Jak dbać o wzrok krótkowidza? 6 najważniejszych zasad

Krótkowzroczność to najpowszechniejsza wada wzroku – szacuje się, że ma ją już 1/3 ludzkości. Czy również i ty zmagasz się z niewyraźnym postrzeganiem dali? W takim razie poznaj najważniejsze porady odnośnie tego, jak dbać o wzrok krótkowidza. Dzięki temu nie tylko poprawisz swój codzienny komfort życia, ale i zapobiegniesz nadmiernemu pogłębieniu swojej wady.


Spis treści:

Jak dbać o wzrok krótkowidza – na czym polega krótkowzroczność?

Krótkowzroczność, czyli miopia, to wada refrakcji, która uniemożliwia oku ostre postrzeganie przedmiotów znajdujących się w dalekich odległościach. Dzieje się tak ze względu na nieprawidłowy kształt gałki ocznej. Oko miarowe, czyli takie pozbawione wad wzroku, jest okrągłe i symetryczne.

Gałka oczna osoby z krótkowzrocznością jest z kolei nadmiernie wydłużona, co uniemożliwia odpowiednie ogniskowanie promieni świetlnych na siatkówce odbierającej bodźce wzrokowe. Zamiast tego, światło skupia się przed nią, w wyniku czego postrzegany obraz jest niewyraźny.

Za główne przyczyny krótkowzroczności uznaje się geny wraz z czynnikami środowiskowymi. Jeśli Twoi rodzice lub dziadkowie zmagali się z krótkowzrocznością, istnieje większa szansa, że również i Ty będziesz ją mieć.

jak dbać o wzrok krótkowidza

Ryzyko jest równie wysokie w przypadku osób, które od lat dziecięcych spędzają zbyt mało czasu na zewnątrz i pracują jedynie z bliska. Oko nie jest wówczas przyzwyczajone do pracy w dalekich odległościach, a nadmierne napięcie jego mięśni jest rekompensowane coraz bardziej wydłużonym kształtem gałki ocznej.

Na szczęście istnieją sposoby na to, aby skutecznie pielęgnować zdrowie oczu osób z miopią. Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o wzrok krótkowidza – czytaj dalej! Wystarczy, abyś wdrożyć kilka dobrych nawyków, aby uchronić swój narząd wzroku przed negatywnymi skutkami krótkowzroczności.

Jak dbać o wzrok krótkowidza – najważniejsze porady w punktach

1.  Koryguj wzrok

Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na spowolnienie lub nawet zahamowanie pogłębienia krótkowzroczności, to odpowiednie korygowanie wzroku – przydadzą Ci się do tego soczewki kontaktowe oraz okulary korekcyjne. Dzięki temu oczy zostaną w końcu odciążone i nie będą musiały wytężać się, aby wyraźnie postrzegać otaczający Cię świat.

Masz krótkowzroczność, jednak mimo to nie korzystasz z korekcji wzroku? A może nosisz soczewki lub okulary o zbyt małej mocy sferycznej? W takim przypadku ryzykujesz szybkim i dużym pogłębieniem swojej wady refrakcji. Korekcja wzroku, która jest precyzyjnie dopasowana do Twojego poziomu krótkowzroczności, umożliwi Ci uniknięcie takiego rozwoju sytuacji.

2. Regularnie badaj wzrok

Kolejnym ważnym nawykiem, który pozwoli Ci zadbać o wzrok krótkowidza, jest regularne badanie wzroku w gabinecie okulisty lub optometrysty. Dzięki temu będziesz zawsze miał pewność, że Twoja korekcja wzroku jest odpowiednio dopasowana do wady. Jeśli okazało się bowiem, że miopia pogłębiła się – od razu będziesz w stanie zacząć nosić mocniejsze soczewki kontaktowe.

Jeśli Twoja wada wzroku ma tendencję do narastania – eksperci zalecają, aby badać ostrość wzroku nawet 3 razy do roku.  Dzięki temu ograniczysz ilość czasu niedostatecznej korekcji swojej wady. W przypadku, gdy Twoja krótkowzroczność jest mniej więcej ustabilizowana, udawaj się na badanie nie rzadziej niż raz na rok. Tutaj dowiesz się więcej na temat tego, jak często badać wzrok.

3.  Spędzaj czas na świeżym powietrzu

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu ma świetny wpływ nie tylko na ogólnie samopoczucie, ale i na zdrowie narządu wzroku. To właśnie ma on bowiem szansę na odpoczynek od pracy w bliskich odległościach, a napięcia w mięśniach oczu i oczodołów są w naturalny sposób rozładowywane.

Z tego względu praca w dalekich odległościach, zwłaszcza na zewnątrz, jest niezwykle ważna zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Uprawianie wszelkiego rodzaju sportów, spacerowanie, a nawet odpoczynek w ogrodzie lub parku – każda forma spędzania czasu na świeżym powietrzu ma zbawienny wpływ na wzrok krótkowidza. Dlatego też warto zagospodarować na to chociaż godzinę dziennie.

4. Chroń oczy przed słońcem

Ochrona oczu przed zbyt silnymi promieniami słonecznymi jest szczególnie ważna dla każdego, a zwłaszcza dla krótkowidzów, którzy powinni spędzać większą ilość czasu na świeżym powietrzu. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV jest niezwykle szkodliwa dla ludzkiego organizmu – zarówno dla skóry, jak i oczu.

Aby uniknąć problemów zdrowotnych, spędzając czas na zewnątrz nie zapominaj o ochronie oczu przed słońcem. Przydadzą Ci się do tego okulary przeciwsłoneczne z wysokiej jakości filtrem UV400, który filtruje 100% szkodliwych promieni UV-A oraz UV-B. To gwarancja nie tylko zdrowych oczu krótkowidza, ale i niezwykle stylowego wyglądu!

jak dbać o wzrok krótkowidza

5. Dbaj o odpowiednią higienę pracy przed komputerem

Komputer, tablet czy telefon – w dzisiejszych czasach praktycznie każdy z nas spędza przed nimi dużą część dnia. Niestety, nadmierna praca z bliska może jeszcze pogorszyć objawy krótkowzroczności i przysporzyć Cię o syndrom widzenia cyfrowego. Aby zminimalizować negatywne efekty długotrwałego korzystania z urządzeń elektronicznych, zadbaj o odpowiednią higienę pracy przed komputerem.

Nosisz soczewki? Soczewki kontaktowe i praca z komputerem wcale nie muszą się wykluczać – zobacz, co zrobić, aby uniknąć nadmiernego wysuszenia oczu i pogłębienia krótkowzroczności:

  1. Zachowaj odpowiedni dystans od ekranu – w przypadku komputera powinien wynosić on 60-80 cm, a w przypadku smartfona – idealnie co najmniej 40 cm.

  2. Stosuj zasadę 20-20-20 – czyli co 20 minut spoglądaj na obiekt oddalony o 20 stóp (6 metrów) przez 20 sekund. Ten nawyk zapewni Twoim oczom optymalny odpoczynek.

  3. Chroń wzrok za pomocą okularów do komputera – ich szkła są pokryte specjalną powłoką filtrującą światło niebieskie, które emitują urządzenia elektroniczne. Dzięki temu unikniesz Syndromu Widzenia Komputerowego i wspomożesz wzrok krótkowidza. Okulary do pracy przy ekranie komputera zakupisz w sklepie wOkularach.pl.

  4. Zadbaj o odpowiednie ustawienia ekranu komputera – wyświetlacz nie powinien być ani za jasny, ani za ciemny.

  5. Włącz światło podczas pracy przed komputerem po zmroku – ekran nie powinien być jedynym źródłem światła w pokoju.

6. Dbaj o odpowiednie oświetlenie podczas nauki, czytania czy robótek ręcznych

Niedostateczne oświetlenie nadwyręża oczy, dlatego też nadmierna praca w zbyt ciemnych warunkach może pogorszyć objawy krótkowzroczności i doprowadzić do jej pogłębienia. Aby tego uniknąć – upewnij się, że pomieszczenie jest jasne, a Twoje stanowisko pracy dostatecznie oświetlone. Dzięki temu zadbasz o zdrowie oczu i unikniesz dokuczliwych objawów związanych z przemęczeniem wzroku.

Wiesz już, jak dbać o wzrok krótkowidza – teraz wystarczy tylko wdrożyć dobre nawyki i cieszyć się wysokim komfortem widzenia! Zdrowy tryb życia, regularne badania wzroku, korygowanie wady, ochrona oczu przed słońcem i odpowiednia higiena pracy przy komputerze – to wystarczy, aby utrzymać narząd wzroku w dobrym zdrowiu. 


 

Bibliografia:

MyHealth.Alberta.ca, Nearsightedness (Myopia): Care Instructions, 2022

Daniel Porter, American Academy of Ophthalmology, Myopia Control in Children, 2022

Ann Yi-Chiun Chuang, How to effectively manage myopia, 2017

Association of Optometrists, Myopia management in clinical practice, 2021

Leightons.co.uk, Myopia Management, 2022

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię