Jak dbać o wzrok? 5 sposobów, o których warto pamiętać!

Oczy to jedne z najcenniejszych narządów zmysłu, bez których każdy czułby się całkowicie zagubiony. Dlatego też warto wdrożyć dobre nawyki, dzięki którym zapobiegniesz nieprzyjemnym dolegliwościom, a nawet poważniejszym chorobom narządu wzroku. Czytaj dalej i dowiedz się, jak dbać o oczy, aby cieszyć się ich idealnym zdrowiem przez całe życie!


1. Jedz warzywa bogate w luteinę

Luteina to naturalny barwnik występujący w wielu warzywach i owocach. Jej przemiana przez organizm odbywa się  głównie w oczach, a szczególnie w ich soczewce i plamce żółtej – dzięki swoim silnym antyoksydacyjnym właściwościom chroni je ona przed wolnymi rodnikami. Luteina ogranicza również ilości szkodliwego światła niebieskiego, które dociera do siatkówki – jest to szczególnie ważne, jeśli codziennie spędzasz wiele godzin przed ekranem komputera lub telefonu.

Jak widzisz, luteina jest świetnym wsparciem dla oczu – dlatego też w Twojej diecie nie może zabraknąć warzyw, które są w nią bogate. Najwięcej zawierają jej zielone warzywa liściaste takie jak jarmuż i szpinak, natka pietruszki, a także papryka i cukinia. Włącz je na stałe do swojej codziennej diety, aby zmniejszyć ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej oka o nawet 50%!

Jak zadbać o wzrok, jeśli masz alergię na te warzywa lub po prostu za nimi nie przepadasz? W takim przypadku zaopatrz się w suplement diety z luteiną SuperOptic – w opakowaniu znajdziesz 30 kapsułek do stosowania raz dziennie przez cały miesiąc. Poza luteiną, suplement zawiera również zeaksantynę, kwasy omega-3, a także szereg minerałów i witamin. Dzięki swojemu bogatemu składowi jest to idealny dla każdego, kto zastanawia się, jak dbać o narząd wzroku. Kup suplement SuperOptic już teraz – Twoje oczy Ci za to podziękują!

Jarmuż to świetne źródło luteiny

2. Dbaj o odpowiedni poziom witaminy A

Kolejnym ze sposobów na to, aby Twoje oczy były zdrowe i szczęśliwe, to dbanie o odpowiedni poziom witaminy A w organizmie. To niezaprzeczalnie jeden z najważniejszych związków chemicznych, który ma wpływ na zdrowie narządu wzroku. Czemu witamina A zawdzięcza swoje dobroczynne działanie na oczy? Zawiera ona niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania tłuszcze, a także prowitaminę A, znaną lepiej jako beta-karoten. 

Witamina A jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie pręcików i czopków, czyli tzw. fotoreceptorów siatkówki. Jest również kluczowa w odbudowywaniu tkanki nabłonkowej, która zapewnia dobre widzenie. Właśnie dlatego niedobór tej witaminy jest jedną z przyczyn choroby znanej jako kurza ślepota – tutaj dowiesz się, jak ją rozpoznać.

Dodatkowo witamina A gra rolę w produkcji składników nawilżających – jej długotrwały niedobór rozpoznasz więc po nadmiernej suchości oka. Aby zapobiec osłabieniu wzroku i niekomfortowej suchości, warto sięgnąć po pokarmy bogate w witaminę A. To przede wszystkim wątróbka drobiowa, wołowa i wieprzowa, nabiał taki jak żółte sery dojrzewające i masło, jajka oraz tłuste ryby. Są to produkty pochodzenia zwierzęcego, dlatego odpowiednia suplementacja jest szczególnie ważna w przypadku wegan.

3. Wybieraj się na regularne wizyty u okulisty

Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o narząd wzroku, aby w przyszłości zapobiec jego chorobom – nie zapominaj o regularnych wizytach kontrolnych u okulisty! To najskuteczniejszy sposób na to, aby z wyprzedzeniem wykryć jakiekolwiek niepokojące zmiany i szybko zdusić je w zarodku. Dzięki bieżącej kontroli zdrowia Twoich oczu będziesz mógł mieć pewność, że w Twoim organizmie nie dzieje się nic niepokojącego.

Zaleca się, aby zdrowi dorośli udawali się do okulisty raz na 2 lata. Jeśli jednak zastanawiasz się, jak dbać o wzrok krótkowidza lub dalekowidza – w tym przypadku badanie kontrolne powinno przeprowadzać się co najmniej raz na rok. Dzięki temu lekarz będzie w stanie stwierdzić ewentualne pogłębienie wady oraz przypisać Ci nową receptę na soczewki kontaktowe.

