Na co zwracać uwagę, gdy kupuje się soczewki kontaktowe?
Soczewki kontaktowe to coraz powszechniejsza alternatywa dla okularów korekcyjnych. W końcu są wygodne, bezpieczne, a do tego naprawdę uniwersalne i dopasowane do różnych wad wzroku. Z pewnością szybko dostrzeżesz te zalety, gdy tylko kupisz odpowiednie modele, które korygują wadę i zapewnią komfort przez cały dzień.
7 rzeczy, o których musisz pamiętać, kupując soczewki
Rodzaj soczewek
Jeszcze przed tym, jak wybierzesz soczewki kontaktowe, to udaj się na badanie wzroku. Dzięki temu poznasz swoją wadę wzroku i będziesz wiedział, jaki model sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku. Do dyspozycji masz kilka wariantów:
- sferyczne – odpowiednie dla krótko- i dalekowidzów,
- toryczne – to dobry wybór dla astygmatyków,
- progresywne – przydają się na prezbiopię.
Zwróć również uwagę na to, że każdy z tych rodzajów ma inne działanie, a do tego różnią się między sobą konstrukcją, co pozwala im dopasować się do oczu z konkretną wadą.
Czas noszenia
Z łatwością możesz zdecydować, jak długo chcesz nosić soczewki kontaktowe. W końcu to indywidualna kwestia, którą dopasujesz nie tylko do trybu życia, ale również stanu wzroku, własnych preferencji typu alergia czy nadwrażliwość oczu. Wśród najpopularniejszych opcji są:
- soczewki jednodniowe – mają charakter jednorazowy, więc od razu po ściągnięciu wyrzucasz je do śmieci,
- dwutygodniowe – możesz je nosić przez 14 dni w trybie dziennym lub całodobowym,
- miesięczne – są zdatne do noszenia przez 30 dni w trybie dziennym bądź całodobowym, to jeden z najpopularniejszych modeli soczewek,
- kwartalne – do noszenia przez 3 miesiące,
- roczne – odpowiednie dla osób o dużej wadzie wzroku i do noszenia przez rok.
Tryb noszenia
Wiele osób ma problem z rozróżnieniem trybu od czasu noszenia. Jednak w tym pierwszym przypadku nie chodzi o to, jak długo możesz mieć je ubrane. Liczy się to, czy są przystosowane do noszenia przez całą dobę, czy należy zdjąć soczewki na noc. To bardzo ważne kryterium dla osób, którym zdarza się zasnąć w soczewkach. Do wyboru masz jeden z trzech trybów:
- dzienny – w takich soczewkach nie możesz spać, musisz je zdjąć po upłynięciu określonej liczby godzin, a następnie je wyrzucić lub oczyścić przeznaczonym do tego płynem,
- przedłużony – w tym przypadku możesz raz po raz mieć ubrane soczewki zarówno w nocy, jak i w dzień, ale skraca to czas ich przydatności,
- ciągły – takie całodobowe soczewki należy nosić bez zdejmowania przez cały czas, zazwyczaj taki tryb mają modele miesięczne.
Cena soczewek kontaktowych
Jeśli zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę, gdy kupuje się soczewki kontaktowe, to jednym z najważniejszych kryteriów jest cena. W tym przypadku wiele zależy od tego, jak często korzystasz z soczewek. Jeśli zależy Ci na jednorazowej opcji, to zdecyduj się na jednodniowe modele. W zależności od tego ile sztuk soczewek znajduje się w opakowaniu, to zapłacisz od 15 do 80 zł. Regularnie nosisz soczewki kontaktowe? W takim razie pod względem finansowym bardziej opłacalne są warianty miesięczne – kosztują 30-140 zł. Różnica w cenie wynika z pojemności opakowania, rodzaju wady wzroku i od producenta. Pamiętaj, że w większości przypadków więcej zapłacisz za soczewki toryczne oraz progresywne w porównaniu do sferycznych, ze względu na bardziej skomplikowaną budowę tych soczewek.
Producent
Do wyboru masz naprawdę sporą liczbę producentów, oferujących soczewki kontaktowe. Wśród nich są dobrze znane Ci firmy typu Johnson&Johnson oraz Bausch&Lamb, a także mniej popularni producenci. Ciekawym rozwiązaniem są również zamienniki niektórych marek. Dzięki nim możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy, a jednocześnie nadal korzystasz z produktów, wyróżniających się wysoką jakością. Nie wiesz, na którą opcję się zdecydować? Najlepiej zrobisz, jeśli przetestujesz soczewki od różnych producentów, bo tylko w ten sposób przekonasz się, jakie modele odpowiadają Ci najbardziej. Tym bardziej że masz do dyspozycji tak wiele firm m.in.:
- Cooper Vision,
- Alcon,
- Eyelove,
- Menicon,
- Dailies,
- MyDay,
- Proclear.
Jakość wykonania
Masz wrażliwe oczy, a może borykasz się z alergią lub po prostu szukasz najwygodniejszej opcji? Zatem w trakcie wybierania soczewek kontaktowych weź pod uwagę ich skład. Przede wszystkim zwróć uwagę na zawartość wody – im jest wyższy, tym soczewki są delikatniejsze i bardziej miękkie. Zazwyczaj uznaje się za wysoki poziom zawartości wody, jeśli wynosi ponad 50%.
Kolejnym ważnym czynnikiem, wpływającym na jakość soczewek, jest poziom transmisji tlenu. Zadbaj o to, aby ten element był na wysokim poziomie, a dzięki temu zyskasz pewność, że odpowiednia ilość tlenu przedostaje się przez soczewkę do oka. Szczególnie jest to istotne w przypadku soczewek całodobowych, ale warto w innych przypadkach również wybierać najbardziej tlenoprzepuszczalne soczewki kontaktowe. W końcu transmisyjność tlenu odpowiada za zdrowszy wygląd oczu, uczucie świeżości oraz komfort korzystania z soczewek.
Parametry
Soczewki kontaktowe mają kilka różnych parametrów, wpływających na ich skuteczność i wygodę podczas noszenia. Musisz się tym kierować podczas wybierania odpowiednich modeli także ze względu na indywidualne dopasowanie do oka. Nie obawiaj się jednak, bo nie musisz znać tych parametrów – każdy z nich znajdzie się na recepcie, wystawionej przez okulistę. Wśród najważniejszych elementów są m.in.:
- moc – jest wyrażona w dioptriach i określa głębokość wady wzroku,
- krzywizna – odnosi się do geometrii soczewki, jest zapisana w milimetrach,
- średnica – to wielkość soczewki.