Średnica soczewki kontaktowej – co to? Czy ma znaczenie?
Szkła kontaktowe to całkowicie bezpieczna i niezwykle komfortowa metoda korekcji wzroku – jednak żeby tak było, muszą zostać one dopasowane indywidualnie do każdej pary oczu. Jednym z kluczowych parametrów jest w tym przypadku DIA, czyli średnica w soczewkach kontaktowych, czyli wartość opisująca ich ogólny rozmiar. Jej odpowiedni dobór zapewni idealny komfort widzenia, bez uwierania ani przesuwania się soczewki na oku. Dlatego koniecznie czytaj dalej i dowiesz się więcej na temat tego, co oznacza średnica soczewki kontaktowej i jak ją dobrać!
Spis treści:
- Co oznacza średnica soczewki kontaktowej?
- Czy średnica soczewek kontaktowych ma znaczenie?
- Średnica w soczewkach kontaktowych – jak ją dobrać?
Co oznacza średnica soczewki kontaktowej?
Jeśli chodzi o szkła kontaktowe, krzywizna i średnica to jedne z najważniejszych parametrów, które decydują o ich odpowiednim dopasowaniu do oka. Jednak, co tak naprawdę opisuje DIA, czyli średnica w soczewkach kontaktowych? Zanim się tego dowiesz, warto zapoznać się z odpowiedzią na pytanie – co to są soczewki kontaktowe? Ich kształt to mały i zakrzywiony okrągły dysk.
Skrót DIA (ang. diameter) opisuje średnicę tego dysku, czyli długość odcinka przechodzącego przez sam środek soczewki. Dzięki różnym wartościom tego parametru możliwe jest precyzyjne dopasowanie szkła kontaktowego do oka – rozmiar i geometria rogówki może bowiem różnić się od osoby do osoby. Zazwyczaj DIA waha się pomiędzy 14 a 14.50 mm, jednak w Bezokularow.pl znajdziesz soczewki kontaktowe ze średnicą zaczynającą się już od 13.80 mm!
Czy średnica soczewek kontaktowych ma znaczenie?
Czym różni się średnica soczewki 14 a 14.20? W przypadku narządu wzroku nawet dwumilimetrowa różnica może mieć ogromny wpływ na komfort noszenia. Czym może skutkować za duża średnica soczewki? Wówczas prawie na pewno możesz spodziewać się przesuwania soczewki na rogówce i jej wypadanie. Wiele osób zastanawia się, dlaczego soczewka nie chce się przykleić do oka – również i w tym przypadku główną przyczyną jest za duża wartość DIA.
Zbyt mała średnica powoduje zaś uwieranie i uczucie ciała obcego w oku. Takie soczewki nie poruszają się w odpowiedni sposób wraz z gałką oczną i mogą powodować niebezpieczne niedotlenienie rogówki. Więcej o tym, czym skutkują źle dobrane soczewki, dowiesz się w artykule na naszym blogu.
Średnica w soczewkach kontaktowych – jak ją dobrać?
Zmęczyły Cię już okulary korekcyjne i chcesz zacząć swoją przygodę z soczewkami kontaktowymi? Zanim kupisz pierwsze opakowanie, musisz precyzyjnie dobrać ich parametry. Jest to niestety niemożliwe do zrobienia samodzielnie – to zadanie dla specjalisty kontaktologa, czyli okulisty czy optometrysty specjalizującego się w doborze soczewek kontaktowych miękkich.
Po szczegółowym badaniu wzroku i zmierzeniu geometrii oka otrzymasz od niego receptę na soczewki, którą będziesz mógł zrealizować w naszym sklepie. Znajdziesz u nas zarówno szkła kontaktowe o szerokim zakresie parametrów, jak i wszystkie akcesoria niezbędne do ich komfortowego użytkowania. Dlatego udaj się na profesjonalny dobór soczewek już teraz i zakup je u nas, aby poczuć nieoceniony komfort widzenia!
Bibliografia:
Edwin R. Wallington, Contact Lens Diameter: What is the Right Size?, 2023
Specsavers, Base curve and diameter for contact lenses, 2022
Lenstore Hub, What is base curve and diameter on contact lenses?, 2023
Lensworld, Contact Lens Base Curse & Diameter Explained (and Why They Are So Important), 2022