Co możesz robić w soczewkach, a czego nie powinieneś? Fakty i mity!

Wiele osób, zanim zacznie nosić soczewki kontaktowe, ma mnóstwo wątpliwości i pytań dotyczących ich użytkowania. Jak należy postępować, a czego wręcz unikać. Pomożemy Ci rozwiać wszelkie wątpliwości, byś bez obaw mógł cieszyć się taką metodą korekcji.


Najważniejsze, o czym należy pamiętać, to regularna pielęgnacja soczewek jeśli zdecydujesz się na korzystanie ze szkieł wielorazowych (miesięcznych czy dwutygodniowych). Nieodłącznym elementem bowiem jest płyn do ich czyszczenia i dezynfekcji. Codziennie przed pójściem spać musimy soczewki ściągnąć z oczu, wyczyścić w płynie, a następnie włożyć do specjalnego pojemniczka i na noc trzymać zanurzone w tym płynie. Dzięki takiemu zabiegowi będziemy mogli bez problemu założyć soczewki na oczy i nosić przez kolejny dzień. Inaczej sprawa ma się w przypadku soczewek jednodniowych. Przekonaj się, czy soczewki miesięczne trzeba zdejmować na noc i w jakich sytuacjach koniecznie trzeba je ściągać.

Czy można spać w soczewkach?

Wraz z tematem codziennej pielęgnacji szkieł kontaktowych, nasuwa się pytanie o to, czy faktycznie jest ona tak bardzo istotna i czy stałoby się coś złego gdybyś zdrzemnął się lub zasnął w soczewkach. Wszystko zależy od typu szkieł kontaktowych, które wybierzesz.

Czy można spać w soczewkach miesięcznych?

W ofercie mamy soczewki dwutygodniowe i miesięczne do noszenia dziennego oraz miesięczne do noszenia całodobowego. W tym pierwszym przypadku zalecane jest, by codziennie przed pójściem spać, ściągnąć z oczu soczewki, wyczyścić je i włożyć do pojemnika z płynem. Odradza się zasypianie w takich soczewkach z uwagi na niższe uwodnienie, a co za tym idzie szybsze wysuszanie na oczach. Istnieją jednak soczewki dwutygodniowe ACUVUE® OASYS do noszenia w trybie dziennym, z możliwością użytkowania w trybie dzień-noc skracając ten okres do tygodnia, po czym należy je wyrzucić. Z kolei miesięczne AIR OPTIX® AQUA czy AIR OPTIX® plus HydraGlyde™ przeznaczone do noszenia w trybie dziennym przez miesiąc, jednak producent przewiduje możliwość noszenia całodobowego przez tydzień w ciągu tego miesiąca.

czy można spać w soczewkach

Soczewki całodobowe, których nie musisz ściągać

W przypadku drugim, kiedy używasz soczewek kontaktowe do noszenia w trybie całodobowym przez miesiąc, z góry przez producenta przewidziane jest, że użytkownik będzie przez 30 dni i nocy nosił jedną parę szkieł przez okrągłą dobę. Z tego powodu mają one większe uwodnienie oraz wyższą przepuszczalność tlenu. Dzięki temu użytkownik odczuwa większą wygodę podczas ich noszenia i nie doświadcza uczucia wysuszenia. Dodatkowo zachowana jest wysoka ostrość widzenia przez cały czas. Specjaliści zalecają jednak nawet w przypadku takich soczewek, czyścić je, chociażby raz w tygodniu. Na powierzchni szkieł kontaktowych w sposób naturalny gromadzą się osady białkowo-lipidowe, których usuwanie podczas pielęgnacji zapewnia dodatkową higienę i komfort.

Przykładem takich produktów są soczewki Biofinity ze współczynnikiem tlenu DK/t=160 i uwodnieniem na poziomie 48% oraz AIR OPTIX Night&Day z przepuszczalnością tlenu na poziomie 175 i uwodnieniem 24%.

Czy można spać w soczewkach jednodniowych?

Soczewki jednorazowe są przystosowane do tego, aby nosić je w ciągu dnia. Nie zostały wyposażone w technologię, która jest w stanie oczyszczać ich zewnętrzną powłokę i do tego stopnia dopasowywać się do gałki ocznej, gdy oko jest zamknięte. Dlatego też gromadzące się w ciągu dnia bakterie, zanieczyszczenia czy osady lipidowe stanowią realne zagrożenie dla Twoich oczu, nawet kiedy przez przypadek zaśniesz w soczewkach jednodniowych.

Wielu producentów wskazuje jasno, że ich produkty można nosić z powodzeniem przez 16 godzin. Jednak trzeba pamiętać, że najrozsądniejszym rozwiązaniem dla Twoich oczu jest ściągnięcie soczewek jednodniowych ok. 2 godziny przed pójściem spać. Dzięki temu na pewno nie zaśniesz w soczewkach.

Zatem na pytanie, czy można zasnąć w soczewkach jednodniowych, należy zdecydowanie odpowiedzieć – nie.

Czego nie można robić w soczewkach?

Choć tak wiele rzeczy można robić w soczewkach, istnieją również sytuacje, bądź czynności, których robić nie powinniśmy lub nawet są kategorycznie zabronione podczas noszenia szkieł kontaktowych. Dowiedz się, czy można brać prysznic w soczewkach lub iść na saunę.

Czy można pływać w soczewkach?

Specjaliści odradzają kąpania się lub pływania w soczewkach z uwagi na możliwość dostania się do oczu bakterii pochodzących z wody. Jeśli Twoja wada wzroku jest na tyle duża, że nie pozwala Ci na wykonywanie tych czynności bez soczewek, zalecane jest zakładanie na ten czas soczewek jednorazowych, które po wyjściu z wody ściągnij i wyrzuć do kosza.

Mycie soczewek wodą mineralną lub wodą z kranu

Jeśli korzystamy z soczewek dwutygodniowych lub soczewek miesięcznych, zabronione jest mycie ich w zwykłej mineralnej wodzie, gdyby zabrakło płynu pielęgnacyjnego. Dlatego tak ważne jest, by zawsze mieć potrzebny zapas w domu. Soczewki, które miały jakąkolwiek styczność z wodą (mineralną czy przegotowaną) nie mogą być ponownie założone na oczy, gdyż może się to skończyć poważnymi następstwami. Awaryjnie do przechowywania można użyć soli fizjologicznej, ale niestety nie ma ona zdolności do czyszczenia soczewek.

Czy można się kąpać w soczewkach?

Wiele zależy od tego, jakie soczewki nosisz. Kiedy zdecydowałeś się na modele miesięczne czy też dwutygodniowe, to nie możesz w nich się kąpać oraz pływać tak samo w morzu, jak i na basenie. Po kontakcie soczewek z wodą konieczne jest wyrzucenie soczewek. Dlaczego? Bo w wodzie znajdują się drobinki, które mogą nie tylko porysować, ale też uszkodzić powłokę soczewek. Do tego woda kranowa nie jest wystarczająco oczyszczona, więc doprowadzi do powstania osadu, który z kolei może zmniejszyć Twoją jakość widzenia czy nawet spowodować powstanie przykrych dolegliwości narządu wzroku.

prysznic w soczewkach kontaktowych

Czy można brać prysznic w soczewkach?

Pod prysznicem istnieje jeszcze większe ryzyko, że woda kranowa przedostanie się do oczu nawet pomimo szczególnej ostrożności. Dlatego znacznie rozsądniejsze będzie ściągnięcie ich na czas brania prysznica.

Jedynie w soczewkach jednodniowych dozwolone jest branie prysznica czy też kąpanie się. Jednak pod warunkiem, że zaraz po wyjściu z wody ściągniesz je i wyrzucisz, a następnie założysz nowe.

Czy można rodzić w soczewkach?

W trakcie ciąży może dojść do pogorszenia się jakości widzenia, przez co być może konieczne będzie noszenie soczewek kontaktowych bądź okularów korekcyjnych lub też zakupienie mocniejszych szkieł. Jednak czy w trakcie porodu można nosić soczewki? Tutaj zdania są bardzo podzielone.

Z jednej strony specjaliści wskazują na to, że przez wzrost ciśnienia w gałce ocznej oraz ograniczenia produkcji łez, noszenie soczewek stanie się po prostu mniej komfortowe, przez co podrażnią one gałkę oczną. Dlatego może to być kolejne obciążenie dla rodzącej kobiety, więc wiele pań decyduje się zrezygnować z soczewek. Choć oczywiście nie jest to oficjalnie zabronione. Najlepiej przed porodem skonsultować się z okulistą.

Inaczej wygląda to w przypadku porodu siłami natury, wtedy konieczne jest usunięcie każdego ciała obcego przed zabiegiem operacyjnym, a do tego grona zaliczają się także soczewki. Dlatego wtedy nie można rodzić w soczewkach.

Czy na saunę można iść w soczewkach?

Tutaj znów sprawa jest bardzo sporna. Istnieją zwolennicy i przeciwnicy noszenia soczewek w saunie. Wysoka temperatura w saunie sprawia, że materiał, z którego wyprodukowano soczewki kontaktowe, się wysusza, przez co noszenie ich może stać się mniej komfortowe, a nawet bolesne. Czasem zdarza się nawet, że soczewki potrafią przyssać się do oka, przez co ich ściąganie staje się dość trudne. Dlatego zwracając uwagę jedynie na te argumenty, można uznać, że lepiej nie nosić soczewek w saunie.

Z kolei zwolennicy noszenia soczewek w saunie twierdzą, że wystarczy przed wejściem do środka zakroplić oczy z soczewką i w ten sposób uniknie się ryzyka wysuszenia. Takie nawilżenie może okazać się niewystarczające i przy dłuższym siedzeniu w saunie i tak soczewka zacznie się wysuszać oraz powstanie w jej obrębie wilgoć.

Jeśli i tak zdecydujesz się założyć soczewki, to koniecznie ściągnij je zaraz po wyjściu i wyrzuć. Rozsądniejsze będzie wybieranie modeli jednorazowych.

soczewka kontaktowa na palcu

Co można robić w soczewkach?

Mimo tego soczewki gwarantują sporą swobodę. Oprócz podnoszenia komfortu każdego dnia istnieje też kilka innych sytuacji, kiedy warto po nie sięgnąć, oto one:

Czy można opalać się w soczewkach?

Nie ma żadnych przeciwwskazań związanych z noszenie soczewek kontaktowych podczas opalania. Jednak, aby uniknąć ryzyka wystąpienia groźnych chorób, konieczne staje się wybranie soczewek wyposażonych w filtry UVA/UVB, np. Biotrue, Acuvue itd., aby chronić się przed promieniowaniem słonecznym.

Jeśli chcesz opalać się na solarium, to również nie musisz ściągać soczewek. Najlepiej jednak wcześniej zakropl oczy kropelkami.

Czy można ćwiczyć w soczewkach?

Soczewki kontaktowe są doskonałym rozwiązaniem dla osób aktywnych. Dlatego oczywiście możesz nosić je podczas ćwiczeń. W porównaniu do okularów nie ma ryzyka, że upadną i narażą Cię na skaleczenie i kolejne koszty. Piłka nożna, siatkówka czy bieganie w soczewkach jest całkowicie bezpieczne i komfortowe.

Soczewki miesięczne – czy można w nich spać, kąpać się, a nawet rodzić? Podsumowanie

  • Soczewki kontaktowe dają sporą swobodę w ciągu dnia – w tym także podczas treningu.
  • Jednak nie należy nosić soczewek w następujących sytuacjach – podczas pływania, kąpieli, wizyty na saunie, cesarskiego cięcia itd.
  • Teraz już wiesz, czy można się kąpać w soczewkach – tak, ale tylko w modelach jednorazowych, które zaraz po kąpieli trzeba wyrzucić do kosza.
  • Czy można zasnąć w soczewkach? Jedynie w modelach całodobowych miesięcznych. W pozostałych przypadkach to jest zagrożeniem dla Twoich oczu i zdrowia.
  • Czy można rodzić w soczewkach? To zależy i najlepiej skontaktować się w tym celu ze specjalistą.
O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię