Zespół widzenia mimo ślepoty - mechanizm i przyczyny

Zespół widzenia mimo ślepoty, bo o nim dziś mowa, to zaburzenie, które potrafi wprawić w konsternację osoby towarzyszące choremu. Zapytacie dlaczego - a dlatego, że chory odbiera bodźce wzrokowe w sposób nieświadomy, czyli np. rozpozna radość na naszej twarzy jednocześnie twierdząc, że nas nie widzi.


Przyczyny zespołu widzenia mimo ślepoty

Ślepowidzenie powstaje w wyniku sporych uszkodzeń kory prążkowanej V1, czyli pierwotnej kory wzrokowej usytuowanej w tylnej części płata potylicznego. Uszkodzenie takie powoduje poważne ubytki w polu widzenia co prowadzi do ślepoty funkcjonalnej..

Mechanizm ślepowidzenia

Bodźce jakie docierają do uszkodzonego obszaru kory nie są postrzegane przez chorego, pozostaje jednak nieświadomy odbiór sygnałów. Ze względu na różne drogi i ośrodki odbioru bodźców wzrokowych, świadomych i nieświadomych jakie posiadamy w mózgu dochodzi do sytuacji, w której chory jest w stanie zobaczyć np. błyski świetlne, rozróżnić proste kształty, rozpoznać kolory, określić, czy obiekt porusza się i w którym kierunku oraz z jaką szybkością, a także określić emocjonalny wyraz twarzy – twierdząc przy tym, że zgaduje nawet przy 100% poprawnych rozpoznań. Kora prążkowana umożliwia świadome przetwarzanie bodźców wzrokowych natomiast droga nieświadoma obejmuje połączenia podkorowe przebiegające poza korą prążkowaną.

Objawy zespołu widzenia mimo ślepoty

W związku z takim mechanizmem widzenia, dochodzi do sytuacji, w której osoba z uszkodzonym polem V1 nie jest w stanie odbierać świadomych wrażeń wzrokowych. Jednak widzenie nieświadome jest zachowane i istnieje możliwość odbioru takich wrażeń.

Dochodzimy więc do sytuacji w której chorzy przekonani są, że nic nie widzą, mimo że np. nie wpadają na otaczające przedmioty i rozpoznają kolory.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię