Mroczki przed oczami
Mroczki przed oczami to zjawisko opisywane przez pacjentów jako muszki, plamki, zaciemnienia w polu widzenia. Niektórzy doświadczają także błysków. O czym to świadczy? Czy jest to niebezpieczne dla zdrowia? Sprawdź w naszym artykule.
Mroczki przed oczami – przyczyny
Mroczki przed oczami mogą pojawiać się chwilowo i po krótkim czasie znikają. Czasem utrzymują się dłużej, nie utrudniają funkcjonowania lecz po prostu są widoczne niczym smugi na lustrze. Mroczki przed oczami to ubytki w polu widzenia o różnym charakterze.
-
Mroczki po wstaniu
Dość powszechnym doświadczeniem większości ludzi w każdym wieku są mroczki przed oczami po wstaniu z fotela czy krzesła. Energiczne podniesienie się, szczególnie jeśli następuje po dłuższym bezruchu, powoduje chwilowe zamroczenie.
Przyczyną takich mroczków przed oczami jest krótkotrwały spadek ciśnienia. Jest to zjawisko niegroźne i szybko mija.
-
Męty w oku czyli zmętnienie ciała szklistego
Jednym z powodów takich zaburzeń jest zmętnienie ciała szklistego. Jego przyczyną są tworzące się z różnych powodów zbitki kolagenowe, które zasłaniają światło. Stąd też efekt mroczków i cieni. Mroczki przed oczami spowodowane zmętnieniem ciała często znikają samoistnie.
-
Mroczki przed oczami i ból głowy
Mroczki przed oczami i ból głowy to jeden z charakterystycznych symptomów migreny ocznej. Przyczyną może być stres, zmęczenie i wahania w układzie hormonalnym. Przy nasilonych objawach bólu głowy i mroczków przed oczami wskazane jest badanie okulistyczne. Należy sprawdzić, czy migrena i zaburzenia widzenia mają związek z rozwojem innych chorób. Pośrednio mroczki przed oczami i towarzyszący temu ból głowy mogą być objawem:
- odwarstwienia siatkówki,
- udaru mózgu,
- zapalenia tętnic,
- zmian w naczyniach krwionośnych oka,
- choroby naczyniowej.
-
Anemia i niedobory
Mroczki przed oczami mogą mieć związek z niedoborami składników odżywczych w diecie. Pogorszenie kondycji organizmu i niedokrwistość bezpośrednio wpływają na samopoczucie. Jeśli mroczki przed oczami występują wraz z ogólny poczuciem osłabienia, może to być sygnałem anemii.
-
Mroczki przed oczami w ciąży
Dość częstym zjawiskiem są mroczki przed oczami w ciąży. Jest to związane ze zwiększonym zapotrzebowaniem na witaminy i minerały. Dodatkowo ciąża jest oczywiście dużym obciążeniem fizycznym, dlatego mroczki przed oczami w ciąży to bezpośrednia konsekwencja wysiłku. Towarzyszą temu także zawroty głowy.
-
Mroczki przed oczami po treningu
Jeżeli mroczki przed oczami występują po treningu sportowym, jest to objaw wahań ciśnienia krwi lub odwodnienia. W takich przypadkach warto zweryfikować swój plan treningowy, bo może jest on zbyt obciążający. Koniecznie trzeba też zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu zarówno przed treningiem, jak i po nim.
Najczęściej nie jest to groźne zjawisko i nie ma związku z wadą wzroku czy chorobą okulistyczną. Ale lekceważenie mroczków przed oczami po treningu może prowadzić do kontuzji i przetrenowania.
-
Mroczki przed oczami a nerwica
Mroczki przed oczami mogą być sygnałem o zaburzeniach na tle nerwicowym. Nerwica oznacza zespół zaburzeń psychicznych, które mogą objawiać się na różne sposoby. Często u chorych występują stany lękowe i napięcia. Mogą temu towarzyszyć także mroczki przed oczami w różnych formach.
-
Guz wewnątrzgałkowy
Mroczki przed oczami jako objaw rozwoju guza wewnątrzgałkowego są wywołane uciskiem na nerw wzrokowy. W takich przypadkach mroczki przed oczami występują wraz ze wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego, bolesnością i nieostrym widzeniem.
-
Mroczki przed oczami i zawroty głowy jako objaw nadciśnienia
Nadciśnienie tętnicze wpływa na funkcjonowanie całego organizmu człowieka. Sygnałem tego schorzenia są mroczki przed oczami i szum w uszach. Pacjenci ze zdiagnozowanym nadciśnieniem skarżą się także na zawroty głowy i przyspieszony rytm serca.
-
Powikłania związane z cukrzycą
Mroczki przed oczami mogą być sygnałem retinopatii cukrzycowej. Uszkodzenia siatkówki, które następują w wyniku rozwoju zaburzeń metabolicznych, mogą doprowadzić do poważnych trudności z widzeniem, a nawet całkowitej utraty wzroku. Rzadziej występującą przyczyną jest też centralna retinopatia surowicza.
-
Odwarstwienie siatkówki
Zaburzenia w polu widzenia w postaci mroczków przed oczami i błysków to typowe objawy odwarstwienia siatkówki. Jest to niebezpieczne schorzenie. Lekceważenie jej objawów prowadzi do coraz głębszego odklejenia się siatkówki od naczyniówki. Zaawansowane uszkodzenia mogą być nieodwracalne. Jednak jeśli w porę zgłosimy się do lekarza z tym problemem, są spore szanse na odzyskanie sprawnego wzroku.
Mroczki przed oczami – skonsultuj się ze specjalistą
Mroczki przed oczami, jeśli pojawiają się częściej i nie ustępują – wymagają konsultacji lekarskiej. Okulista ma w zasięgu swoich kompetencji wiele rodzajów badań, które pozwolą ustalić, czy przyczyna mroczków przed oczami leży w chorobie oczu. Badanie dna oka lub pola widzenia są niezmiernie pomocne.
Leczenie mroczków przed oczami
Sposób leczenia mroczków przed oczami zależy oczywiście od ich przyczyny. Jeśli ich występowanie wynika z anemii – konieczna jest dbałość o prawidłowe odżywianie i stosowanie suplementów. Podobne zalecenia dotyczą kobiet w ciąży oraz sportowców. Mroczki przed oczami i nerwica wymagają konsultacji z psychologiem lub psychiatrą.
Jeśli przyczyną mroczków przed oczami są poważne schorzenia, takie jak odwarstwienie siatkówki lub guz – konieczne są dodatkowe badanie, m.in. tomografia komputerowa. Leczenie interdyscyplinarne daje spore szanse na całkowite wyleczenie. Dlatego nie lekceważ takich objawów jak mroczki przed oczami. Jeśli sprawiają Ci one problemy, utrudniają normalną pracę i aktywność – zgłoś się do lekarza.
Mroczki po operacji zaćmy
Mroczki po operacji zaćmy są zjawiskiem, o którym lekarz powinien uprzedzić pacjenta przed zabiegiem. Najczęściej dyskomfort ten mija wraz z postępującą regeneracją oka. Powrót do sprawności widzenia może po operacji zaćmy potrwać kilka tygodni. Wyjątek stanowi zaćma wrodzona, która przyczynia się do mroczków przed oczami i zabieg nie rozwiązuje problemu. Sprawdź także czym jest zaćma wtórna.
Mroczki przed oczami u dziecka – na co powinien zwrócić uwagę rodzic?
Wszystkie wymienione wyżej możliwe przyczyny mroczków przed oczami dotyczą także dzieci. Maluchy mogą sygnalizować ten problem w związku z gwałtownym wstawaniem. Jest to dokładnie ten sam mechanizm działający przy nagłej zmianie ciśnienia i nie jest to niebezpieczne.
Niemniej jednak należy obserwować zachowanie najmłodszych i zwracać uwagę gdy skarżą się na inne dolegliwości. Ból oka, głowy i pogorszenie widzenia przy jednoczesnym występowaniu mroczków przed oczami u dziecka powinny skłaniać do wizyty u lekarza. Badanie wzroku dzieci powinno odbywać się kontrolnie przynajmniej raz na rok. Zobacz także jak widzi noworodek.