Jak szybko pozbyć się jęczmienia z oka?
Zapewne większość z osób doznała kiedykolwiek w życiu jęczmienia oka. Jest to niegroźne, jednak nieprzyjemne schorzenie, które wywołuje wiele objawów mogących powodować niemały dyskomfort. Towarzyszy mu m.in. ból i obrzęk powiek, nadmierne łzawienie, zaczerwienienie oraz swędzenie oka, światłowstręt, a w skrajnych przypadkach nawet zaburzenia widzenia spowodowane dużym guzkiem w okolicy stanu zapalnego. Jęczmień w zdecydowanej większości przypadków nie prowadzi do poważnych powikłań, a także znika samoistnie w ciągu 1-2 tygodni. Mimo wszystko stanowi problem estetyczny oraz funkcjonalny, przez co wiele osób szuka sposób na szybkie pozbycie się go. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych rozwiązań, dzięki którym możliwy jest sprawny powrót do zdrowia.
Najważniejsze informacje:
Czym jest jęczmień na oku?
Zastanawiając się nad możliwościami szybszego wyleczenia jęczmienia na oku, należy w pierwszej kolejności przybliżyć czym jest schorzenie oraz jakie czynniki go wywołują.
Jęczmień na oku jest objawem ostrego zapalenia brzegów powiek. Jest to bardzo powszechne schorzenie, które dotyka w szczególności dzieci, starszych ludzi, a także osoby ze znacznym obniżeniem odporności. W większości przypadków przyczyną jego powstania jest wniknięcie do mieszka włosowego rzęs bakterii gronkowca złocistego. Powoduje to zaczopowanie ujść gruczołów, a w konsekwencji ich dysfunkcję. Powodem rozwoju jęczmienia mogą być również nieodpowiednio dobrane kosmetyki do pielęgnacji twarzy oraz makijażu, brak (lub niewłaściwe wykonywanie) higieny brzegów powiek, a nawet nieskorygowana wada wzroku. Powstawaniu jęczmienia sprzyjają także alergie oczne, cukrzyca, łojotokowe zapalenie skóry czy trądzik różowaty. Porównaj z objawami ropostka.
Pierwszym symptomem sugerującym rozwój jęczmienia jest zaczerwienienie oraz obrzęk powieki w okolicy pojawienia się stanu zapalnego. Miejsce to najczęściej jest obolałe, a także odczuwalny jest uporczywy świąd. W miarę rozwoju schorzenia pojawia się grudkowaty ropień mający kształt ziarenka zboża. Ropny czop często zakończony jest żółtym czubkiem. Poza miejscowymi objawami, pojawić mogą się również mniej charakterystyczne symptomy, takie jak powiększenie węzłów chłonnych, podwyższona temperatura, nadmierne łzawienie czy pojawienie się ropnej wydzieliny z oczu. Mimo iż jęczmień najczęściej nie wymaga leczenia specjalistycznego, warto udać się na wizytę do okulisty w przypadku, gdy wymienione objawy nie ustępują lub wręcz przeciwnie – wzmagają się.
W jaki sposób można pozbyć się jęczmienia?
Z uwagi na powszechność występowania jęczmienia, istnieje wiele przetestowanych, a zarazem prostych i domowych sposobów na przyspieszenie procesu leczenia. W dużej mierze nie wymagają one specjalnego przygotowania, co sprawia, że bez trudu można wdrożyć je w każdym momencie, korzystając jedynie z przedmiotów znajdujących się w najbliższym otoczeniu.
1. Ciepłe okłady
Jednym ze sposób, który znacznie przyspieszy proces znikania jęczmienia, są ciepłe okłady. Wysoka temperatura rozpuszcza zalegające czopy wydzieliny i usprawnia otwarcie zablokowanych ujść gruczołów. Dzięki temu ropna substancja szybciej odpływa z miejsca wystąpienia stanu zapalnego. Ciepłe okłady warto stosować kilka razy dziennie, poświęcając temu za każdym razem około 15 minut. W tym celu wystarczy namoczyć czysty ręcznik lub ściereczkę w gorącej wodzie i przyłożyć na zamknięte powieki. Poleca się również wykorzystanie jajka ugotowanego na twardo. Otóż jajko stosunkowo długo trzyma ciepło, a jego kształt ułatwia dotarcie do powieki oka. Taka metoda znacznie zmniejszy stan zapalny oraz towarzyszące mu uczucie bólu.
2. Masaż brzegów powiek
Kolejnym prostym, szybkim, a zarazem skutecznym sposobem na zniwelowanie jęczmienia jest masaż brzegów powiek. Usprawnia on odpływ zalegającej wydzieliny. By masaż zadziałał jeszcze lepiej, warto uprzednio rozpuścić ropne czopy z wykorzystaniem ciepłych okładów. W przeprowadzeniu samego masażu najistotniejsza jest technika. Należy bowiem masować powiekę w kierunku ujścia gruczołów, czyli w stronę krawędzi powieki. Oznacza to, że górną powiekę masujemy z góry do dołu, natomiast dolną – od dołu do góry.
3. Rezygnacja z makijażu oczu oraz soczewek kontaktowych
Mimo że sposób ten nie przyspiesza bezpośrednio regeneracji, znacznie wpływa na jej przebieg. Bowiem ciągłe podrażnianie okolicy oka oraz przenoszenie bakterii może znacznie wydłużyć czas leczenia, a nawet prowadzić do nawrotów jęczmienia. Ważne jest zatem by zachować odpowiednią higienę i nie stosować makijażu oraz soczewek kontaktowych w trakcie występowania schorzenia. Szkła kontaktowe zamienić należy na okulary korekcyjne. Po całkowitym wyleczeniu warto sięgnąć po nową parę soczewek.
4. Ziołowe okłady
Ciepłe, ziołowe okłady na oko poza rozpuszczaniem zalegającej wydzieliny, mają również szereg innych właściwości. Zielona lub czarna herbata działa antyseptycznie, a także łagodzi ból i opuchliznę. Podobną rolę spełniają również kwiaty nagietka, rumianek czy ziele świetlika. Zaparzoną torebkę należy odsączyć oraz umieścić na zamkniętej powiece. W przypadku sypkiego suszu ziół należy zamoczyć wacik w naparze i postąpić z nim tak samo jak z torebką herbaty. Zabieg taki przeprowadzać można kilka razy dziennie.
5. Metody farmakologiczne
Gdy domowe sposoby zawodzą, a uporczywy jęczmień nie znika pomimo upływu czasu, należy zasięgnąć pomocy specjalisty. W tym celu warto wybrać się do okulisty, który po uprzednim badaniu zleci odpowiednie środki farmakologiczne. Najczęściej są to krople lub maści do oka z antybiotykiem, które skutecznie ograniczają rozwój bakterii i zapobiegają ich dalszemu rozprzestrzenianiu się.