Soczewki dla osób starszych

Wraz z upływem lat znacznie pogarsza się jakość wzroku, za co odpowiadają procesy fizjologiczne związane ze starzeniem się. Może to prowadzić do rozwoju wielu chorób, a przede wszystkim z koniecznością korekcji wzroku. Szczególnie popularne są soczewki dla osób starszych. Przekonaj się, czy warto się na nie zdecydować i jakie rodzaje sprawdzają się najlepiej dla seniorów.


Jakie są najczęstsze choroby oczu u osób starszych?

Już po 40. roku życia wzrok ulega osłabieniu, a te zmiany wraz z upływem lat jeszcze bardziej się pogłębiają. Dlatego konieczne są regularne wizyty u okulisty, który sprawdzi, czy pogorszenie jakości widzenia nie jest związane z rozwojem jakichś chorób. Szczególnie jest to ważne u seniorów, ponieważ często podchodzą lekceważąco do problemów z oczami. Kluczowe znaczenie ma szybka reakcja – dowiedz się, jakie choroby oczu pojawiają się najczęściej u osób starszych i zadbaj o odpowiednią korekcję wzroku bądź poddaj się właściwemu leczeniu.

prezbiopia objawia się trudnościami z czytaniem

Starczowzroczność (prezbiopia)

Bez wątpienia prezbiopia to jeden z najczęściej występujących problemów ze wzrokiem, dotykający osoby starsze. Wiąże się to z utratą elastyczności soczewki, co znowu przekłada się na pogorszenie jakości widzenia. Starczowzroczność jest trudna do zatrzymania, choć na pewno pomoże w tym gimnastyka oczu. Ogromne znaczenie ma też ograniczenie wpływu czynników, przyspieszających rozwój prezbiopii. Szczególnie odnosi się to do ekspozycji na światło komputerów, smartfonów i innych urządzeń elektronicznych. Starczowzroczność mogą również pogłębiać: alkohol, leki antyhistaminowe i antydepresyjne.

Zaćma

Już po 50. roku życia może pojawić się starcza zaćma, czyli jeden z najpowszechniejszych rodzajów tego schorzenia. Zazwyczaj objawia się to zamglonym obrazem, zaburzeniami w ocenie odległości czy nawet zmianą naturalnego koloru źrenicy na szaro-biały. Podobnie jak w przypadku starczowzroczności trudno jest całkowicie powstrzymać pojawienie się zaćmy. Zamiast tego możesz nieco ograniczyć ryzyko. Najlepiej zrobisz to, jeśli będziesz przyjmować witaminę C, pić zieloną herbatę, a przede wszystkim nie będziesz palić papierosów.

Zwyrodnienie plamki żółtej

Kolejna choroba oczu znów jest bezpośrednio związana z wiekiem. Chodzi tu o zwyrodnienie plamki żółtej, czyli inaczej AMD. Ten problem pojawia się na skutek zaburzenia procesów fizjologicznych w komórkach nerwu wzrokowego. Powoduje to uszkodzenie plamki żółtej, co przyczynia się do zaburzenia ostrości widzenia, problemów z rozpoznawaniem kolorów czy nawet kłopotów z widzenie na wprost.

soczewki kontaktowe dla osób starszych

Czy soczewki kontaktowe to dobry wybór dla seniorów?

Jak widzisz, istnieje całkiem sporo chorób oczu, które dotyczą starszych osób. Choć wiele z nich wymaga interwencji chirurga, to jednak w niektórych przypadkach kluczowe znaczenie ma po prostu odpowiednia profilaktyka i skuteczna korekcja wzroku. W tym celu bardzo często wybierane są okulary lub soczewki kontaktowe. Szczególnie to drugie rozwiązanie jest coraz popularniejsze. Jednak wiele osób zastanawia się, czy to dobra opcja dla seniorów. Oczywiście osoby starsze mogą z nich korzystać, bo soczewki są dostosowane do każdego – bez względu na wiek. Dla niektórych są znacznie wygodniejsze od tradycyjnych okularów, bo są komfortowe dla oczu, ich zakładanie nie sprawia problemów, a do tego nie wymagają ciągłej zmiany na kolejne modele.

Skorzystaj z naszego poradnika >> jak kupić soczewki kontaktowe?

Szczególnie wśród seniorów chętnie wybierane są soczewki w trybie całodobowym na miesiąc. Dzięki temu nie musisz przejmować się ich higieną czy koniecznością zdejmowania na popołudniową drzemkę. Szkła kontaktowe bardzo często są też łączone z okularami i po prostu noszone zamiennie w zależności od okazji lub indywidualnej potrzeby.

soczewki progresywne dla osób starszych

Co to są soczewki multifokalne?

Soczewki progresywne – inaczej nazywane multifokalnymi – to rozwiązanie stworzone z myślą o osobach, borykających się z prezbiopią. Dzięki temu możesz przy pomocy samych soczewek skorygować problem z krótko- i dalekowzrocznością. W ten sposób nie musisz przejmować się zmianą okularów w zależności od tego, na jaki obraz patrzysz. Takie działanie jest możliwe dzięki temu, że progresywne soczewki dla osób starszych są podzielone na trzy części. Pierwsza niweluje skutki dalekowzroczności, druga odpowiada za łagodne przejście między poszczególnymi sferami, a trzecia koryguje krótkowzroczność. Wystarczy odrobina czasu, żeby przyzwyczaić wzrok do odpowiedniego poruszania gałką oczną, a korzystanie z soczewek multifokalnych stają się naprawdę łatwe i wygodne.

Zalety soczewek progresywnych dla seniorów

  • korekcja daleko- i krótkowzroczności,
  • łagodne przejście między dwiema sferami – inaczej, niż w przypadku soczewek dwuogniskowych,
  • ogromna wygoda podczas korzystania – nareszcie nie musisz na zmianę nosić dwie pary okularów,
  • skuteczniejsza ochrona wzroku w porównaniu do okularów korekcyjnych – soczewki masz ubrane przez cały czas, dzięki czemu nie nadwyrężasz dodatkowo swojego wzroku,
  • soczewki multifokalne są wykonane z wysokiej jakości materiału, co zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia i przepuszczalności tlenu do gałki ocznej.
O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię