Soczewki hydrożelowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Soczewki hydrożelowe są dostępne na rynku już od 1945 roku, a od tego czasu stale są unowocześniane. Dzięki temu zapewniają Ci spory komfort, a jednocześnie skutecznie poprawiają widoczność. Z czasem te soczewki stały się jeszcze bardziej elastyczne, miękkie oraz naprawdę wygodne. Właśnie takie modele chcesz nosić? Sprawdź zatem, czym się wyróżniają!


Czy warto nosić soczewki hydrożelowe?

Masz wrażliwe gałki oczne, a może jesteś uczulony na silikon? W takim przypadku koniecznie postaw na soczewki hydrożelowe. W końcu ten model jest wykonany z hydroksyetylometakrylanu (HEMA) – popularnie ten materiał jest nazywany hydrożelem. Wiesz, dlaczego ta opcja jest odpowiednia do wrażliwych oczu? Przede wszystkim ze względu na wyjątkowo miękką i delikatną powierzchnię, która idealnie dopasowuje się do kształtu gałki ocznej. Zwróć również uwagę na to, że ten rodzaj soczewek często jest zbudowany w aż 74% z wody. Z jednej strony wpływa to pozytywnie na komfort noszenia, a z drugiej może powodować uczucie suchości, wyczuwalne szczególnie w trakcie aktywności fizycznej. Oprócz tego soczewki hydrożelowe dobrze przepuszczają tlen, choć nie w takim stopniu jak modele silikonowo-hydrożelowe.

soczewki hydrożelowe

Jakie są rodzaje soczewek hydrożelowych?

Chcesz przekonać się, jak naprawdę działają soczewki hydrożelowe? W takim razie możesz skorzystać z różnych rodzajów tych wariantów. Dla osób początkujących, czyli takich, które do tej pory nie nosiły soczewek, najlepszym rozwiązaniem są soczewki próbne – są dostępne w opakowaniach po kilka sztuk. Dobrą opcją są też soczewki hydrożelowe jednodniowe. Wtedy możesz bez problemu sprawdzić, czy Ci odpowiadają pod względem komfortu oraz ogólnej charakterystyki. Poza tym jest to ciekawe rozwiązanie, gdy chcesz poznać produkty różnych producentów. Gdy już podejmiesz ostateczną decyzję, to zdecyduj się na soczewki hydrożelowe miesięczne, ponieważ w opakowaniu masz zapas na 30 dni. Ta opcja jest nie tylko wygodna – trudno będzie Ci zapomnieć o zakupie nowych soczewek, ale również pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze. Musisz jednak wtedy pamiętać o regularnym czyszczeniu soczewek kontaktowych.

Jaki płyn do soczewek hydrożelowych?

Soczewki bez względu na ich rodzaj wymagają prawidłowej pielęgnacji i dokładnego czyszczenia. Dzięki temu skutecznie zminimalizujesz ryzyko wystąpienia infekcji gałki ocznej. Nie wiesz, jak to zrobić? Wystarczy, że wybierzesz właściwy płyn do soczewek hydrożelowych. Następnie zamocz w nich zanieczyszczone modele, a wtedy skutecznie pozbędziesz się osadu białkowego czy zanieczyszczeń z powietrza np. smogu. Zastanawiasz się, jaki płyn do soczewek hydrożelowych warto wybrać? Przede wszystkim zdecyduj się na wariant dopasowany do modeli, jakie nosisz. Najlepiej, aby regenerowały soczewki, ale też utrzymywały ich wilgotność. Pamiętaj także o tym, że najlepiej poradzą sobie z tym dedykowane płyny do soczewek hydrożelowych – domowe preparaty nie gwarantują takiej skuteczności, a produkty do innych rodzajów mogą źle wpływać na ich strukturę.

Soczewki hydrożelowe – cena za opakowanie

Dokładny koszt soczewek hydrożelowych zależy przede wszystkim od tego, na jaki rodzaj się zdecydujesz. Oczywiście jednorazowo wydasz najmniej pieniędzy wtedy, gdy postawisz na jednodniowe soczewki hydrożelowe. Cena wtedy jest stosunkowo niska, ale suma tych kosztów jest wyższa od wariantów miesięcznych. Poza tym ostateczna cena zależy od popularności danej marki, miejsca, gdzie kupisz soczewki, a także od ich charakterystyki. W końcu bardziej specjalistyczne modele są jednoznaczne z wyższą ceną. Standardowo jednak cena soczewek rozpoczyna się nawet od 5 złotych – w przypadku wariantów testowych. Większe opakowania to koszt w granicy 70-150 złotych. Oczywiście zakup jeszcze większej liczby sztuk sprawi, że zapłacisz mniej. Poza tym korzystaj z promocji i wyprzedaży, a na pewno uda Ci się zaoszczędzić.

Soczewka hydrożelowa na palcu wskazującym

Jakie są generacje soczewek hydrożelowych?

Zwróć uwagę na to, że soczewki hydrożelowe są uznawane za starsze modele które, choć mają wiele zalet, to jednak widoczne są też ich wady. Szczególnie dotyczy to niskiej przepuszczalności tlenu, co czasem prowadzi do powstania infekcji, a przede wszystkim powoduje nadmierne wysuszanie gałki ocznej. Nie wiesz, jakie są generacje soczewek hydrożelowych? Te warianty należą do starszej generacji, mające w swoim składzie sporo wody. Powoduje to, że są naprawdę miękkie i elastyczne. Jednocześnie nie przepuszczają zbyt dużo tlenu. Dlatego z czasem specjaliści zaczęli pracować nad ulepszeniem tej formuły. Początkowe próby ograniczały się do stosowania innych środków nawilżających. Najnowsze soczewki silikonowo-hydrożelowe znacznie różnią się strukturą i wykorzystywanym materiałem. Ważną funkcję pełni silikon, który dla znacznej większości ludzi jest neutralny, a przy tym lepiej transportuje tlen niż wodę. Jednak zmiana spowodowała to, że nowsze modele są nieco sztywniejsze.

Soczewki hydrożelowe – opinie, które pojawiają się najczęściej

Modele hydrożelowe są lubiane przede wszystkim ze względu na ich strukturę oraz łatwość dopasowywania się do gałki ocznej. Dzięki temu są naprawdę wygodne i nie przeszkadzają w ciągu dnia. Poza tym jest to dobra opcja, gdy zależy Ci na funkcjonalności, a jednocześnie nie chcesz przepłacić – warianty silikonowe są droższe niż soczewki hydrożelowe. Opinie, które znajdziesz w Internecie, zazwyczaj są pozytywne. Choć najlepiej, gdy nie będziesz się kierować jedynie nimi. Po prostu skonsultuj się ze specjalistą, zapytaj o radę, a następnie wypróbuj różne opcje. Wówczas sam przekonasz się, jakie modele sprawdzają się u Ciebie najlepiej.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię