Zaburzenia akomodacji oka

Nastawność oka, czyli inaczej akomodacja oka to proces, który polega na dostosowaniu się oka do obserwacji przedmiotów, znajdujących się w różnym położeniu i odległości. Takie dopasowanie jest możliwe dzięki skurczom mięśnia rzęskowego. Wtedy dochodzi do zmiany kształtu soczewki. Poznaj więcej szczegółów i dowiedz się, do czego prowadzi zaburzenie akomodacji oka.


Czym jest akomodacja oka i jak działa prawidłowo?

Zastanawiasz się, czym jest akomodacja oka? Otóż przede wszystkim polega to na dostosowaniu się kształtu soczewki do danego obrazu. Wówczas otrzymujesz wyraźny obraz przedmiotów, znajdujących się w różnych odległościach.

Oprócz tego jedną z najważniejszych cech soczewki jest jej elastyczność. Dlatego podczas skurczu mięśnia rzęskowego soczewka staje się bardziej kulista, co znowu umożliwia dostrzeżenie przedmiotów, które są położone w niewielkiej odległości od oczu. Jeśli natomiast soczewka się spłaszcza, to uzyskujesz ostry obraz obiektów, znajdujących się daleko.

Akomodacja, czyli proces dostosowania oka do widzenia z różnych odległości

Czym są zaburzenia akomodacji oka?

Zaburzenia akomodacji oka są związane z wiekiem, a także ze stopniową utratą elastyczności. W konsekwencji coraz trudniejsze staje się ostre widzenie obiektów, znajdujących się w pobliżu lub z daleka. Proces ten jest nazywany prezbiopią. Choć tak naprawdę starczowzroczność to nie jest jedyna przyczyna, która wpływa na pojawienie się tego problemu. Warto też zaznaczyć, jak istotne znaczenie mają przyjmowane leki np. te stymulujące układ nerwowy współczulny i przywspółczulny. Poza tym zaburzenia powstają na skutek chorób narządu wzroku i tych ogólnoustrojowych. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku dzieci, ponieważ u nich słaba akomodacja często występuje razem z anemią, świnką, grypą, odrą i zapaleniem migdałków.

W przypadku zaburzenia akomodacji oka kluczowe znaczenie ma właściwe leczenie, a także działania profilaktyczne. Dlatego zadbaj o regularne ćwiczenia rozluźniające napięcie akomodacji. Koniecznie rób też krótkie przerwy w pracy – szczególnie gdy dużo czytasz i korzystasz z komputera.

Amplituda i zakresy akomodacji oka

Podczas wykrywania zaburzenia akomodacji oka kluczowe znaczenie ma zakres akomodacji oka, który oznacza odległość między punktem bliży i dali, gdzie:

  • punkt bliży wzrokowej to najbliższy obiekt, jaki oko może ostro widzieć dzięki akomodacji,
  • punkt dali wzrokowej oznacza najdalszy punkt powstały na siatkówce przy działającej akomodacji.

Drugim często stosowanym sposobem sprawdzenia prawidłowego działania akomodacji jest amplituda akomodacji. To po prostu największa możliwa zmiana wartości soczewki. Podczas takiego badania określany jest bliski i daleki punkt oka.

sprawdzenie działania akomodacji

Czym jest skurcz akomodacyjny?

Warto zaznaczyć, że zaburzenie akomodacji oka dotyka nie tylko starsze osoby, ale również te młodsze. W takim przypadku przyczyną może być skurcz akomodacyjny. Wówczas odruch akomodacyjny nie przebiega prawidłowo, ponieważ odpowiedź jest zbyt silna w porównaniu do otrzymanego bodźca. Wówczas mięsień rzęskowy nadmiernie się kurczy, a zbyt mocne napięcie akomodacyjne powoduje problem z jego rozluźnieniem. W konsekwencji pojawiają się problemy z ostrym widzeniem przedmiotów, znajdujących się w oddaleniu.

Zwróć uwagę na to, że skurcz akomodacyjny przede wszystkim występuje u osób z nieleczoną nadwzrocznością. Takie problemy mogą też wynikać ze zbyt długiego wpatrywania się w położone w pobliżu przedmioty np. monitor oraz telefon komórkowy. Dlatego zaburzenia akomodacji oka coraz częściej występują u dzieci i młodzieży.

Osłabiona akomodacja oka

W niektórych przypadkach dochodzi do osłabienia akomodacji oka, co może mieć naprawdę różną postać. To znowu w znaczący sposób wpływa na jakość widzenia. Dlatego sprawdź, jakie występują poszczególne typy osłabienia akomodacji i ich skutki:

  • niesprawność akomodacji – pomimo prawidłowej amplitudy dochodzi do trudności w sprawnym wyostrzeniu obrazu podczas szybkiego przerzucania spojrzenia z dali na bliż,
  • paraliż akomodacji – nie dochodzi wtedy to żadnej odpowiedzi akomodacji,
  • męczliwość akomodacji – wzrok pogarsza się i szybciej męczy na skutek długiego wpatrywania się w obiekt, znajdujący się w pobliżu,
  • niedostateczna akomodacja – wyróżnia się obniżoną amplitudą i gorszą sprawnością,
  • ociężałość akomodacji – dochodzi wtedy do spowolnionej odpowiedzi akomodacyjnej.

Zaburzenia akomodacji oka mogą świadczyć o rzadkiej chorobie o podłożu neurologicznym - zespole Adiego.

akomodacja oka

Zaburzenia akomodacji oka — leczenie

Dopasowane okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe

Bez wątpienia to właśnie okulary korekcyjne lub szkła kontaktowe to jedne z najskuteczniejszych sposobów walki z zaburzeniami akomodacji oka. Tym bardziej, gdy ma związek z wadą wzroku jaką jest prezbiopia. Wówczas, jeśli masz też stwierdzoną wadę wzroku, to zdecyduj się na modele progresywne, a dzięki temu będziesz cieszyć się doskonałą widocznością bez względu na to, gdzie znajduje się dany obiekt. Poza tym zarówno soczewki, jak i okulary są dość wygodne, skuteczne, a przy tym nieinwazyjne.

Laserowa korekcja wzroku

Jednym z najnowocześniejszych sposobów walki z zaburzeniami akomodacji oka jest laserowa korekcja wzroku. Choć ten zabieg często jest dość drogi, to jednocześnie zapewnia sporą skuteczność. Przede wszystkim polega na modelowaniu rogówki w taki sposób, abyś zyskał doskonałą widoczność z bliska i z daleka.

Czasem stosowana jest też tradycyjna operacja, a wtedy usuwana jest naturalna soczewka, po czym jest zastępowana sztuczną soczewką wieloogniskową. Taki laserowy lub chirurgiczny sposób pozbycia się zaburzenia akomodacji oka jest skuteczny i stanowi dobrą alternatywę dla okularów czy szkieł.

Akomodacja w starszym wieku

Wpływ wieku na akomodację oka

Jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń akomodacji oka jest wiek, co ma związek z naturalnym osłabieniem adaptacji oka bądź po prostu ze starzeniem się organizmu. Oprócz tego zmniejsza się elastyczność samej soczewki, co także powoduje utratę akomodacji narządu wzroku. Najczęściej pierwsze problemy pojawiają się po 40. roku życia, co jest związane ze starczowzrocznością. Natomiast między 60. a 75. rokiem życia dochodzi do całkowitej utraty zdolności do adaptacji oka. Dlatego niezbędna jest korekcją wzroku przy pomocy soczewek kontaktowych, okularów korekcyjnych, wykonanie operacji chirurgicznej lub laserowej.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię