Złudzenia optyczne - czyli jak oszukać mózg

Złudzenia optyczne oraz iluzje w postaci obrazków czy gifów dają nam szansę sprawdzenia, w jaki sposób mózg odbiera rzeczywistość za pośrednictwem naszych oczu. Czasem łatwo nas oszukać i coś co wydaje się na pierwszy rzut oka czymś jednym, za chwilę może okazać się zupełnie inne niż wcześniej to widzieliśmy. Dowiedz się dlaczego nasz mózg podatny jest na złudzenia optyczne i poznaj kilka z tych najpopularniejszych.


Złudzenia optyczne - co to?

Są niczym innym jak błędną interpretacją obrazu jakiej dokonuje mózg. Dzieję się to pod wpływem cienia, kontrastu, specyficznego doboru kolorów. W pewnych określonych warunkach nasz mózg podejmuje błędny tok myślenia - stąd „efekty” jakie odbiera są niejednokrotnie zaskakujące.

Złudzenia optyczne przykłady

  • Złudzenia optyczne PONZO

Ta iluzja optyczna zagadka częściej znana jest pod nazwą złudzenie torów kolejowych, w którym dwie równoległe linie wydają się być różnych długości. Zjawisko to spowodowane jest ułożeniem tła czyli torami, które ukazane są w perspektywie co daje sugestię, że i oznaczone linie także są jej częścią. Mimo że żółte linie są jednakowej długości, mózg odbiera tę wyżej jako dłuższą a niżej krótszą. To jednak tylko złudzenie optyczne.

  • Złudzenie optyczne MULLERA-LYERA

Kolejna z popularnych iluzji optycznych - zagadek to właśnie rysunek z ptakami i ocena odległości między dwoma punktami. Czyli fałszywa ocena długości dwóch odcinków, wyznaczonych przez dane figury. Baza tego odczucia jest typowo psychologiczna i mimo wielu lat nadal nie wiadomo, co jest jego przyczyną. W załączonym przykładzie odległości między dzióbkami ptaków są jednakowe, mimo że ta po lewej stronie wydaje nam się mniejsza.

  • Złudzenie optyczne ZOLLNERA

Związane jest z oceną wielkości kątów jaką dokonujemy. Tendencja jaką wykazujemy to zaniżanie wielkości kątów, stąd ostre wydają nam się szerszymi niż są w rzeczywistości a rozwarte analogicznie uważamy za węższe. W poniższym złudzeniu optycznym na rysunku widać długie linie równoległe poprzecinane pod różnymi kątami krótszymi odcinkami. W związku z opisanym zjawiskiem proste wydają się odchylać i przybliżać naprzemiennie - jest to jednak błędny osąd.

  • Złudzenie optyczne JASTROWA

Do jednych z najpopularniejszych złudzeń optycznych zagadek należy to Jastrowa. Czy figury na obrazku są takie same, czy nie? Odpowiedź jest prosta - tak figury, które widzicie poniżej są takie same. Złudzenie to bazuje na kontraście jaki zachodzi między dłuższą linią dolnej figury a krótszą górnej. Wielkość i kształt obu jest taki sam. Jeżeli chcecie to sprawdzić wystarczy przyłożyć  kalkę i odrysować linie.

 

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię