Wpływ pogody na soczewki kontaktowe

Polską strefę klimatyczną charakteryzują mroźne zimy, upalne lata i wilgotne pory przejściowe. Każdy użytkownik soczewek zapewne nie raz zauważył różnicę w komforcie widzenia zależnie od tego, jaka pogoda panowała na zewnątrz. Jaki w takim razie jest wpływ warunków atmosferycznych na soczewki kontaktowe i jak z nimi postępować zależnie od temperatury? Dowiesz się tego u nas!


Wpływ upalnej i suchej pogody na soczewki kontaktowe

Suche i gorące powietrze nie jest przyjacielem soczewek! Przebywanie w takim środowisku może powodować wzmożone odparowywanie wody z powierzchni szkieł kontaktowych i tym samym obniżyć komfort ich użytkowania.

Przesuszenie oka będzie wiązało się z uczuciem piasku pod powiekami i niewyraźnym wzrokiem, a taki stan na dłuższą metę może zwiększyć ryzyko wystąpienia podrażnień oraz infekcji oczu. Dlatego w czasie upałów to szczególnie ważne, aby użytkownicy soczewek dbali o dodatkowe nawodnienie organizmu oraz wspomogli swoje oczy sztucznymi łzami.

Tyczy się to nie tylko upalnej, letniej pogody na zewnątrz, ale i zbyt wysokiej temperatury w domu podczas sezonu grzewczego. Łatwym i skutecznym rozwiązaniem będzie w tym przypadku położenie mokrego ręcznika na grzejnik. Dzięki temu poziom nawilżenia powietrza wzrośnie, a Twoje oczy poczują się dużo lepiej!

Tutaj zaś znajdziesz krople nawilżające do oczu, które utrzymają uwodnienie Twoich soczewek na optymalnym poziomie. Lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego latem skorzystaj z nich jeszcze przed wyjściem na zewnątrz, aby zapobiec dyskomfortowi.

W trakcie dłuższych wyjść, warto zabrać buteleczkę sztucznych łez ze sobą i zakraplać oczy co godzinę. Dodatkowe nawilżenie będzie wtedy stanowiło swego rodzaju warstwę ochronną, zabezpieczającą soczewki przed wyschnięciem.

Wpływ mrozu na soczewki kontaktowe

Mroźne zimowe powietrze również jest suche – dlatego w zimie trzeba dbać o odpowiednie nawilżenie oczu z równą starannością, z jaką dba się o nie latem. W czasie suchej pogody dużą rolę gra również materiał, z którego wykonane są szkła kontaktowe.

Soczewki hydrożelowe mogą mieć tendencje do wysychania – tutaj znajdziesz więcej informacji na ich temat. Dlatego też na czas zimy lepiej postawić na soczewki silikonowo-hydrożelowe – to ultranowoczesny materiał o niezwykle wysokiej tlenoprzepuszczalności oraz niższym poziomie uwodnienia. Dzięki temu woda nie odparowuje z soczewek tak łatwo, co czyni je idealną opcją na zimę.

Jeśli zastanawiasz się, czy soczewki kontaktowe mogą zamarznąć na oku – nie martw się! Twoje ciało stale ogrzewa soczewkę, dzięki czemu jej temperatura nigdy nie będzie wystarczająco niska, aby mogły zamarznąć.

Soczewki kontaktowe z materiału silikonowo-hydrożelowego i nie tylko znajdziesz w naszym sklepie. Sprawdzone produkty od zaufanych producentów w naszej ofercie to gwarancja idealnego komfortu widzenia nawet w ekstremalnych temperaturach!

Wpływ wilgotnej pogody na soczewki kontaktowe

Wilgotne powietrze to coś, co oczy użytkowników soczewek kochają – zarówno wilgoć ciepłego, tropikalnego klimatu, jak i swojskiej polskiej jesieni ma bardzo pozytywny wpływ na szkła kontaktowe. W takich warunkach oko jest nawilżone, a komfort widzenia pozostaje idealny przez cały dzień. Jeśli na zewnątrz jest wilgotno, nie musisz więc zabierać ze sobą kropelek.

Sytuacja wygląda jednak inaczej w przypadku opadów deszczu – wówczas lepiej wyposaż się w parasolkę, aby uniknąć przedostania się wody deszczowej do oczu. Dlaczego? Woda to nemesis soczewek kontaktowych – powoduje ich zniekształcenie i wysuszenie, przez co możesz zacząć skarżyć się na dyskomfort i podrażnienia.

Dlatego też jeśli skończył Ci się specjalny płyn do szkieł kontaktowych, pod żadnym pozorem nie używaj wody jako jego zamiennika. Tutaj podpowiemy Ci, czym zastąpić płyn do soczewek. Zawsze jednak lepiej wyposażyć się jednak w zapas multifunkcyjnych płynów do soczewek, a do tańców w deszczu warto nałożyć na głowę solidny kaptur.

Oto jak pogoda wpływa na soczewki kontaktowe – wiesz już, co robić, aby cieszyć się komfortowym widzeniem niezależnie od pory roku. Teraz przyszedł czas, abyś spędzał czas na świeżym powietrzu bez ograniczeń!

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię