Czy soczewki kontaktowe mogą się przyciemniać?

Jesteś miłośnikiem rozwiązania, którym są przyciemniające się okulary i zastanawiasz się, czy mają one swój soczewkowy odpowiednik? Odpowiedź to tak – soczewki fotochromowe są ultranowoczesnym sposobem na uzyskanie najwyższego komfortu korekcji wzroku wraz z ochroną wnętrza oczu przed słońcem. Dowiedz się więcej na temat szkieł kontaktowych fotochromowych oraz tego, jak działają!


Soczewki kontaktowe fotochromowe – co to znaczy?

Soczewki fotochromowe to nic innego jak szkła kontaktowe, które przyciemniają się pod wpływem światła. Dzieje się to automatycznie od razu po tym, jak Twoje oczy są wystawione na działanie słońca. Nosząc taki rodzaj soczewek już nie musisz zmagać się z dyskomfortem, łzawieniem czy mrużeniem oczu. Pozostaje tylko idealny wzrok i nieoceniony komfort – nawet w najbardziej słoneczne dni!

Dzięki temu, szkła kontaktowe fotochromowe są idealną opcją dla osób z wadą wzroku, które są wrażliwe na słońce. Nadmiar promieniowania UV jest jednak niezwykle szkodliwy dla każdego, dlatego chroń oczy przed słońcem nawet jeśli nie dotykają Cię żadne dokuczliwe objawy.

Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii, nie musisz martwić się, że soczewki kontaktowe fotochromowe staną się zbyt ciemne. Dostosowują się bowiem idealnie do warunków świetlnych, które panują  na zewnątrz – ich barwa jest zawsze proporcjonalna do natężenia promieniowania UV.

Słońce w większości chowa się za chmurami, lub znajduje się nisko przy horyzoncie? Fotochromowe soczewki kontaktowe przyciemnią się tylko trochę, aby ochronić Cię przed odblaskami bez utrudnienia widzenia.

Zaś w bezchmurne dni, gdy słońce nie daje Twoim oczom żyć – szkła kontaktowe fotochromowe przyciemnią się do poziomu, który umożliwi Ci najwyższy komfort widzenia. Jednocześnie nie zaburzają one postrzegania kolorów oraz w żaden sposób nie zniekształcają sposobu, w który postrzegasz świat.

To nic innego, jak najwyższej jakości korekcja wzroku, która jednocześnie blokuje 100% promieniowania UVB i ponad 99% promieniowania UVA. Tak więc nie wahaj się dłużej i zakup soczewki fotochromowe kontaktowe, aby już wkrótce poczuć ich komfort na własnych oczach!

soczewki samoprzyciemniające się

Fotochromowe soczewki kontaktowe przyciemniane  – jak działają?

Szkła kontaktowe fotochromowe zostały opracowane po raz pierwszy przez markę ACUVUE, która od wielu lat niezmiennie pozostaje liderem branży soczewkowej. Na pewno więc ciekawi Cię technologia, na której oparty został ten produkt. Jak to możliwe, że zmieniają kolor zależnie od ilości światła? Już wyjaśniamy!

Soczewki fotochromowe Acuvue Oasys 2-week with transitions są wykonane z senofilconu A – to nowoczesny materiał silikonowo-hydrożelowy, z którego obecnie wykonywane są wysokiej jakości szkła kontaktowe. Charakteryzuje się niezwykle wysoką przepuszczalnością tlenu, elastycznością i neutralnością dla oka. Zobacz, co jeszcze wyróżnia soczewki silikonowo-hydrożelowe.

Ze względu na swoje właściwości, senofilcon A stanowi również bazę soczewek kontaktowych przyciemnianych. Dodatkowo jest on jednak wypełniony specjalnym barwnikiem fotochromowym – to nic innego, jak pigment aktywowany przez promieniowanie ultrafioletowe.

W swojej podstawowej formie, barwnik fotochromowy jest przezroczysty. Dopiero po ekspozycji na promienie UVB i UVA jego właściwości zmieniają się – nabiera ciemnego zabarwienia, tym samym ograniczając ilość światła wpadającego do oka. Efekt? Komfortowe widzenie nawet w najbardziej słoneczne dni!

Fotochromowe soczewki przyciemniane wspierają naturalny mechanizm obronny oka, ułatwiając mu dostosowywanie wielkości źrenicy do ilości światła. Gdy je nosisz, Twoje oczy będą reagować na zmiany oświetlenia aż o połowę szybciej, tym samym skuteczniej chroniąc się przed szkodliwym wpływem słońca na wzrok!

Do tego soczewki fotochromowe wykazują się niezwykle szybkim działaniem. Potrzebują niecałej minuty, aby dostosować swoją barwę do nagłego zwiększenia natężenia światła. Zaś gdy słońce znów schowa się za chmurami, lub gdy wejdziesz do ciemniejszego pomieszczenia – soczewka znów stanie się całkowicie transparentna w zaledwie półtorej minuty.

dziewczyna na słońcu w soczewkach fotochromowych

Soczewki kontaktowe fotochromowe – dla kogo?

Oto osoby, dla których soczewki kontaktowe przyciemniane będą doskonałym wyborem:

  • Użytkownicy komputera – zdecyduj się na soczewki fotochromowe, jeśli każdego dnia spędzasz wiele godzin przed świecącymi ekranami urządzeń elektronicznych. Stanowią one bowiem ochronę nie tylko przed słońcem, ale i przed światłem niebieskim emitowanym przez ekrany – skutecznie uchronią Cię więc przed syndromem widzenia cyfrowego.
  • Kierowcy – soczewki kontaktowe fotochromowe są również bezpiecznym rozwiązaniem do samochodu. Skutecznie zablokują rozpraszające odblaski i zniwelują poświatę, tym samym zapewniając kierowcom niezaburzoną koncentrację.
  • Sportowcy z wadą wzroku – jesteś miłośnikiem porannego joggingu czy letnich rowerowych wycieczek? Soczewki kontaktowe fotochromowe będą wówczas dużo wygodniejszą opcją, niż ciągłe zatrzymywanie się, aby zmienić okulary.
  • Osoby z oczami wrażliwymi na światło – soczewki kontaktowe przyciemniane sprawią, że już nigdy nie będziesz musiał zmagać się z pieczeniem i mrużeniem oczu, gdy tylko słońce wyjdzie zza chmur.
  • Każdy, komu zależy na zdrowiu oczu – jak wszyscy wiemy, nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV ma destrukcyjny wpływ nie tylko na skórę, ale i na wzrok. Dlatego jeśli chcesz ustrzec się przed wieloma chorobami spowodowanymi przez słońce, postaw na niezawodne soczewki fotochromowe.

Wiesz już, czym są szkła kontaktowe fotochromowe, jak działają i kto powinien się na nie zdecydować – a więc już czas, aby wypróbować je na własnych oczach. Zakup je już teraz i zobacz, jak stają się Twoim nowym ulubionym towarzyszem wyjść w słoneczne dni!

Pamiętaj! Tylko użycie soczewek kontaktowych z filtrem UV (również fotochromowe) razem z okularami przeciwsłonecznymi z filtrem UV400 zapewnią 100% ochrony oczu przed słońcem.

 

Bibliografia:

Mississippi Eye Care, Transition contact lenses: how they work, mymseyecare.com

TCI Chemicals, Photochromic dyes, tcichemicals.com

Acuvue, ACUVUE OASYS with Transitions, acuvue.com

Anthony Armenta, Vision Center, Transition contact lenses (safety, pros, cons & costs), visioncenter.org

Special FX Creative, How does photochromic dye work?, sfxc.co.uk

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię