Soczewki kontaktowe a koronawirus

Ostatnie dni, a nawet tygodnie minęły pod znakiem koronawirusa 2019-nCoV. Przenosi się on głównie drogą kropelkową, gdy druga osoba kaszle, bądź kicha. Wirusem możemy się także zarazić dotykając przedmioty skażone wirusem. Jak się ma to do soczewek kontaktowych i czy warto się czegoś obawiać?


Kilka faktów o soczewkach kontaktowych i Covid-19:

Trzech renomowanych specjalistów zajmujących się badaniami nad zdrowiem oczu - Lyndon Jones, Philip Morgan i Jason Nichols wypowiedziało się na temat obaw dotyczących korzystania z soczewek kontaktowych w czasie zagrożenia koronawirusem. Eksperci uspokajają i zapewniają, że noszenie soczewek jest bezpieczną i skuteczną metodą korekcji wad wzroku, jeśli tylko dostosujemy się do zasad higieny i użytkowania, a najlepiej, gdy przestawimy się na soczewki jednodniowe.

Wiodący producenci soczewek kontaktowych wystosowali oficjalne komunikaty w sprawie bezpieczeństwa użytkowania soczewek kontaktowych w czasie epidemii. Cooper Vision postanowił opublikować stanowisko w tej sprawie na swojej stronie internetowej. - Obecnie nie ma dowodów sugerujących, że istnieje zwiększone ryzyko zakażenia lub zarażenia się koronawirusem poprzez używanie soczewek kontaktowych. Należy pamiętać, aby ściśle przestrzegać zasad higieny, takich jak dokładne mycie rąk, a także optymalnego noszenia soczewek oraz procedur ich pielęgnacji - napisane zostało w oświadczeniu Cooper Vision. Komunikat w sprawie noszenia soczewek w dobie Covid-19 od Johnson&Johnson przeczytamy z kolei na stronie acuvue.pl, producent zapewnia, że noszenie soczewek kontaktowych jest bezpieczne przy zachowaniu higieny i zasad ich użytkowania: - Soczewki kontaktowe można stosować w sposób bezpieczny jednocześnie zapobiegając ich potencjalnemu zanieczyszczeniu, o ile będziemy prawidłowo stosować się do zasad pielęgnacji, zgodnie z zalecaniami specjalisty ochrony wzroku - czytamy w oświadczeniu.

Na temat bezpieczeństwa użytkowania soczewek kontaktowych wypowiedziała się również profesor Hristina Groupcheva (Department of Ophthalmology and Visual Sciences), która uważa, że jeśli jesteśmy zdrowi, to przy zachowaniu najwyższych standardów higineny, możemy kontynuować użytkowanie soczewek bez przeszkód. Jeśli natomiast występują u nas objawy infekcji, przeziębienia czy tym podobnych dolegliwości - należy zrobić sobie przerwę w korzystaniu z tej metody korekcji, aż do momentu powotu do zdrowia i równowagi w organizmie.

Wideo w języku angielskim udostępniamy poniżej:

5 rzeczy, które powinniśmy wiedzieć według Światowej Rady Optometrii (World Council of Optometry) w kontekście soczewek kontaktowych i koronawirusa:

1. W dalszym ciągu możliwe jest noszenie soczewek kontaktowych.

Nie ma obecnie żadnych naukowych dowodów, że soczewki kontaktowe podnoszą ryzyko zarażenia Covid-19 bardziej niż noszenie okularów korekcyjnych.

2. Ważne jest zachowanie wszystkich, najwyższych standardów higieny.

Dokładne mycie oraz suszenie rąk przed założeniem czy ściągnięciem soczewek, a także przed jakimkolwiek kontaktem dłoni z naszymi oczami czy twarzą, jest nad wyraz ważne. Takie nawyki pomogą Tobie zachować zdrowie i bezpieczeństwo nie tylko w czasie pandemii, ale zawsze.

3. Okulary nie zapewniają ochrony przed zachorowaniem na Covid-19.

Nie udowodniono naukowo, że okulary korekcyjne mogą zabezpieczyć nasze oczy przed zarażeniem.

4. Nie należy dotykać twarzy, jeśli wcześniej nie zdezynfekowaliśmy bądź nie umyliśmy rąk.

Niezależnie od tego, czy stosujesz jakąkolwiek korekcję wzroku, czy też nie - staraj się unikać kontaktu rąk z twarzą, jeśli wcześniej nie umyłeś dłoni.

5. Noszenie soczewek kontaktowych zalecane jest tylko, gdy jesteśmy całkowicie zdrowi. 

Jeśli zauważyłeś u siebie jakąś infekcję lub jesteś przeziębiony, spróbuj na jakiś czas zrobić sobie przerwę od tego typu korekcji wzroku, do czasu całkowitego powrotu do zdrowia. Pamiętaj o skorzystaniu z zupełnie nowych soczewek, a w przypadku stosowania wielorazowych szkieł kontaktowych - używaj nowego pojemniczka do ich przechowywania.

(za: https://worldcouncilofoptometry.info/covid-19-news)

Podstawowa zasada w obecnej sytuacji to zatem nie panikować, starać się unikać kontaktu z potencjalnie zarażonymi i często myć ręce, gdyż nie wynaleziono jak dotąd szczepionki przeciw temu wirusowi. Starajmy się też w miarę możliwości ograniczać udział w większych wydarzeniach kulturalnych i nie przebywać w zbyt zatłoczonych miejscach. Jeśli nie mamy możliwości umyć rąk pod bieżącą wodą z mydłem, najlepiej korzystać z płynów dezynfekujących. Unikajmy też dotykania rękami oczu czy ust, jeśli wcześniej nie zdezynfekowaliśmy, bądź nie umyliśmy rąk, niezależnie od tego czy mamy okulary czy soczewki.

Nie trzeba rezygnować z soczewek

Zalecenia dotyczące nie dotykania rękami twarzy, nie oznaczają, że musimy z soczewek kontaktowych Damska dłoń z soczewką kontaktową na palcu oraz płynem pielęgnacyjnym w tle.rezygnować całkowicie. Po prostu dbajmy jeszcze bardziej o higienę rąk, a jeśli nadal, pomimo odpowiedniej higieny odczuwamy jakiekolwiek obawy, skorzystajmy z soczewek jednodniowych. To sprawi, że jeszcze bardziej minimalizujemy potencjalne ryzyko posiadania niewystarczająco sterylnych soczewek.

Dotyczy to oczywiście nie tylko sytuacji w zagrożeniu koronawirusem, ale także codziennego użytkowania soczewek kontaktowych – soczewki jednodniowe to najzdrowsza i najbardziej wygodna metoda korekcji.

Porady dotyczące soczewek kontaktowych na czas koronawirusa (i nie tylko):

  • Nie korzystaj z płynu do pielęgnacji soczewek po jego terminie przydatności.
  • Wymieniaj regularnie pojemnik na soczewki kontaktowe (co najmniej co 60 dni).
  • Jeśli obawiasz się czy Twoja higiena jest wystarczająca, noś soczewki jednodniowe, każdego dnia będziesz miał na oczach sterylną parr nowych szkieł kontaktowych.
  • Dbaj o porządną higienę rąk przed założeniem i zdjęciem soczewek kontaktowych.
  • Zadbaj o zapasy soczewek kontaktowych.
O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię