Jak się przygotować do badania wzroku i aplikacji soczewek?
Wybierasz się na badanie wzroku, nie wiesz czego się spodziewać? Podpowiadamy jak się przygotować do wizyty, czego się spodziewać, co warto ze sobą zabrać i o czym pamiętać.
O czym należy pamiętać przed badaniem wzroku?
Poprzednia recepta
Dotychczas nosiłeś już okulary lub soczewki kontaktowe - najlepiej zabierz swoją receptę z ostatniego badania wzroku. Specjalista będzie w stanie porównać czy zmienia się wada wzroku. Pomoże to określić szybkość zmian. Niektóre różnice w parametrach mogą świadczyć o pojawiających się chorobach takich jak zaćma, co jest już sygnałem, aby dokładniej sprawdzić oczy.
Nigdy wcześniej nie używałeś żadnej korekcji - wystarczy, że powiesz o tym na wizycie. Warto pamiętać kiedy było wykonywane ostatnie badanie wzroku, które nie wykazało żadnych wad w widzeniu.
Zdejmij soczewki kontaktowe
Co najmniej godzinę przez badaniem należy zdjąć soczewki kontaktowe, aby uciski pozostawione na rogówce po noszeniu soczewki nie sprawiły, że parametry podczas badania będą inne niż w rzeczywistości (np. inny cylinder, który pojawi się po nawet delikatnym ucisku soczewką).
Makijaż a pierwsze zakładanie soczewek kontaktowych w gabinecie
Makijaż w soczewkach jest całkowicie dopuszczony, ale na wizytę związaną z badaniem wzroku i aplikacją soczewek przyjdź bez makijażu. W przypadku przymierzania soczewki, brak makijażu pomoże Tobie z utrzymaniu soczewki w czystości oraz, szczególnie jeżeli będzie to dopiero nauka zakładania i zdejmowania, makijaż się nie rozpłynie, rozmaże po całych okolicach oczu. Zadbaj także o krótkie paznokcie, aby nie uszkodzić soczewki podczas prób zakładania i zdjemowania.
Soczewki kontaktowe a choroby przewlekłe
Szczególnie ważne jest poinformowanie specjalisty o lekach jakie pacjent przyjmuje regularnie. Wpływ na jakość widzenia i komfort użytkowania, a także nawet na decyzję o przeciwwskazaniu użytkowania soczewek mają często leki przyjmowane na różne schorzenia. Najczęściej zadawanym pytaniem będzie obecność chorób takich jak: cukrzyca, tarczyca, nadciśnienie, alergie. Innym lekiem jaki może mieć wpływ na komfort w użytkowaniu soczewek są tabletki hormonalne lub antybiotyki. Często zmiana hormonalnych tabletek na inne lub rozpoczęcie przyjmowania antybiotyków może powodować nagłe złe samopoczucie w soczewkach, które zawsze były idealnie dobrane. W takim wypadku zwykle jest konieczność zmiany soczewek na inne, jeżeli dolegliwości nie miną.
Soczewki kontaktowe i badanie wzroku a ciąża
Kobiety w ciąży często skarżą się na pogorszenie widzenia. Wszystko to jest związane z hormonami, które w trakcie ciąży działają zupełnie inaczej na organizm kobiety, także na wzrok. Z badaniem wzroku najlepiej poczekać aż do rozwiązania ciąży plus kilka miesięcy. Wtedy gospodarka hormonalna będzie już ustabilizowana, a badanie wzroku dokładne. Noszenie soczewek kontaktowych w trakcie ciąży jest odradzane.
Strach przed badaniem wzroku i aplikacją soczewek
Zakładanie soczewek kontaktowych jest bezbolesne, trzeba jednak przełamać swoją barierę „wkładania czegoś do oka”. Proces zakładania może być kłopotliwy na początku, trzeba trenować i się nie poddawać, trening czyni mistrza. To tak samo jak z nauką pływania – raz się nauczysz pływać, trochę to potrwa, kilka lekcji, ale później już nawet o tym nie myślisz wchodząc do wody – po prostu płyniesz. Po około tygodniu zakładanie, zdejmowanie i pielęgnacja soczewek nie będą stanowić żadnego problemu.