​​Jaki jest najrzadszy kolor oczu? Aktualny ranking!

Oczy są zwierciadłem duszy i elementem, który czyni nas wyjątkowym, ponieważ tak samo jak w przypadku linii papilarnych – nie ma dwóch dokładnie takich samych tęczówek! Podczas gdy wszystkie kolory oczu są tak samo piękne i wyjątkowe, niektóre z nich występują rzadziej niż inne. Jaki jest najrzadszy kolor oczu w Polsce i na świecie? Poznaj ranking!


Najważniejsze informacje:


Najrzadszy kolor oczu na świecie w Polsce i na świecie – ranking

Miejsce 6 – brązowe oczy

Brązowe oczy to najpowszechniejszy kolor oczu na świecie – posiada go bowiem od 70 do nawet 79% ludzi! To właśnie ten kolor oczu oryginalnie posiadał nasz gatunek, przed pojawieniem się pierwszych mutacji genetycznych, które wpłynęły na zmniejszenie produkcji melaniny przez nasze organizmy. Wysokie natężenie tego pigmentu w tęczówce stanowi naturalną ochronę przed promieniowaniem UV, dlatego też osoby z brązowymi oczami można znaleźć w każdym zakamarku Ziemi.

Nie bez powodu brązowy jest najczęściej występującym kolorem oczu na świecie. Osoby z brązowymi oczami odczuwają mniejszy dyskomfort w dużym słońcu, a do tego są mniej narażone na występowanie groźnych chorób oczu – takich jak nowotwór oka czy zwyrodnienie plamki żółtej. Jeżeli jesteś posiadaczem brązowych tęczówek, możesz uznać się więc za szczęściarza. To bowiem statystycznie najzdrowszy kolor oczu!

Brązowe oczy są przekazywane potomstwu drogą genu dominującego – to kolejny aspekt, który wpływa na tak szerokie rozprzestrzenienie tego koloru. Więcej na temat tego, jak odbywa się dziedziczenie koloru oczu, dowiesz się u nas!

 brązowe oczy

Miejsce 5 – niebieskie oczy

Widok niebieskookich osób w Polsce to nic dziwnego, ponieważ ten kolor tęczówek posiada około ⅓ obywatelów. Na skali globalnej jest to jednak kolor niezwykle rzadki – szacuje się, że posiada go zaledwie 8 do 10% osób na całym świecie! Ze względu na to, niebieski uważany jest za najatrakcyjniejszy kolor oczu w wielu krajach – zwłaszcza tych, w których dominują oczy brązowe.

Jak rzadkie są kolory oczu od jasnego błękitu do głębokiego niebieskiego w Europie? W Skandynawii, krajach bałtyckich i zachodnio-słowiańskich, niebieskie oczy stanowią wręcz większość – częstotliwość ich występowania może sięgać od 89 do aż 99%. W Stanach Zjednoczonych, 27% posiada ten kolor tęczówki – są to jednak w większości emigranci z północy Europy.

Niebieskie oczy wcale nie zawdzięczają swojej pięknej barwy niebieskiemu barwnikowi. Gdy przednia część tęczówki jest pozbawiona melaniny, odbija ona światło w taki sposób, że to głównie właśnie światło niebieskie trafia z powrotem do obserwatora. To tzw. Rozpraszanie Rayleighta – powszechne w naturze zjawisko fizyczne, dzięki któremu niebieskie oczy są niebieskie, tak samo jak bezchmurne niebo czy tafla morza.

U nas znajdziesz soczewki kolorowe niebieskie, które pozwolą Ci tymczasowo zmienić swój kolor oczu, lub podkreślić ich naturalny błękit!

niebieskie oczy

Miejsce 4 – piwne oczy

Piwne oczy to prawdziwy kalejdoskop – na ich barwę mogą składać się bowiem nawet 3 różne kolory! Z daleka mogą wyglądać na jasny brąz, jednak jakby się im przyjrzeć, od razu dadzą o sobie znać jasna zieleń, plamki miodowego brązu, a czasami nawet chłodnego błękitu. Melanina jest ułożona w piwnej tęczówce nieregularnie – obszary tęczówki o wysokiej zawartości pigmentu są brązowe, a w miejscach, w których pigmentu brakuje, pojawiają się zielone i/lub niebieskie plamki.

Czy piwne oczy to najrzadszy kolor oczu? Posiada je niewiele ponad 5% ludzkości, dlatego zajmują 4. miejsce w naszym rankingu. Ta wartość procentowa jest taka sama zarówno dla populacji globalnej, jak i ludności Polski. Piwne oczy najczęściej występują w Północnej Afryce, Brazylii, Hiszpanii i na Bliskim Wschodzie.

>>> Podobają Ci się piwne oczy? Zobacz, jak osiągnąć efekt soczewkami kontaktowymi!

piwne oczy

Miejsce 3 – bursztynowe oczy

Jaki jest najrzadszy kolor oczu? Na trzecim miejscu podium znajdują się bursztynowe oczy, gdyż posiada je niecałe 5% populacji. To piękny odcień, który często jest mylony z brązowym, jednak istnieją między nimi zasadnicze różnice. Poza ciemnobrązowym barwnikiem, bursztynowe tęczówki zawierają również feomelaninę – czyli barwnik żółto-czerwony. To właśnie on nadaje im wyrazistą, złotą barwę.

Bursztynowe oczy najczęściej można zaobserwować w Azji, Ameryce Południowej i Hiszpanii. Również masz ten kolor tęczówki i zastanawia Cię, jak uwydatnić swoje spojrzenie? U nas przeczytasz więcej na temat tego, jak wyglądają bursztynowe oczy i jak je podkreślić!

bursztynowe oczy

Miejsce 2 – zielone oczy

Zielone oczy to dla wielu najatrakcyjniejszy kolor oczu – zachwycają bowiem swoim wyglądem, a do tego na skali globalnej są niezwykle rzadkie, bo posiada je zaledwie 2% ludzi na całym świecie. Nie jest to jednak najrzadszy kolor oczu w Polsce – szacuje się, że 12.5% naszych rodaków jest zielonookich. Widok zielonego spojrzenia jest jednak na porządku dziennym w innych krajach Europy, zwłaszcza Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii, w których od 25 do aż 45% osób ma zielone oczy.

Zielone oczy zawierają mniej melaniny w przedniej części tęczówki niż oczy brązowe, lecz trochę więcej od oczu niebieskich. Przez to większość światła, która jest rozpraszana przez tęczówkę, jest o kolorze zielonym. Przez długi czas uważany za najrzadszy kolor oczu na świecie, jednak niedawno tytuł ten odebrał mu inny kolor. Tak więc, pierwsze miejsce w rankingu zajmują…

zielone oczy

Miejsce 1 – szare oczy

Jaki jest najrzadszy kolor oczu? Szary! Przez długi czas były one uważane za oczy niebieskie ze względu na ich podobny wygląd, jednak dopiero w ostatnich latach naukowcy odkryli zasadnicze różnice między nimi. Podczas gdy oczy niebieskie wciąż zawierają śladowe ilości melaniny w przedniej części tęczówki, to szare oczy są jej całkowicie pozbawione. Szara tęczówka dodatkowo zawiera więcej kolagenu, co w większości pochłania światło niebieskie, bez rozpraszania go na zewnątrz.

Szare oczy posiada zaledwie 1% ludzkości, dzięki czemu to najrzadszy kolor oczu na świecie. Więcej szarookich jest zaś w krajach Europy Północnej, a także krajach Bałtyckich. Szacuje się, że nawet 90% Estończyków posiada jasne kolory oczu, w tym szare!

Ze względu na niską zawartość melaniny w tęczówce, osoby z jasnymi kolorami oczu są bardziej narażone na światłowstręt i degeneracyjne choroby siatkówki ze względu na nadmierną ekspozycję oczu na słońce. Właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednia ochrona oczu przed słońcem za pomocą wysokiej jakości okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV. Niezależnie od tego, jaki jest Twój kolor oczu, zawsze powinieneś mieć je pod ręką!

szare oczy

Najrzadsze kolory oczu związane z mutacją genetyczną

Ludzkie oczy występują jeszcze w wielu innych kolorach, niż tylko te standardowe. Jak rzadkie są kolory oczu występujące u osób z wadami genetycznymi, takimi jak heterochromia lub albinizm? Dwukolorowe oczy możemy zaobserwować u 0.6% osób. Czerwony lub fioletowy kolor tęczówki charakterystyczny dla osób z albinizmem występuje zaś u jednej na 5 tysięcy osób na całym świecie. Wyjątkowe kolory oczu przy albinizmie nierzadko idą w parze z uporczywymi dolegliwościami wzrokowymi, jednak niejedna osoba zazdrości ich nieziemskiego wyglądu.

Każdy kolor oczu jest piękny, niezależnie od tego, jak często występuje. Jeżeli chcesz jednak tymczasowo wypróbować inny kolor oczu – u nas znajdziesz wygodne i bezpieczne soczewki kolorowe o szerokim wachlarzu barw. Jeżeli masz zaś wadę wzroku, i nie chcesz chować swoich pięknych oczu za okularami korekcyjnymi – wybierz spośród najwyższej jakości soczewek kontaktowych w naszym sklepie, aby zapewnić sobie wyraźny wzrok i błyszczące spojrzenie!


 

Bibliografia:

  1. Maria Cholakova, Global Eye Color Distribution Statistics, 2024
  2. Dan T. Gudgel, Your Blue Eyes Aren’t Really Blue, 2023
  3. World Population Review, Eye Color Percentage by Country 2024
  4. Neil Lamb, The Genetics of Eye Color, 2009
O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię