Jak dbać o oczy? 10 prostych sposobów
Oczy to jeden z najcenniejszych narządów jaki posiadasz. To przez nie poznajesz otaczający Cię świat i dostrzegasz piękno natury. Niezaburzone widzenie warunkuje również odpowiedni rozwój od najmłodszych lat. Szybkie tempo życia, jakie powszechne jest w dzisiejszych czasach, niestety nie sprzyja odpowiedniej pielęgnacji oczu. Często zapominamy o nich, nie zdając sobie sprawy z tego jak ważna jest ich odpowiednia kondycja. Wpływ nowoczesnej technologii, godziny poświęcane pracy z urządzeniami elektronicznymi, brak snu, nieodpowiednia dieta i wiele innych czynników przyczyniać mogą się do znacznego pogorszenia stanu Twoich oczu. Istotne jest zatem by wiedzieć w jaki sposób odpowiednio o nie dbać.
Skuteczne sposoby:
- 1. Regularne badanie oczu
- 2. Korekcja wady wzroku
- 3. Odpowiednia higiena oczu
- 4. Noś soczewki kontaktowe zgodnie z zaleceniami
- 5. Regularne przerwy na odpoczynek dla oczu
- 6. Odpowiednie oświetlenie
- 7. Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV
- 8. Zrównoważona dieta
- 9. Unikaj palenia tytoniu
- 10. Mrugaj
1. Regularne badanie oczu
Regularne wizyty u okulisty lub optometrysty są niezwykle istotne dla utrzymania zdrowia oczu. Badanie wzroku oraz oczu powinno odbywać się co najmniej raz na dwa lata. Częstotliwość ta powinna być większa w przypadku osób, które borykają się z rozmaitymi problemami z widzeniem, posiadają zdiagnozowaną wadę wzroku lub jakiekolwiek dolegliwości oczne. Niezwykle istotne jest, by poza badaniem wzroku u optometrysty, poddawać się również rutynowym kontrolom okulistycznym. Profesjonalne badanie w gabinecie specjalisty pomaga wykryć ewentualne schorzenia we wczesnym stadium i podjąć odpowiednie leczenie.
2. Korekcja wady wzroku
Samo badanie wzroku to nie wszystko. Jeśli wykryta została wada wzroku, specjalista zleci dobraną do Twojej wady refrakcji korekcje – okulary lub soczewki kontaktowe. Od tego momentu wszystko jest w Twoich rękach. Korygowanie wady pozwala przede wszystkim na wyraźne widzenie i komfortowe funkcjonowanie w otaczającym Cię świecie. Poza tym odciąża ono oczy od nadmiernego wysiłku. Udowodnione jest również, że w przypadku krótkowzroczności, za słaba moc korekcji lub jej całkowity brak przyczynia się do progresji wady.
3. Odpowiednia higiena oczu
Pewnie zdajesz sobie sprawę z tego jak istotna jest właściwa higiena. Oczy nie stanowią wyjątku od tej reguły. Codzienna higiena oczu to niezwykle istotny czynnik, który pozwala na znaczne obniżenie ryzyka wystąpienia wielu infekcji. Pamiętaj o regularnym myciu rąk przed dotknięciem oczu, aby uniknąć przenoszenia bakterii. Zwróć uwagę również na to, by zakładanie oraz zdejmowanie soczewek kontaktowych przebiegało w sterylnych warunkach. Nie zapominaj również o brzegu powiek. Ten element ochronny narządu wzroku również często bywa zaniedbany. W wyniku tego rozwinąć może się wiele nieprzyjemnych schorzeń, takich jak np. zarażenie nużeńcem.
4. Noś soczewki kontaktowe zgodnie z zaleceniami
Soczewki kontaktowe to coraz częściej wybierana forma korekcji. Ich stosowanie wiąże się natomiast z pewnymi zasadami, których należy przestrzegać. Bezdyskusyjnie pilnować trzeba czasu i trybu ich noszenia. Oznacza to, że nie wolno nosić ich dłużej niż zaleca to producent, czyli np. soczewki miesięczne nosimy do 30 dni. Poza tym, nie można spać w soczewkach, które nie są do tego dostosowane. Nieodpowiednie korzystanie z szkieł kontaktowych może prowadzić do przesuszenia oraz podrażnienia powierzchni oka, co skutkować będzie dyskomfortem, bólem, a nawet urazami rogówki.
5. Regularne przerwy na odpoczynek dla oczu
Jeśli pracujesz np. jako pracownik biurowy, lub spędzasz wiele godzin przed ekranem komputera, telewizora lub telefonu, zadbaj o regularne przerwy na odpoczynek dla oczu. W tej kwestii idealnie sprawdzi się zasada 20-20-20. Co około 20 minut oderwij się od obowiązków i spójrz w dal, na odległość co najmniej 20 stóp (tj. 6 metrów). Zatrzymaj wzrok na daleko umieszczonym obiekcie na minimum 20 sekund, by złagodzić napięcie mięśni oczu. Możesz także wykonywać proste ćwiczenia wzrokowe, takie jak np. poruszanie oczami w różnych kierunkach.
6. Odpowiednie oświetlenie
Dbaj o odpowiednie oświetlenie podczas czytania, pisania, pracy przy komputerze i innych czynności szczególnie obciążających wzrok. Zbyt jasne i mocne oświetlenie punktowe może znacznie obciążać oczy. Zdecyduj się na rozproszone światło i dostosuj je do swoich potrzeb. Unikaj odblasków na ekranie lub kartce i zadbaj o równomierne oświetlenie pomieszczenia.
7. Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV
Oczy, podobnie jak cała skóra, narażone są na działanie promieniowania UV. Są one niebezpieczne dla wzroku i skutkować mogą nadmiernym wysychaniem powierzchni gałki ocznej, podrażnieniami czy problemami typowymi dla zespołu suchego oka. Dodatkowo nadmierna ekspozycja na promienie UV prowadzić może do rozwoju wielu schorzeń okulistycznych, takich jak zaćma lub zapalenie spojówek. Warto zatem chronić swoje oczy, zarówno latem, jak i zimą. Pomocne w tym okazuje się noszenie okularów przeciwsłonecznych lub soczewek kontaktowych z filtrami UV.
8. Zrównoważona dieta
Prawidłowe odżywianie ma wpływ na zdrowie całego organizmu, również oczu. Włącz do swojej diety pokarmy bogate w witaminy A, C, E oraz w luteinę i zeaksantynę, które mają pozytywne działanie na narząd wzroku. Znajdziesz je w produktach takich jak marchew, szpinak, cytrusy, jaja i ryby bogate w kwasy omega-3. Unikaj natomiast nadmiernej konsumpcji soli i przetworzonej żywności, które mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie oczu.
9. Unikaj palenia tytoniu
Palenie tytoniu jest szkodliwe nie tylko dla płuc, ale również dla oczu. Zwiększa ono ryzyko wystąpienia zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej i innych problemów ze wzrokiem. Jeśli palisz, rozważ rzucenie nałogu, zarówno dla dobra swoich oczu, jak i ogólnego zdrowia.
10. Mrugaj
Jedną z prostszych, a często pomijanych praktyk, które mogą pomóc Ci w utrzymaniu zdrowych oczu, jest mruganie. Jest to naturalny proces, który nawilża i chroni powierzchnię oka. Kiedy mrugamy, powieki zamykają się, co pozwala na równomierne rozmieszczenie łez, które oczyszczają, nawilżają i chronią przed podrażnieniami. W pełnym skupieniu, np. podczas pracy przed komputerem, częstotliwość mrugania znacznie spada. Objawia się to uczuciem pieczenia, swędzenia, zaczerwieniem oczu oraz zmęczeniem wzroku. Chcąc odpowiednio dbać o swoje oczy, pamiętaj o regularnym mruganiu, zwłaszcza podczas długotrwałego patrzenia w ekran.