Dlaczego soczewka nie chce się przykleić do oka?
Sytuacja, w której soczewka nie chce się przykleić do oka jest bardzo dobrze znana każdemu użytkownikowi szkieł kontaktowych. Proces ich zakładania staje się wówczas bardzo męczący, a frustracja wzrasta coraz bardziej z każdą nieudaną próbą. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów na to, aby rozwiązać ten problem – zobacz, co robić, aby soczewka w końcu przykleiła się do oka!
Z tego artukułu dowiesz się:
Dlaczego soczewka nie chce się przykleić i wypada z oka? Najczęstsze przyczyny
Nakładasz soczewkę kontaktową na palec, przytrzymujesz powieki, przykładasz soczewkę do oka i… nic. Zostaje na palcu jakby chciała zrobić na złość! To szczególnie dokuczliwe zwłaszcza wtedy, gdy jesteś w pośpiechu. Aby dowiedzieć się, jak zaradzić temu problemowi, trzeba jednak najpierw odnaleźć jego przyczynę.
Szkło kontaktowe, które nie chce przykleić się do oka, może być objawem następujących przeszkód:
Twoja technika zakładania soczewek jest nieodpowiednia
Ten problem dotyka najczęściej osób, które dopiero co zaczęły swoją przygodę z tą metodą korekcji wzroku. Wówczas wypadająca soczewka z oka przy zakładaniu jest skutkiem braku wprawy. Zapoznaj się z naszym artykułem na temat tego, jak zakładać soczewki krok po kroku i upewnij się, że wszystko robisz prawidłowo.
Soczewka jest wywinięta na złą stronę
Przystąpiłeś do zakładania soczewki bez upewnienia się, że jest ułożona na odpowiedniej stronie? To jeden z najczęstszych błędów przy zakładaniu soczewek. Przyjrzyj się jej i zobacz, czy jej krawędź jest wywinięta na zewnątrz. Jeśli tak – oznacza to, że musisz poprawić jej ułożenie.
Ułożenie soczewki na palcu jest nieodpowiednie
W przypadku miękkich soczewek, ich krawędź często przykleja się do palca – to zaś powoduje, że trudno jest o ich przyklejenie do oka. Dzieje się tak, ponieważ im większa powierzchnia szkła kontaktowego przywiera do jakiejś powierzchni, tym trudniej o jego odklejenie i przeniesienie.
Aby zapobiec takiemu rozwojowi sytuacji, powinieneś zadbać o to, aby tylko centralna część soczewki miała kontakt z opuszkiem palca. Dzięki temu nie będzie do niego zbyt mocno przywierała i z łatwością przyklei się do oka.
Twój palec jest zbyt mokry
Soczewki uwielbiają mokre środowisko, dlatego ciągnie je w stronę wilgoci. Jeśli nie wytarłeś dokładnie wody ze swoich dłoni, lub Twoje palce stały się mokre od płynu do soczewek – istnieje większe ryzyko, że soczewka przyklei się do palca większą powierzchnią, lub nie będzie w stanie się od niego odkleić. W takiej sytuacji wystarczy jeszcze raz osuszyć ręce niepylącym ręcznikiem i ponowić próbę.
Niewystarczająco odciągnięte powieki
Aby soczewka mogła swobodnie przykleić się do oka, musi ono być szeroko otwarte, a powieki przytrzymane palcami. W innym przypadku szło kontaktowe będzie zahaczać o rzęsy i skórę powiek, tym samym wypadając z oka. Nie bój się więc odciągnąć powiek trochę bardziej.
Twoje oczy są zbyt suche
Jak wspomnieliśmy wyżej, soczewkę ciągnie do wilgoci – dlatego jeśli Twoje oko nie jest wystarczająco nawilżone łzami, szkło kontaktowe nie będzie chciało się do niego przykleić. W tej sytuacji konieczne okażą się krople nawilżające do oczu, dzięki którym będziesz mógł przywrócić oku optymalne nawilżenie i ułatwić sobie zakładanie soczewek. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór sztucznych łez najwyższej jakości, które są idealne dla użytkowników kontaktów.
Twoje soczewki są nieodpowiednio dopasowane
Jeśli spróbowałeś już wszystkich powyższych sposobów, lecz pomimo to soczewka nie przykleja się do oka – zapewne jej parametry nie są odpowiednio dopasowane do Twoich oczu. Może to wiązać się z nieprawidłową wartością BC, czyli krzywizną, lub DIA, czyli średnicą. Tutaj dowiesz się, jak dobrać parametry soczewek kontaktowych i odczytać je z opakowania.
Dlaczego soczewka wypada z oka w przypadku źle dopasowanej średnicy lub krzywizny? Ponieważ gdy jej geometria nie odpowiada kształtowi Twojej rogówki, nie jest wówczas w stanie w pełni do niej przylgnąć. Z tego względu szkło kontaktowe może się przesuwać na oku, wypadać z niego lub w ogóle nie przyklejać się do rogówki w czasie zakładania.
Najczęściej zdarza się to w przypadku, gdy użytkownik soczewek wybrał ich parametry na własną rękę bez konsultacji ze specjalistą. Nie ryzykuj nieodpowiednim doborem szkieł kontaktowych i udaj się na badanie do gabinetu okulisty lub optometrysty – przeczytaj nasz artykuł o tym, jak dobrać soczewki kontaktowe i uniknij niespodzianek.
Znasz już najczęstsze przyczyny, dlaczego soczewki nie chcą się przykleić do oka – wiesz również co robić, aby temu zapobiec. Teraz już nigdy więcej nie będziesz mógł zmagać się z tym frustrującym problemem, dlatego nałóż soczewki i ciesz się idealnym komfortem widzenia!