Soczewki kontaktowe są podatne na gromadzenie się mikroorganizmów i osadów. Nieusuwane osady i zaabsorbowane substancje mogą gromadzić się na powierzchni soczewki, co z czasem prowadzić może do zmniejszenia komfortu, jak również zwiększonego ryzyka zakażenia.
Woda z kranu zawiera chlor, minerały i cząsteczki metali, które mogą uszkodzić zarówno soczewki kontaktowe, jak i oko. Co najważniejsze, woda zawiera mikroorganizmy, które mogą doprowadzić do poważnych infekcji oczu. Domowej produkcji sól fizjologiczna, woda przegotowana lub destylowana, nie są sterylne i nie dezynfekują soczewek kontaktowych; nie powinny być więc używane do płukania lub przechowywania soczewek kontaktowych.
Wielu użytkowników soczewek kontaktowych nie rozróżnia płynów do pielęgnacji soczewek kontaktowych, często pacjenci uważają, że każdy płyn to jest to samo tylko w innym opakowaniu. Nic bardziej mylnego, współczesne płyny do pielęgnacji soczewek kontaktowych są projektowane specjalnie z myślą o nowej generacji materiałów soczewek kontaktowych, tak więc wraz ze zmianami soczewek mamy zmienione płyny do ich pielęgnacji – tak samo jak chcąc oglądać TV w jakości HD musimy zaopatrzyć się w odbiornik nowej generacji.
1. Czyszczenie i dezynfekcja
Czyszczenie i dezynfekcja są istotne dla zabicia mikroorganizmów odpowiedzialnych za infekcje oczu. Przestrzegaj dokładnie instrukcji producenta dotyczących właściwego czyszczenia i dezynfekcji soczewek kontaktowych.
2. Przechowywanie
Soczewki kontaktowe należy przechowywać w odpowiednim pojemniku, w płynie zatwierdzonym do ich pielęgnacji.
3. Nawilżanie
Jeżeli pojawiają się objawy wysychania soczewek, to do ich nawilżania używaj jedynie zatwierdzonych kropli. Nie stanowi to części pielęgnacji soczewek kontaktowych, ale może być stosowane dla uzyskania dodatkowego komfortu.
4. Pojemnik na soczewki
Dane wskazują, że pojemniki na soczewki są istotnym źródłem skażenia drobnoustrojami. Właściwe czyszczenie i regularna wymiana pojemnika na soczewki są istotne dla zminimalizowania ryzyka zakażenia. Zawsze przestrzegaj zaleceń zawartych na załączonej instrukcji, dotyczących czyszczenia i przechowywania pojemnika na soczewki kontaktowe. Pojemnik powinien być wymieniany, co najmniej raz na trzy miesiące.
5. Tryb wymiany
Różne soczewki kontaktowe są wykonane z różnych materiałów. Ponieważ każdy materiał zachowuje się inaczej, producenci zalecają inny tryb wymiany dla każdego typu soczewek, aby pozwolić na ich optymalne działanie. Większość soczewek kontaktowych noszonych obecnie powinno być wymienianych regularnie. Typowe czasy wymiany to jeden dzień, 1 do 2 tygodni i jeden miesiąc. Skonsultuj się ze specjalistą, aby ustalić zalecany termin wymiany, dopasowany do typu noszonych przez Ciebie soczewek i Twoich indywidualnych potrzeb.
Niezależnie czy wybierzesz system jednobutelkowy na bazie wody utlenionej (AOSept PLUS®), czy też krople nawilżające do soczewek, ALCON® Vision Care (dawniej CIBA VISION®) proponuje wysoce efektywne produkty do pielęgnacji soczewek, które zapewniają komfort, jakość działania i wygodę podczas noszenia soczewek kontaktowych.