Dalekowzroczność – na czym polega i czym różni się od prezbiopii?
aktualizacja: 03.11.2021
Widzisz przedmioty znajdujące się daleko od Ciebie, ale z widocznością tych najbliżej masz problem? Prawdopodobnie masz dalekowzroczność. Dowiedz się, na czym polega dalekowzroczność i jak ją korygować, aby znów cieszyć się pełną jakością widzenia.
Co to jest dalekowzroczność?
Nadwzroczność, czy też inaczej, bardziej skomplikowanie - hyperopia, to druga po krótkowzroczności powszechna wada wzroku w społeczeństwie. Powstaje ona u osób, u których gałka oczna jest zbyt krótka i promienie światła skupiają się nie na siatkówce, jak to dzieje się w przypadku zdrowego oka a za siatkówką tworząc zamazany obraz przedmiotów znajdujących się blisko, wyostrzając natomiast te oddalone od nas.
Początki i przyczyny dalekowzroczności
Ta wada wzroku rozwija się raczej powoli, przez co jest praktycznie niezauważalna przez wiele lat. Czasem pierwszymi objawami może być widzenie co jakiś czas mniej wyraźnych przedmiotów z bliska, a chwilę później uzyskiwanie obrazów w doskonałej jakości, gdy obiekty znajdują się znacznie dalej. Na początku problem ten jest sporadyczny, więc często szybko o nim zapominamy. Prawdziwe kłopoty z dalekowzrocznością pojawiają się, gdy zaczyna się rozwijać. Coraz trudniej jest wtedy dostosować ostrość widzenia przedmiotów, znajdujących się tuż obok. Przez to stają się one rozmazane.
Wada wzroku dalekowzroczność może pojawić się w każdym wieku, ale wraz z upływem lat przez spadek zdolności oka do akomodacji, ryzyko rozwoju tego problemu wyraźnie wzrasta.
Rodzaje dalekowzroczności (nadwzroczności):
- prosta – pojawia się bez określonej przyczyny,
- patologiczna – zostaje wywołane przez jakąś chorobę, wystąpienie urazu czy nieprawidłowy rozwój narządu wzroku,
- funkcjonalna – przyczyną jest wtedy upośledzenie zdolności oka do samodzielnego dopasowania się do obrazów, jakie widzi.
Oczywiście może też okazać się, że nasze problemy z dalekowzrocznością są uwarunkowane genetycznie.
Dalekowzroczność genetyczna
Dalekowzroczność to bardzo często wada genetyczna – jeśli w Twojej rodzinie ktoś ją miał lub ma, Ciebie również może dotyczyć. Podobnie jak w przypadku krótkowzroczności ważne jest, by jak najszybciej rozpoznać wadę i jej moc u specjalisty, a następnie odpowiednio ją skorygować. Dzięki temu jesteśmy w stanie znów odczuwać komfort życia codziennego, bez utrudnień w widzeniu z jakiejkolwiek odległości i zahamować lub spowolnić pogłębianie się wady wzroku.
Specjalista po wykonaniu odpowiedniego badania wzroku, stwierdzeniu wady wzroku dalekowzroczności i jej mocy poleci zastosowanie odpowiedniej korekcji. W przypadku podjęcia decyzji o soczewkach kontaktowych będziemy musieli wybrać odpowiadające nam z całej gamy dostępnych produktów szkieł sferycznych z plusem, czyli skupiających.
Nadwzroczność - sposoby korekcji
Soczewki kontaktowe sferyczne
Na rynku istnieje wiele ich rodzajów soczewek kontaktowych korygujących nadwzroczność (dalekowzroczność), dlatego warto zastanowić się nad tym, jaki tryb i częstotliwość noszenia będzie nam odpowiadać najbardziej. Nadwzroczność korygują soczewki sferyczne tzw. skupiające[1], mające moc dodatnią (wyrażoną za pomocą plusa). Dlatego potocznie soczewki sferyczne korygujące nadzwzroczność nazywane są plusami. Soczewki kontaktowe dla dalekowidzów dzielą się na tryby noszenia. Mamy do wyboru soczewki jednodniowe, które zakładamy rano, a wieczorem wyrzucamy do kosza, by następnego dnia wziąć nowe z opakowania. Jest to najmniej czasochłonna i najbardziej higieniczna forma użytkowania soczewek kontaktowych. W ofercie są też soczewki kontaktowe miesięczne do noszenia w trybie dziennym, wtedy codziennie wieczorem ściągamy soczewki i na noc przechowujemy je zanurzone w płynie pielęgnacyjnym w odpowiednim pudełku. Dla osób, które nie chcą poświęcać codziennie czasu na zdejmowanie i zakładanie soczewek kontaktowych, stworzono też takie, które można nosić całodobowo nawet przez 30 dni.
Okulary korekcyjne
Dalekowzroczność wymaga wybrania odpowiedniej metody korekcji wady, aby znów możliwe stało się pełne cieszenie się najwyższą jakością widzenia. Wcześniej konieczna jest wizyta u okulisty, który wykona badania, aby określić, jakie soczewki, tzw. plusy, potrzebujesz. Odpowiednio dopasowane szkła skupiające sprawią, że pozbędziesz się dokuczliwych problemów, jakie charakteryzują dalekowzroczność. Okulary powinny być jednak dopasowane do Twojego stylu życia i aktywności, jaką wykonujesz. W końcu odrobinę ograniczają one swobodę i wygodę w porównaniu do soczewek kontaktowych.
Warto pamiętać, że parametry soczewek kontaktowych oraz okularów korekcyjnych mogą się od siebie różnić, dlatego odradza się samodzielne dobieranie jednego sposobu korekcji na podstawie drugiego. To mogłoby sprawić, że widzenie do bliży będzie mniej ostre i przez to narażamy się na utrudnienia i komplikacje.
Dalekowzroczność starcza – czym jest?
Nie byłeś jeszcze z wizytą u eksperta i zastanawiasz się, czy może Twoja wada wzroku to nie prezbiopia, czy dalekowzroczność starcza? Choć objawy są bardzo podobne – problemy z przeczytaniem rozkładu jazdy czy gazety – wszystko zależy od tego, w jakim jesteś wieku. Jeśli jeszcze nie skończyłeś 40. roku życia, na pewno to nie jest prezbiopia, tylko dalekowzroczność[2]. Wszystkie wątpliwości rozwieje jednak optometrysta lub okulista, który zbada wzrok i zaleci odpowiednią korekcję.
Bibliografia
[1] za: https://coopervision.pl/troska-o-wzrok-i-zdrowie-oczu/co-jest-nadwzrocznosc [dostęp: 03.11.2021]
[2] za: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/farsightedness/symptoms-causes/syc-20372495 [dostęp: 03.11.2021]
3. Niżankowska M.H. Podstawy okulistyki. Wydanie II poprawione i uzupełnione. VOLUMED, Wrocław 2000.
4. https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/wadywzroku/74691,nadwzrocznosc [dostęp: 27.06.2022].
5. https://www.aao.org/eye-health/diseases/hyperopia-farsightedness [dostęp: 27.06.2022].