Częstszym kontrolom powinny poddawać się również osoby z rodzinną historią chorób oczu, a także te, które znajdują się w grupie ryzyka. Jeśli więc któryś z Twoich członków rodziny zmaga się z chorobami oczu, masz cukrzycę, nadciśnienie lub w ostatnim czasie przeszedłeś operację narządu wzroku – powinieneś zjawiać się w gabinecie okulisty nawet dwa razy do roku.

4. Zadbaj odpowiednią higienę pracy przy komputerze

Jasne ekrany komputerów i telefonów mogą mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie Twoich oczu – zwłaszcza jeżeli wpatrujesz się w nie przez wiele godzin dziennie. Najlepszym sposobem na to, jak dbać o wzrok przy komputerze, jest oczywiście ograniczenie spędzanego przed nim czasu – nie zawsze jest to jednak możliwe. Dlatego też w naszym wpisie ”soczewki kontaktowe a praca z komputerem” opracowaliśmy kilka wskazówek, dzięki którym unikniesz nieprzyjemnych dolegliwości z tym związanych.

Ważna jest tu przede wszystkim odpowiednia odległość od monitora, zadbanie o dobre oświetlenie w pomieszczeniu oraz regularne zakraplanie oczu. W naszym sklepie znajdziesz krople nawilżające do oczu, które zapobiegną nadmiernemu przesuszeniu w czasie pracy przed komputerem, a w sytuacjach kryzysowych zapewnią natychmiastową ulgę.

Odpowiednia higiena pracy przy komputerze jest niezbędna dla zdrowia oczu

5. Wykonuj ćwiczenia oczu

Regularne wykonywanie ćwiczeń na oczy to niezawodny sposób dla wszystkich, którzy zastanawiają się, jak dbać o wzrok dzieci i dorosłych. Dzięki nim wzmocnisz mięśnie gałek ocznych, a tym samym unikniesz pogłębienia wady refrakcji i negatywnych skutków przeciążenia wzroku. Techniki ćwiczenia oczu znajdziesz tutaj. Wykonuj je w przerwach od pracy przed komputerem lub w dowolnej porze dnia, aby cieszyć się dobrym wzrokiem i złagodzić objawy starczowzroczności.

Sposoby na to, jak dbać o wzrok w punktach

Podsumowując, jest 5 głównych sposobów na to, jak dbać o wzrok:

  1. Jedzenie warzyw, które zawierają luteinę – są to jarmuż, szpinak, natka pietruszki, papryka i cukinia. Luteina na oczy znajduje się również w suplemencie diety SuperOptic.
  2. Dbanie o odpowiedni poziom witaminy A we krwi – najwięcej znajdziesz jej w wątróbce, serach i tłustych rybach. Witaminę A również można suplementować w formie tabletek.
  3. Regularnie badaj oczy u okulisty – jeśli jesteś zdrowy, badaj się co 2 lata, jeżeli masz wadę wzroku – raz na rok, a jeżeli jesteś w grupie ryzyka chorób oczu – dwa razy do roku.
  4. Dowiedz się, jak dbać o wzrok przy komputerze – stosując się do zasad odpowiedniej higieny pracy przed ekranem, unikniesz syndromu widzenia komputerowego.
  5. Wykonuj ćwiczenia oczu – dzięki nim wzmocnisz mięśnie oczu i wesprzesz ich akomodację, a co za tym idzie – zapobiegniesz osłabieniu wzroku.

Dzięki tym kilku zasadom utrzymasz swoje oczy w doskonałej formie przez całe życie. Zacznij stosować się do nich już dziś – im szybciej zaczniesz, tym szybciej zauważysz efekty!

 

Bibliografia:

El-Sayed M. Abdel-Aal, Humayoun Akhtar, Khalid Zaheer, Rashida Ali, Dietery Sources of Lutein and Zeaxanthin Cartenoids and Their Role in Eye Health, 2013

Atlantic Eye Institute, How Often Should You Get an Eye Exam?, 2020, atlanticeyeinstitute.com

Dan Winfield, Eye exams 101: Why you need one even if your vision is 20/20, aetna.com

Clare Gilbert, The eye signs of vitamin A deficiency, 2013

Loh Ky, S.C. Redd, Understanding and Preventing Computer Vision Syndrome, 2008

John Albert Rawstron, Celeste D. Burley, Mark J. Elder, A Systematic Review of the Applicability and Efficacy of Eye Exercises, 2005

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię