Ortokorekcja - czym jest ta metoda leczenia wad wzroku?
Krótkowzroczność jest jedną z najczęściej występujących wad wzroku. Do jej korekcji zwykle wykorzystuje się okulary korekcyjne czy soczewki kontaktowe. Co jednak w przypadku gdy wykonujemy zawód, w którym stosowanie tradycyjnej korekcji może być niekomfortowe lub gdy naszemu dziecku wciąż pogłębia się wada? Wtedy z pomocą przychodzi ortokorekcja, innowacyjna metoda korygowania wzroku z pomocą specjalnie zaprojektowanych twardych soczewek na noc. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co najważniejsze o ortokorekcji.
- Ortokorekcja - na czym polega?
- Ortokorekcja - dla kogo?
- Ortokorekcja - przeciwwskazania
- Ortokorekcja u dzieci
- Ortokorekcja - jak przebiega dopasowywanie soczewek?
- Czy ortokorekcja jest bezpieczna?
Ortokorekcja - na czym polega?
Ortokorekcja to metoda korekcji krótkowzroczności z zastosowaniem twardych, gazoprzepuszczalnych soczewek, zakładanych na noc. Choć lekarze zabraniają spania w tradycyjnych soczewkach korekcyjnych, te jednak są zrobione ze specjalnego materiału, który przepuszcza tlen, co sprawia, że Twoje oko pozostanie zdrowe. Właśnie w trakcie snu ich specjalny kształt doprowadza do spłaszczenia środka rogówki, zmieniając sposób, w jaki światło jest załamywane, gdy wpada do oka. W ten sposób jesteśmy w stanie widzieć wyraźnie bez stosowania okularów czy zwykłych soczewek korekcyjnych. Ten efekt będzie utrzymywał się tylko, jeśli będziemy stosować soczewki ortokorekcyjne. Gdy zaprzestaniemy ich używać, po pewnym czasie oko wróci do poprzedniego kształtu, a co za tym idzie, znów będziemy wiedzieć niewyraźnie.
Ortokorekcja - dla kogo?
Ortokorekcja może być świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą poddać się zabiegowi laserowej korekcji wzroku lub nie mogą z powodu wciąż pogłębiającej się wady. Ponadto to dobra alternatywa dla tradycyjnych soczewek i okularów, które mogą przeszkadzać w wykonywaniu pewnych zawodów lub sportów. Ortokorekcję można stosować u osób dorosłych, młodzieży, jak i u dzieci, zmagających się z wadą do -5,0 lub nawet -8,0 dioptrii. O możliwości zastosowania ortokorekcji zawsze decyduje specjalista po wykonaniu odpowiednich badań.
Ortokorekcja - przeciwwskazania
Istnieją również pewne przeciwwskazania w stosowaniu ortokorekcji, najczęstsze z nich to:
- Zakażenie lub zapalenie rogówki, powiek lub oczu,
- Alergia oczu lub nadwrażliwość na płyny do soczewek,
- Zmiany w kształcie rogówki spowodowane chorobami lub urazami,
- Cukrzyca lub inne choroby wpływające na gojenie się ran,
- Suchość oczu lub niewystarczająca produkcja łez.
Ortokorekcja u dzieci
Zastosowanie soczewek ortokeratologicznych u dzieci może budzić pewne wątpliwości, czy poradzą sobie z korzystaniem z nich. Jednakże za sprawą tego, że soczewki zakłada się na noc i zdejmuje rano, dzieci mogą być stale pod okiem dorosłych, którzy w razie potrzeby pomogą dziecku i zadbają o zachowanie odpowiedniej higieny. Takie soczewki z powodzeniem hamują pogłębianie się wady, co jest szczególnie istotne w przypadku wad wzroku u dzieci.
Ortokorekcja - jak przebiega dopasowywanie soczewek?
Aby dobrać odpowiednie soczewki należy udać się do okulisty, który wykona kompleksowe badania optometryczne, w tym zbada topografię rogówki. Na podstawie badań zostaną zamówione odpowiednie dla nas soczewki. Kiedy takie soczewki zostaną przygotowane, na kolejnej wizycie specjalista pokaże nam jak je aplikować i zdejmować oraz pielęgnować. Następnie pacjent zgłasza się na wizytę kontrolną ustaloną z lekarzem. A kolejne wizyty odbywają się co 3 lub co 6 miesięcy według zaleceń lekarza. Takie soczewki można używać przez 12 lub nawet 24 miesiące. Trzeba pamiętać, że pierwsze efekty ortokorekcji mogą pojawić się po około tygodniu od stosowania, w zależności od korygowanej wady.
Czy ortokorekcja jest bezpieczna?
Ortokorekcja to przebadana i bezpieczna metoda korekcji krótkowzroczności, więc nie należy się jej obawiać. Warto jednak pamiętać o odpowiedniej higienie podczas zakładania i zdejmowania soczewek oraz o ich odpowiednim przechowywaniu. Pomoże to uniknąć groźnych infekcji oczu, które mogą być wynikiem zaniedbania higieny, a nie bezpośrednim efektem noszenia soczewek ortokorekcyjnych. Stosuj się również do zaleceń lekarza i uczęszczaj na regularne badania.
źródła:
https://www.aao.org/eye-health/glasses-contacts/what-is-orthokeratology
https://www.wszo.pl/czy-ortokorekcja-jest-bezpieczna-do-jakiej-wady-sie-ja-wykonuje/