Noszenie soczewek a pogłębiająca się wada wzroku - wskazania
Czy istnieje związek między noszeniem soczewek kontaktowych a pogłębieniem istniejącej wady wzroku? Odpowiadamy na to pytanie.
Możliwe niedogodności podczas użytkowania soczewek:
- suchość oka (w przypadku zmniejszonej wymiany łzowej),
- niedotlenienie rogówki,
- podrażnienie (związane z doborem niewłaściwych soczewek, zbyt luźnych lub zbyt ciasnych),
- stany zapalne (związane z rozwojem infekcji przy źle przeprowadzanej pielęgnacji soczewek lub gdy w sposób niewłaściwy użytkujemy dany produkt).
Pamiętajmy jednak, że większości (jak i wszystkich) z nich możemy łatwo uniknąć. Podstawą bezpiecznego użytkowania soczewek kontaktwych jest zachowanie zasad higieny podczas korzystania z soczewek. Stosowanie się do zaleceń specjalisty w kwestii trybu i czasu wymiany kolejnych par soczewek oraz regularne wizyty obniżą ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych następstw.
Czy soczewki kontaktowe powodują pogłębienie wady wzroku?
Tu soczewki kontaktowe nie są w stanie nam zaszkodzić. Wiele wad wzroku, jak chociażby krótkowzroczność ma tendencję do samoistnego pogłębiania się. Wpływ na tą mają: nasze geny, budowa oka, przebyte choroby czy infekcje oraz sposób w jaki dbamy o wzrok. Niewątpliwie brak korekty może rzutować na kondycję naszego wzroku, doprowadzając do m.in. nadmiernego wysiłku aparatu mięśniowego oka, które może w efekcie szybciej ulegać osłabieniu.
Sama soczewka jeżeli jest prawidłowo dobrana i użytkowana nie wyrządzi nam szkody! Pamiętajmy też by regularnie kontrolować swój wzrok, bo jedynie lekarz korzystając w gabinecie ze specjalistycznego sprzętu w oparciu o nabytą wiedzę i doświadczenie, będzie w stanie wychwycić wszelkie nieprawidłowości jakie mogą się rozwinąć w obrębie naszego narządu wzroku. Coroczna kontrola powinna być standardem, chyba że lekarz zaleci częstsze wizyty.