Soczewki kontaktowe dla dzieci

Soczewki to całkowicie bezpieczne i niezwykle komfortowe rozwiązanie w obliczu wady wzroku. Jako że oczy są wystarczająco rozwinięte już w pierwszych latach życia, ze szkieł kontaktowych korzystać również najmłodsi. Od ilu lat można nosić soczewki i jak wygląda dobór soczewek kontaktowych dla dziecka? Na te pytania opowiemy w artykule.


Czy dzieci mogą nosić soczewki kontaktowe?

Szkła kontaktowe to potężne narzędzie we współczesnej medycynie. Mogą służyć za opatrunek przy wszelkiego rodzaju operacjach oczu, a także wspierają poprawny rozwój wzroku w przypadku poważnych chorób okulistycznych. Korzysta się z nich nawet u dzieci w wieku niemowlęcym.

Najpopularniejszą formą korekcji wzroku u dzieci w wieku szkolnym są zaś okulary korekcyjne. I nie bez powodu – są proste, niezawodne i łatwe w utrzymaniu. Nie wszystkim jednak pasują. Jeśli u dziecka istnieje opór przed okularami, lub nie odpowiadają one jego trybowi życia – warto zastanowić się nad przejściem na soczewki. Zobacz, dlaczego soczewki kontaktowe do szkoły to świetne rozwiązanie.

Pojawia się więc pytanie, czy dzieci w ogóle mogą nosić szkła kontaktowe? Jest tylko jedna prawidłowa odpowiedź – to zależy. Jak więc zdecydować, czy dziecko może nosić soczewki?

Istnieje kilka ważnych czynników, koniecznych przy podjęciu decyzji o korzystaniu z soczewek:

  • Odpowiedzialność przy stosowaniu się do wszystkich zaleceń i utrzymywaniu odpowiedniej higieny.
  • Brak oporów przed dotknięciem oka, opanowanie sztuki zakładania i zdejmowania soczewek.
  • Samodzielność i pamiętanie o terminach wymiany.

Jest to niezbędne tylko w przypadku dzieci, lecz również dorosłych. Dlatego więc jeśli nie istnieją żadne przeciwskazania zdrowotne, a dziecko będzie wystarczająco odpowiedzialne, wtedy z powodzeniem może korzystać z soczewek kontaktowych.

soczewki kontaktowe dla dzieci

Soczewki kontaktowe dla dzieci – od ilu lat?

W takim razie, od którego roku życia można nosić soczewki? Nie istnieje twardy przedział wiekowy, w którym korzystanie ze szkieł kontaktowych. Mimo to specjaliści ds. optometrii i doboru soczewek korekcyjnych najczęściej za minimalny wiek uznają 8 lat. Zazwyczaj to właśnie wtedy dziecko staje się wystarczająco świadome i zdążyło nauczyć się podstawowej odpowiedzialności.

Szkła kontaktowe a dzieci to jednak wciąż bardzo indywidualna kwestia. Niektórzy ośmiolatkowie poradzą sobie z nimi lepiej, niż dużo starszy nastolatek. Dlatego decyzja o soczewkach powinna być podjęta wspólnie z rodzicami – w końcu nikt inny nie zna dziecka lepiej.

To właśnie sam rodzic będzie w stanie najlepiej ocenić to, czy jest ono wystarczająco samodzielne i odpowiedzialne, aby poradzić sobie z soczewkami. Całemu procesowi powinien towarzyszyć również specjalista.

Soczewki kontaktowe – badanie

Profesjonalny dobór soczewek kontaktowych dla dzieci w gabinecie specjalisty powinien być pierwszym krokiem przed podjęciem decyzji o noszeniu ich przez Twojego malca. Optometrysta czy okulista – którego specjalistę wybrać? Na to pytanie odpowiemy we wpisie na naszym blogu.

Na samym początku przeprowadzany jest wywiad lekarski, a następnie bada się ogólny stan zdrowia oczu. To niezbędne dla wykluczenia potencjalnych przeciwwskazań, które uniemożliwiłyby bezpieczne użytkowanie soczewek. Następnie sprawdzane są parametry oczu i ostrość wzroku.

Zobacz także >> Ropiejące oczy u dziecka - jak temu zaradzić?

Dopiero po tym można przystąpić do nauki zakładania i zdejmowania szkieł kontaktowych. Jeśli po przetestowaniu sugerowanych przez specjalistę soczewek nie występują żadne problemy, teraz dziecko może spokojnie cieszyć się komfortem, jakie zapewniają. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego, jak wygląda dobór soczewek kontaktowych, zapoznaj się z naszym artykułem.

Jakie soczewki dla dziecka?

Jeśli rodzice wspólnie ze swoją pociechą podjęli już decyzję i przeszli przez badanie, przyszedł czas na wybór odpowiednich szkieł kontaktowych.

Jednodniowe soczewki kontaktowe dla dzieci

Niezmiennie najpopularniejszym wyborem pozostają jednodniowe soczewki kontaktowe dla dzieci poniżej 12 lat. To rozwiązanie eliminuje konieczność ich codziennej dezynfekcji i pielęgnacji, co jednocześnie zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji praktycznie do zera. Dzięki temu dziecko i rodzice mogą być spokojniejsi.

Długoterminowe soczewki dla dzieci – od kiedy?

Soczewki długoterminowe – miesięczne i dwutygodniowe – wymagają dużo większej odpowiedzialności oraz sumienności w utrzymywaniu odpowiedniej higieny. Z tego względu, polecane są głównie dla dzieci od 12 lat wzwyż. Zakłada się, że będą one w stanie lepiej zrozumieć skutki nieprawidłowego użytkowania soczewek.

Soczewki kontaktowe dla dzieci – czy warto?

Jeśli Twoje dziecko wspomniało Ci o chęci noszenia szkieł kontaktowych, lecz ty wciąż masz wątpliwości, czy są one tego warte? Prawdą jest fakt, że w wielu aspektach soczewki mają stanowczą przewagę nad okularami.

Po pierwsze, zdecydowanie zwiększają komfort przy aktywności fizycznej. Szkła kontaktowe doskonale wpisują się w ruchliwą i szaloną naturę dzieci – dzięki nim mogą biegać, skakać i wspinać się po drzewach bez ograniczeń.

Z soczewkami, gry zespołowe na WF-ie nie będą już dziecku straszne. Już nigdy więcej nie będzie musiało martwić się o złamanie oprawek lub zbicie szkieł, kiedy piłka przypadkowo uderzy je w twarz.

Soczewki mogą również wywrzeć ogromny wpływ na samoocenę dziecka. Warto wziąć pod uwagę ten sposób korekcji, jeśli z okularami na nosie czuje się ono niekomfortowo. W tym przypadku soczewki zdecydowanie poprawią nastrój dziecka i dodadzą mu pewności siebie. Pozytywnie wpłynie to nie tylko na życie towarzyskie malucha, lecz również na jego wyniki w nauce.

Pole korekcji wzroku obejmuje jedynie szkła korekcyjne, jednak w soczewkach takie ograniczenie nie istnieje. Jako że znajdują się bezpośrednio na oku, całe pole widzenia jest idealnie skorygowane. Dzięki temu dziecko będzie mogło zupełnie zapomnieć o swojej wadzie wzroku i skupić się na nowych przygodach dnia codziennego.

Jeśli wciąż zastanawiasz się, kiedy warto zamienić okulary na soczewki – artykuł z naszego bloga całkowicie wyczerpie temat i zaspokoi Twoją ciekawość.

Szkła kontaktowe niosą ze sobą niezliczone korzyści i jeśli istnieje taka możliwość – warto je wykorzystać. Jeśli Twoje latorośle ma dużą wadę wzroku, soczewki zdecydowanie podniosą jego komfort życia. A w końcu szczęśliwe dziecko to szczęśliwi rodzice!


Bibliografia:

Mark A. Bullimore, The Safety of Soft Contact Lenses in Children, 2017
Jill Woods, Debbie Jones, Lyndon Jones, Susanna Jones, Chris Hunt, Paul Chamberlain, John McNally, Ocular health of children wearing daily disposable contact lenses over a 6-year period, 2020
Judith R. mathews, Gary G. Hodson, William B. Crist, G. Robert LaRoche, Teaching young children to use contact lenses, 1992
Dr. Russel Lazarus, Can children wear contact lenses?, 2020

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię