Astygmatyzm i presbiopia — co robić i jakie soczewki wybrać?

Astygmatyzm to coraz popularniejsza wada wzroku, która może pojawić się w każdym wieku. Jednak, jeśli do tego wszystkiego z wiekiem zacząłeś mieć objawy, pasujące do presbiopii, to konieczne jest podjęcie konkretnych działań, aby nadal cieszyć się ostrością widzenia na najwyższym poziomie. Poznaj nasze rady na temat astygmatyzmu i presbiopii, które występują u jednej osoby jednocześnie.


Czym jest astygmatyzm?

Obecnie naprawdę sporo osób ma diagnozowany astygmatyzm. Ta wada wzroku polega na tym, że symetria obrotowej gałki ocznej jest zaburzona, a to z kolei sprawia, że powstały na siatkówce obraz jest niepunktowy. W ten sposób możesz widzieć lekko przekrzywiony obraz i znacznie słabszą ostrość.

Inne objawy astygmatyzmu:

  • obraz jest zamglony z bliska, z daleka lub tu i tu,
  • mrużenie oczu,
  • bóle głowy,
  • łzawienie oczu,
  • pieczenie oczu,
  • szybkie zmęczenie po wysiłku wzrokowym.

Czym jest presbiopia?

Znaczna część osób, które przekraczają magiczną granicę 40. urodzin, zaczynają mieć problemy z czytaniem książek, etykiet czy choćby menu w restauracji. W szczególności chodzi tutaj o czytanie z bliska. Wtedy właśnie muszą wyciągać ręce, aby móc dostrzec litery czy cyfry w odpowiedniej ostrości. Z czasem jednak okazuje się, że problem jest większy, a ręce za krótkie. Zazwyczaj diagnoza w takiej sytuacji jest jedna — cierpisz na prezbiopię, czyli starczowzroczność. Nie musisz się obawiać, gdyż u każdego z nas wraz z wiekiem elastyczność soczewek się zmniejsza, co prowadzi do pogorszenia się ostrości widzenia, szczególnie z bliska i gdy światło jest słabsze. Jednak ważne jest to, aby nie ignorować tego faktu i rozpocząć leczenie ustalone przez lekarza. Zazwyczaj wiąże się to z koniecznością korekcji wzroku.

Do objawów presbiopii należą:

  • zamazany obraz z bliska,
  • odsuwanie rąk, aby móc coś z bliska przeczytać, tzw. długie ręce,
  • problem z dostosowanie wzroku do obiektów znajdujących się bardzo blisko.

Jak leczyć astygmatyzm i presbiopię, występujące jednocześnie?

Zarówno astygmatyzm, jak i presbiopia znacząco osłabiają jakość widzenia. Dlatego też konieczne jest podjęcie zdecydowanych kroków. W innym przypadku nie tylko pogorszy się jakość Twojego życia, ale też negatywnie wpłynie to na wykonywanie przez Ciebie obowiązków zawodowych. Problemowe stanie się także prowadzenie samochodu, gdyż będziesz stanowił wtedy zagrożenie dla innych osób, przemieszczających się w ruchu ulicznym. Dlatego masz do wyboru kilka opcji. Na samym początku musisz podjąć decyzję, czy chcesz zdecydować się na noszenie okularów korekcyjnych, czy soczewek kontaktowych. Jeśli pragniesz zyskać więcej swobody, to postaw właśnie na soczewki. Jednak w tym przypadku konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na ich dobór. Obecnie najlepiej sprawdzają się przy astygmatyzmie i presbiopii soczewki kontaktowe Proclear Multifocal Toric od firmy CooperVision. Ich przemyślana budowa została oparta o technologię Balanced Progressive. Znajdziesz tam dwie konstrukcje, z jednej strony poprawiają jakość widzenia z bliska, a z drugiej strony z daleka. Ponadto pomagają także widzieć wyraźnie również przedmioty, znajdujące się w odległościach pośrednich. Uznawane są obecnie za najlepszą metodę, pozwalająca poradzić sobie z tymi dwoma wadami wzroku, tj. z astygmatyzmem i prezbiopią.

Oto kilka innych zalet takich soczewek kontaktowych:

  • są wielokrotnego użytku, dlatego też kupujesz je raz na miesiąc i możesz swobodnie je nosić w dzień, a w nocy ściągać i oczyszczać przy pomocy odpowiednich preparatów, aby zachować higienę,
  • skutecznie korygują astygmatyzm i prezbiopię na różnym poziomie zaawansowania,
  • są komfortowe i bez obaw możesz chodzić w nich nawet przez wiele godzin,
  • podzielone są według różnych parametrów, aby każdy mógł znaleźć model, który najlepiej poradzi sobie z jego wadą.

Dlatego też, kiedy po ukończeniu 40. urodzin zauważysz, że zaczynasz jeszcze gorzej widzieć z bliska, nawet mimo noszenia okularów czy soczewek kontaktowych, to koniecznie udaj się do okulisty. Ten po wykonaniu niezbędnych badań będzie mógł stwierdzić, jakie soczewki kontaktowe będą dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem i pozwolą Ci cieszyć się jakością widzenia, jak dawniej. Nawet pomimo borykania się z astygmatyzmem i presbiopią jednocześnie.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię