z tej opcji korekcji na co dzień, a jedynie okazjonalnie. Dwutygodniowe lub miesięczne szkła kontaktowe to produkty wielorazowe. Należy je zatem odpowiednio pielęgnować oraz przechowywać. Jest to opcja bardziej ekonomiczna, a dodatkowo uznawana za łatwiejszą w aplikacji, ze względu na nieco sztywniejszą konstrukcję.
Biorąc pod uwagę tryb użytkowania soczewek wyróżniamy szkła kontaktowe dzienne oraz całodobowe. Pierwsze z nich przeznaczone są do noszenia maksymalnie 12 godzin dziennie. Całodobowe szkła kontaktowe to dobra alternatywa dla osób, których dzień trwa dłużej. Możesz zatem bezpiecznie korzystać z nich przez określony czas, bez konieczności zdejmowania do snu.
4. Materiał wykonania soczewek kontaktowych
Materiał wykonania soczewek odpowiada w dużej mierze za komfort ich użytkowania. Wyróżniamy soczewki hydrożelowe, czyli te starszej generacji, oraz silikonowo-hydrożelowe nowszej generacji. W zależności od materiału, różnią się one również właściwościami.
Szkła kontaktowe hydrożelowe posiadają wysokie uwodnienie, jednak mają niską tlenoprzepuszczalność. To właśnie woda odpowiada tutaj za transport tlenu do rogówki oka. Są one dedykowane przede wszystkim alergikom. Miękka i delikatna powierzchnia świetnie sprawdzi się u osób z wrażliwymi oczami. Dobrze dopasowują się również do gałki ocznej i są komfortowe w użytkowaniu.
Silikonowo-hydrożelowe szkła kontaktowe wykazują dużą tlenoprzepuszczalność, za którą odpowiedzialny jest silikon. Sprawdzą się zatem lepiej u osób pracujących przed ekranem komputera. Mniejsza zawartość wody w składzie sprawia, że nie odparowuje ona z powierzchni oka i nie powoduje uczucia suchości. Silikonowy hydrożel stosowany jest do produkcji soczewek przeznaczonych do noszenia w trybie ciągłym, czyli całodobowym.
Jak widzisz wybór soczewek kontaktowych zależy od wielu czynników. Każdy produkt posiada inne właściwości oraz parametry, dlatego tak istotne jest dokładne badanie oraz sprawdzenie komfortu użytkowania konkretnych soczewek. Asortyment produktów jest obecnie jednak tak duży, że każdy, kto chce nosić soczewki kontaktowe ma szansę wybrać je tak, aby odpowiadały zarówno wadzie wzroku, jak i prowadzonemu stylowi życia. Próbuj do skutku!
Bibliografia:
- https://www.webmd.com/eye-health/contact-lenses-colored-soft-hard-toric-bifocal
- https://www.allaboutvision.com/contacts/faq/choosing-contacts.htm
- https://www.wikihow.com/Choose-Contact-Lense