Czy można nosić soczewki bez wady wzroku?

Soczewki kontaktowe to produkt umieszczany bezpośrednio na rogówce oka. Ich głównym zadaniem jest korekcja wad wzroku, takich jak krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm oraz prezbiopia. Jednakże nie jest to ich jedyna funkcja. Rynek optyczny pełen jest produktów, które spełniać mogą również rolę kosmetyczną czy opatrunkową. Nie każdy jednak jest tego świadomy. Zatem czy można nosić soczewki bez wady wzroku?


Najważniejsze informacje:

Czym jest soczewka kontaktowa?

Zastanawiając się nad funkcjami soczewek kontaktowych, warto wiedzieć czym one właściwie są. 
Szkła kontaktowe to odkrycie, które zrewolucjonizowało rynek optyczny. Są bowiem dobrą alternatywą dla okularów korekcyjnych. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu, są całkowicie niewyczuwalne oraz niewidoczne na oku. Jest to dużą zaletą szczególnie dla osób, które nie czują się dobrze w oprawach. Poza tym soczewki kontaktowe pozwalają również na wykonywanie wszystkich czynności dnia codziennego oraz uprawianie wszelkiego rodzaju aktywności sportowych. Są zatem nie tylko funkcjonalne, ale i praktyczne, przez co zyskują coraz szersza grupę odbiorców z wadami refrakcji. 

Mimo że soczewki kontaktowe kojarzą się zazwyczaj z wyrobem medycznym, służącym korekcji wzroku, nie jest to ich jedyna rola. Na rynku nie trudno znaleźć produkty kosmetyczne oraz terapeutyczne, z których korzystać mogą osoby bez wady wzroku.

soczewki kontaktowe bez wady wzroku

Soczewki kosmetyczne (kolorowe)

Kolorowe soczewki kontaktowe to prosty i szybki sposób na zmianę wizerunku. Są to miękkie szkła, które swoją budową oraz konstrukcją nie odbiegają od klasycznych, bezbarwnych produktów. Ich cechą charakterystyczną jest natomiast zabarwiona powierzchnia, która umożliwia szybką i efektowną zmianę koloru oczu. Dzięki temu możesz w prosty sposób odmienić swoje spojrzenie, dodać mu głębi, a nawet optycznie powiększyć oczy. 

Kolorowe soczewki początkowo powstały z myślą o osobach nadwzrocznych oraz krótkowzrocznych. Zmianą wizerunku zainteresowane są jednak również osoby o prawidłowym widzeniu. Z tego powodu na rynku pojawiły się również kolorowe soczewki kontaktowe w wersji plano, czyli o mocy 0,00 D. Obecnie soczewki kolorowe występują zarówno w wersji bez mocy, jak i z konkretną mocą optyczną. Dzięki temu posłużą zarówno osobom normowzrocznym, jak i tym z wadami wzroku. 
 

Soczewki kolorowe – rodzaje

Rynek optyczny jest niezwykle bogaty we wszelkiego rodzaju soczewki kolorowe. Producenci tworzą coraz to nowsze wariacje, oferując szkła w najróżniejszych kolorach oraz wzorach. Szczególną łatwość wyboru mają osoby bez wad wzroku. Produkty o mocy 0,00 D występują bowiem w szerszej gamie kolorystycznej.

Wśród soczewek kosmetycznych, wyróżnić można cztery podstawowe grupy:

  • Soczewki zmieniające kolor oczu – produkty te charakteryzują się rozmieszeniem pigmentu na całej powierzchni szkła. Dzięki temu całkowicie pokrywają naturalną tęczówkę oka, nadając jej nowy kolor. Producenci oferują wiele rozwiązań kolorystycznych, począwszy od tych występujących w naturze, jak i bardziej zwariowane opcje, np. różowe lub czerwone szkła kontaktowe.
     
  • Soczewki podkreślające naturalny kolor oczu – szkła te są półtransparentne i cechują się gradalnym barwieniem, przy czym największe zagęszczenie pigmentu znajduje się na ich obrzeżach. Dzięki temu możesz dobrać kolor soczewki do naturalnej barwy swojej tęczówki, sprawiając, że będzie ona bardziej nasycona, a spojrzenie głębokie. 
     
  • Soczewki powiększające oczy – optyczne powiększenie oczu możliwe jest dzięki dodatkowej, ciemnej obwódce soczewki, która wychodzi poza granice naturalnej tęczówki oka. 
     
  • Soczewki we wzory – jest to model wybierany najczęściej na specjalne okazje, takie jak np. imprezy tematyczne. Stanowią świetne dopełnienie przebrania i całkowicie odmieniają wizerunek. Na rynku znaleźć można soczewki w najróżniejsze wzory, takie jak np. czarno-biała kratownica. Poza tym szkła kosmetyczne we wzory mogą optycznie zmienić kształt źrenicy, upodabniając ją np. do kociego oka. 

kosmetyczne soczewki kolorowe

Soczewki terapeutyczne (lecznicze, opatrunkowe)

Szkła terapeutyczne to rodzaj soczewek, stosowanych w leczeniu różnych chorób rogówki i powierzchni oka. Ich zadaniem jest łagodzenie bólu, a także wspomaganie gojenia, uszczelnianie czy ochrona rogówki oraz dostarczanie leków. Dzięki odpowiedniej budowie, zapewniają one swobodny transport tlenu do oka, zachowanie wysokiego stopnia nawilżenia, a także zabezpieczenie przed bakteriami i zanieczyszczeniami z zewnątrz. Soczewki opatrunkowe stosowane są również w celu uśmierzenia bólu po operacji wzroku. 

Obecnie istnieje kilka rodzajów soczewek terapeutycznych:

  • Twarde soczewki gazoprzepuszczalne  – mają mniejszą średnicę niż rogówka oka. Służą jako opatrunek w schorzeniach rogówki, zapewniając przy tym wysoką jakość widzenia.
     
  • Soczewki przeznaczone do pacjentów z obrzękiem rogówki  - łagodzą stany zapalne oraz usprawniają odpływ płynu, który nagromadził się w tkance.
     
  • Soczewki twardówkowe – są to twarde soczewki gazoprzepuszczalne o średnicy większej niż rogówka oka.
     
  • Soczewki przeznaczone do pacjentów z stożkiem rogówki – cechuje je specjalna geometria, pozwalająca zatrzymać deformację rogówki.  
     
  • Miękkie soczewki kontaktowe – stosowane są np. po operacjach oczu, by chronić powierzchnię rogówki przez tarciem ze strony powiek.

soczewki terapeutyczne

Wszystkie soczewki, zarówno te służące do korekcji wad wzroku, jak i kolorowe lub terapeutyczne powinny zostać dobrane w gabinecie pod okiem specjalisty – optometrysty lub okulisty. Tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że produkt odpowiada parametrom naszych oczu oraz będzie w pełni bezpieczny. 
 

Bibliografia:

  1. https://areaoftalmologica.com/en/terms-of-ophthalmology/therapeutic-lenses/
  2. McDermott, M. L., & Chandler, J. W. (1989). Therapeutic uses of contact lenses. Survey of ophthalmology, 33(5), 381–394. https://doi.org/10.1016/0039-6257(89)90015-
  3. https://www.allaboutvision.com/color-contact-lenses/
  4. https://pl.wikipedia.org/wiki/Soczewka_kontaktowa
O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię