Recepta na soczewki kontaktowe – jak ją odczytać? Ile jest ważna?

Chcesz kupić swoje nowe soczewki kontaktowe na podstawie recepty, patrzysz na ten kawałek papieru i zastanawiasz się, co dalej? Recepta od optometrysty bądź okulisty bywa trudna do zrozumienia. Co oznaczają skróty PWR, AXIS, OP i OL? O co chodzi z krzywizną i średnicą? W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości na temat tego, jak czytać receptę na soczewki kontaktowe.


Jak czytać receptę na soczewki?

Skróty i oznaczenia na recepcie na soczewki kontaktowe mogą wydawać się skomplikowane i mylące – zwłaszcza gdy to Twój pierwszy raz, a lekarz nie wyjaśnił dokładnie, co jest czym. Jeśli masz problem ze zrozumieniem tabelki na swojej recepcie – nie martw się, śpieszymy Ci z pomocą!

recepta na soczewki kontaktowe

Bliż i dal

To parametry, które oznaczają rodzaj wady wzroku pacjenta. Bliż oznacza plusy, a dal – minusy. Jeśli zastanawiasz się, czym różnią się krótkowzroczność i dalekowzroczność, zapoznaj się z poradnikiem naszej ekspertki w dziedzinie optometrii.

OP i OL

Skróty te oznaczają kolejno – oko prawe i oko lewe. Czasami parametry w obu oczach różnią się od siebie, dlatego lekarz wypełni resztę informacji w rzędzie odpowiadającym danemu oku.

Sfera

To określenie na siłę soczewek, czyli ich moc sferyczną. Sfera jest najważniejszą wartością na recepcie – to właśnie ona mówi o tym, jaką masz wadę. Wyraża się ją w dioptriach o wartości co 0,25 poprzedzonych plusem lub minusem, zależnie od tego, w którym rzędzie zostały wpisane informacje. Wartość 0, plan lub symbol ”=” wpisane w tę kolumnę oznaczają brak wady wzroku w danym oku.

Cylinder

Ta kolumna dotyczy jedynie osób, które mają problem z astygmatyzmem. Wartość cylindra określa stopień korekcji krzywizny występującej na soczewce lub rogówce oka. Podobnie jak sfera, parametry cylindra również są wpisywane w wartości co 0,25, oraz poprzedzone plusem lub minusem. Dla soczewek torycznych moc cylindra zawsze jest ujemna. Koniecznie należy podać znak przy tej wartości, gdyż jest to kluczowa informacja dla specjalisty.

Ten parametr zawsze idzie w parze z cylindrem – obecny jest jedynie w receptach astygmatyków. Ta wartość wyrażana jest w stopniach, od 0° do 180°.

BC / KRZYWIZNA

Skrót BC zarówno na recepcie dla soczewek kontaktowych, jak i na opakowaniu czy na stronie internetowego sklepu z soczewkami oznacza parametr, jakim jest krzywizna soczewek kontaktowych. Zwykle jest standardowa dla danego produktu lub produkt posiada 2 różne krzywizny do wyboru (np. 8.6 oraz 8.8). Parametr BC wyraża skrzywienie lub uwypuklenie tylnej części soczewki.

DIA / ŚREDNICA

DIA określa jaką szerokość ma szkło kontaktowe, jest to zatem średnica soczewek podawana w mm (np. 14,2 mm).

W przypadku soczewek progresywnych, na recepcie mogą znaleźć się też takie określenia jak:

ADD / Addycja

ADD to wartość określająca dodatek do bliży, czyli dodatkowa moc w soczewkach progresywnych / multifokalnych.

Typ dominacji (typ N lub typ D)

Ten parametr podawany jest, jeśli któreś z oczu jest dominujące lub towarzyszące. W takich przypadkach soczewki progresywne mają inną moc w strefie centralnej, czyli na środku soczewki.

  • Typ “D” dla oka dominującego - strefa centralna, czyli środek - do dali
  • Typ “N” dla oka towarzyszącego - strefa centralna - do bliży.

W przypadku soczewek kontaktowych może zdarzyć się też tak, że dostaniesz od razu na recepcie konkretną nazwę soczewek kontaktowych o określonych parametrach. Dzieje się tak, ponieważ po badaniu wzroku oraz wywiadzie z pacjentem optometrysta bądź okulista dobierze Tobie konkretną markę soczewek kontaktowych i będą one dopasowane do Twojej budowy oka czy stylu życia (poza wadą wzroku). W takim przypadku oprócz wyżej wspomnianych parametrów możesz znaleźć na recepcie także nazwę produktu.

Opakowanie soczewek Air Optix Aqua ze stroną pokazującą parametry     Opakowanie ACUVUE 1-day MOIST ze stroną pokazującą parametry soczewek     Bok opakowania soczewek z informacją o parametrach.

Ile jest ważna recepta na soczewki?

Zbadałeś już wzrok, nauczyłeś się zakładać i zdejmować soczewki, otrzymałeś swoją receptę i nauczyłeś się ją odczytywać, ale chcesz jeszcze trochę poczekać z kupnem nowych soczewek? Dużo osób nie jest pewna, czy recepta na soczewki  ma termin ważności.

W teorii recepta na soczewki jest ważna 30 dni – czyli tyle samo, ile recepta na większość leków w Polsce. Jednak w praktyce, będzie ona ważna tak długo, jak nie zmieni się Twoja wada wzroku. Mimo wszystko – nie powinieneś zwlekać z zakupem soczewek na podstawie recepty od specjalisty. Gwarantuje to że będą idealnie dopasowane do obecnych potrzeb Twoich oczu.
Ważność recepty na soczewki – dlaczego warto zwracać na nią uwagę?

Im szybciej zaczniesz odpowiednio korygować wzrok, tym mniejsze ryzyko, że Twoja wada się pogłębi. Przeterminowana recepta na soczewki może również nie być odpowiednio dopasowana do Twojej obecnej wady wzroku.

Jeśli Twoja zwłoka wynika z obawy przed wyborem niewłaściwych soczewek, albo produktu o błędnych parametrach, możesz podczas zakupów przez internet skonsultować się z Biurem Obsługi Klienta, które chętnie pomoże.

kto wystawia receptę na soczewki?

Kto wystawia receptę na soczewki?

O to, na co zwracać uwagę odczytując receptę na soczewki możesz zapytać też specjalistę, który ją Tobie wystawia. Osobą, która wystawia receptę na soczewki jest optometrysta lub okulista. Pierwszy z nich specjalizuje się w aplikacji szkieł kontaktowych, natomiast drugi dobrze sprawdzi się w diagnozie i leczeniu chorób oczu. Jaka jest różnica między optometrystą a okulistą? Przeczytasz o tym w naszym poradniku.

Czym różni się recepta na okulary a na soczewki?

Parametry okularów mogą różnić się od soczewek kontaktowych szczególnie, gdy wada wzroku jest bardziej pogłębiona lub dochodzi astygmatyzm czy prezbiopia. Przy dopasowaniu okularów są często potrzebne dodatkowe pomiary, podobnie jak w przypadku doboru soczewek. Poza tym szkła okularowe znajdują się w pewnej odległości od oczu, co też może mieć przełożenie choćby na inną moc soczewek kontaktowych.

Mając do dyspozycji tak olbrzymie grono specjalistów, warto zatem przed rozpoczęciem noszenia soczewek poddać się konsultacji, być może dodatkowym badaniom czy pomiarom by jak najlepiej dopasować wybrany rodzaj korekcji na podstawie recepty. Staraj się zatem nie dopasowywać soczewek kontaktowych w oparciu o receptę na okulary i odwrotnie - okularów na podstawie recepty na soczewki. Wyjdzie Tobie to na zdrowie!

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię