Ropiejące oczy u dziecka – jak temu zaradzić?
Ropiejące oczy u dziecka budzą uzasadniony niepokój. Taki stan może pojawić się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, z kilku przyczyn. W jaki sposób to ocenić? Czym przemywać ropiejące oczy u dziecka? Kiedy należy zgłosić się do lekarza? Wszystkie ważne informacje znajdziesz w naszym poradniku.
- Ropiejące oczy u dziecka – jak to wygląda?
- Ropiejące oczy u dziecka – przyczyny
- Ropiejące oczy u dziecka przy katarze
- Ropiejące oczy u dziecka – jak rozróżnić przyczynę?
- Ropiejące oczy u dziecka – kiedy do lekarza?
- Czym przemywać ropiejące oczy u dziecka?
- Ropiejące oczy u dziecka – higiena to podstawa
- Krople na ropiejące oczy u dziecka bez recepty
Ropiejące oczy u dziecka – jak to wygląda?
Ropiejące oczy u dziecka świadczą o stanie zapalnym. Jego skutkiem jest powstawanie w oku wydzieliny, która skleja rzęsy i powieki. Jest to nieprzyjemne, czasami bolesne. Delikatna skóra powiek jest nieco tkliwa.
Najtrudniejszym momentem w takim stanie są poranki, bowiem nagromadzona przez noc ropa potrafi bardzo utrudnić otwarcie oczu. Wysięk miewa różną gęstość i kolor – w zależności od przyczyn. Zasychając tworzy drażniące grudki. Ropiejącym oczom u dziecka często towarzyszą inne objawy.
Ropiejące oczy u dziecka – przyczyny
Przyczyn ropiejących oczu u dziecka może być kilka. Najczęściej stan zapalny w rejonie spojówek i kanalików łzowych rozwija się z powodu:
- alergii
- zakażenia bakteryjnego
- infekcji wirusowej
- ciała obcego w oku
Ropiejące oczy u dziecka przy katarze
Jeśli obserwujemy ropiejące oczy u dziecka przy katarze – prawdopodobnie przyczyną może być infekcja wywołana przez adenowirusy. W przeważającej części przypadków oznacza to zapalenie spojówek. Oprócz kataru i ropiejących oczu, możemy zaobserwować objawy typowe dla przeziębienia. Pojawia się też nadmierne łzawienie.
Charakterystyczny przebieg choroby w tym przypadku rozpoczyna się od jednego oka, a po kilku dniach przenosi się na drugie oko. Towarzyszą temu symptomy spadku odporności, takie jak ból głowy, osłabienie, stany podgorączkowe. Często współwystępuje światłowstręt i zaczerwienienie oczu. Oprócz zapalenia spojówek może wystąpić zapalenie rogówki.
Ropiejące oczy u dziecka z powodu alergii to konsekwencja zapalenia spojówek jako reakcji układu immunologicznego. Takie stany mogą się pojawiać w określonych miesiącach (gdy przyczyną są pyłki drzew lub traw). Jeżeli zauważamy u dziecka ropiejące oczy bez związku z porą roku – alergie mogą wywoływać roztocza obecne w kurzu, oraz sierść zwierząt. Katar w przypadku wszelkich alergii także jest częstym objawem. Porównaj to z ropostkiem - objawem groźnej infekcji.
Ropiejące oczy u dziecka – jak rozróżnić przyczynę?
Zakażenie bakteryjne jako przyczyna ropiejących oczu u dziecka, bywa skutkiem rozwoju gronkowców, paciorkowców i bakterii gram-ujemnych. W tym przypadku także występuje podrażnienie oczu. Jeżeli ropiejące oczy u dziecka wywołane są bakteriami – wydzielina jest dość gęsta i żółta, a jeśli przyczyną są bakterie chlamydii – ropa jest biało-żółta i towarzyszy jej śluz.
Gdy ropa w oku dziecka spowodowana jest wirusami – wydzielina jest bardziej wodnista. Podobnie jest w przypadku alergii. Jeśli winne są wirusy – możemy się spodziewać wspomnianych już objawów przeziębienia.
>> Sprawdź też informacje o zaćmie wrodzonej
Ropiejące oczy u dziecka – kiedy do lekarza?
Ropiejące oczy u dziecka wywołane bakteriami to około 1/3 przypadków. Zwykle interwencja lekarza nie jest konieczna, ponieważ objawy ustępują samoistnie w ciągu tygodnia – maksymalnie do 10 dni.
Samoograniczający charakter infekcji dotyczy także wirusów. Wizyta u lekarza z powodu ropiejących oczu u dziecka będzie potrzebna, gdy symptomy zakażenia nie mijają lub wręcz się nasilają. Czasami infekcja bakteryjna wymaga zastosowania antybiotyków. Ocena sytuacji zawsze należy do specjalisty.
Konieczne jest obserwowanie przebiegu infekcji, a niezwłoczny kontakt z lekarzem zalecamy gdy:
- kształt źrenic zmienił się
- dostrzegamy zmiany na rogówce (zaczerwienienie, zmętnienie)
- dochodzi do anomalii w postaci efektu halo
- doszło do pogorszenia widzenia
- dziecko sygnalizuje podwójne widzenie
- występuje silny ból oka i głowy
Konieczna jest konsultacja lekarska jeżeli ropiejące oczy u dziecka wywołane są ciałem obcym. Okulista powinien ocenić czy doszło do uszkodzeń. Zobacz także jak wyglądanie badanie wzroku u dzieci i niemowląt.
Jeśli ropiejące oczy u dziecka są spowodowane alergią – należy umówić się na wizytę u alergologa. Do leczenia wykorzystuje się leki przeciwhistaminowe oraz środki łagodzące. Nieleczona alergia może powodować pogłębianie się stanów zapalnych i rozwój astmy. Dla osób zmagających się z uczuleniami rekomenduje się stosowanie produktów polecanych dla takich osób. Zobacz: soczewki kontaktowe dla alergików.
Czym przemywać ropiejące oczy u dziecka?
Ropiejące oczy u dziecka w większości przypadków nie są groźne i po kilku dniach problem sam znika. Przez ten czas możemy pomóc dziecku domowymi sposobami. Do przemywania ropiejących oczu dziecka możesz zastosować ostudzony napar z rumianku. W przypadku mocno sklejonych powiek możemy zrobić najpierw okłady. Nasącz gazik chłodnym płynem i przyłóż do zamkniętych powiek. Następnie delikatnie pocieraj, wydobywając zaschnięte grudki.
Ropiejące oczy u dziecka można przemywać też przy użyciu roztworu soli fizjologicznej. Efekt oczyszczający jest znakomity. Można łagodzić objawy poprzez używanie kropli nawilżających do oczu. Są bezpieczne i przynoszą ulgę. Krople dla alergików zawierają dodatkowo naturalne składniki roślinne, które przywracają równowagę i przyspieszają regenerację filmu łzowego.
Ropiejące oczy u dziecka – higiena to podstawa
Ropiejące oczy u dziecka 3-letniego i młodszego w kontekście higieny jest niewątpliwie problematyczne. Trudno wytłumaczyć maluchowi by nie pocierał powiek. Drobnoustroje przenoszą się u dzieci bardzo łatwo, a zapalenie spojówek jest bardzo zaraźliwe. Gdy przemywasz zaropiałe oczy dziecka – pamiętaj by przed przystąpieniem do tego i po tym umyć i zdezynfekować ręce.
Zobacz także >> czym jest retinopatia wcześnaków
Warto od wczesnego dzieciństwa wdrażać nawyki higieniczne, czyli systematyczne mycie rąk. Dbaj również o częstą wymianę ręczników i pościeli. Jeżeli ropiejące oczy u dziecka są wynikiem alergii niesezonowych – zminimalizuj czynniki ryzyka w domowej przestrzeni (na tyle, na ile to możliwe). Chodzi głównie o możliwość gromadzenia się kurzu. Mieszkanie będzie bardziej higieniczne pod tym względem, jeżeli zrezygnujesz z dywanów, zasłon i firan.
Czasami bardzo przykrą, ale jednak konieczną dla zdrowia dziecka decyzją, będzie rezygnacja ze zwierząt domowych. Lepiej zanim zdecydujemy się na jakiegoś pupila – wykonajmy testy alergiczne, by nie być zmuszonym do trudnych decyzji.
Krople na ropiejące oczy u dziecka bez recepty
Krople na ropiejące oczy u dziecka bez recepty są pomocne w łagodzeniu objawów alergii. Powodują one obkurczanie naczyń krwionośnych i zmniejszenie obrzęku. Sztuczne łzy i sól fizjologiczna także można kupić w aptekach bez recepty.
Bibliografia
- B. Villegas, J. Benitez-Del-Castillo, Current Knowledge in Allergic Conjunctivitis (dostęp: 17.05.2023).
- K. Fong, R. Lin, S. Chee, Infections of the eye [w:] Singapore medical journal 1996 Feb.37 (dostęp: 17.05.2023).
- S. Tuft, Polymicrobial infection and the eye [w:] The British journal of ophtomalogy 2006 Mar.90 (dostęp: 17.05.2023).
- J. Kański, A. Kubicka-Trząska, Choroby infekcyjne oczu, Wydawnictwo Medyczne, Górnicki 2021.
- I. Laudańska-Olszewska, M. Wilczyński, Ostre, okresowe, przewlekłe, alergiczne, zakaźne zapalenie spojówek – kiedy potrzebna jest konsultacja okulisty? [w:] Medycyna po Dyplomie nr 04/2017.