Jak przemywać oczy noworodkowi?
Oczy noworodka to wyjątkowo wrażliwy i delikatny obszar. W przeciwieństwie do pozostałych zmysłów, wzrok rozwija się najintensywniej w ciągu pierwszych kilku lat życia, dopiero po narodzinach. Z tego względu kluczowe jest utrzymanie odpowiedniej kondycji narządu wzroku, zarówno pod względem higienicznym, jak i funkcjonalnym. Prawidłowa pielęgnacja okolicy oczu jest równie ważna, co stymulacja wzroku dziecka i jest to nieodłączny element codziennej higieny malucha. Zastanawiasz się w jaki sposób przemywać jego oczy? Jak często to robić i z jakich produktów korzystać? Poznaj odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania!
Najważniejsze informacje:
- Najważniejsze informacje:
- Po co przemywać oczy noworodkowi?
- Kiedy przemywać oczy noworodkowi?
- Czym przemywać oczy noworodkowi?
- Czym NIE przemywać oczu noworodka?
- Jak przemywać oczy noworodkowi w kilku krokach
Po co przemywać oczy noworodkowi?
Przemywanie oczu noworodkom jest rutynową procedurą, która ma na celu zapewnienie ochrony i higieny tego obszaru. Mają one niezwykle wrażliwe i delikatne oczy, które mogą być podatne na schorzenia. Przemywanie oczu dziecka za pomocą odpowiednich środków pomaga usunąć zanieczyszczenia, bakterie lub wirusy, które mogą powodować infekcje. Jest to istotne również z tego względu, że bezpośrednio po narodzinach, oczy dziecka pozostają zamknięte nawet do kilku dni. Co więcej, narząd wzroku malucha produkuje w pierwszych dniach życia bardzo duże ilości śluzu, odpowiadającego za utrzymanie nawilżenia oczu. Jego nadmiar wysycha i tworzy tzw. śpiochy w oku. Przemywanie może również pomóc w utrzymaniu drożności przewodów łzowych u noworodka.
Kiedy przemywać oczy noworodkowi?
Przemywanie oczu dziecka to element codziennej pielęgnacji. Czynność ta nie jest kłopotliwa oraz zajmuje dosłownie kilka sekund. Dla zdrowia narządu wzroku ważna jest regularność, szczególnie w kilku pierwszych dniach życia. Gdy zmiany w obrębie oczu dziecka zachodzą bardzo szybko, kluczowe jest zachowanie rutyny.
Najlepiej robić to zarówno rano, jak i wieczorem. Można określić sobie konkretne pory dnia, które pomogą nam w zachowaniu schematu. Zaleca się przemywać oczy dziecka chwilę po jego porannym przebudzeniu, a także bezpośrednio przed wieczorną kąpielą. W pierwszych dniach życia czynność tę powtarzać można kilka razy dziennie.
Czym przemywać oczy noworodkowi?
Do mycia okolic dziecięcych oczu wystarczy czysta, przegotowana woda o temperaturze przynajmniej pokojowej. Przyjemnie ciepła woda przyspiesza proces rozpuszczania zalegającej wydzieliny w kącikach oczu i usprawni proces. Odpowiednim wyborem będzie również sól fizjologiczna. Jest to roztwór chlorku sodu w stężeniu 0,9%, który jest obojętny dla organizmu. Oznacza to, że nie powoduje podrażnień i jest dobrze tolerowany. Przemywanie oczu noworodka solą fizjologiczną pozwala na zachowanie odpowiedniej higieny, a dodatkowo na nawilżenie spojówek.
W przypadku soli fizjologicznej, pamiętać należy, że można korzystać z niej jedynie przez 24 godziny po otwarciu. Na szczęście w aptekach dostępne są mniejsze pojemności, np. ampułki 5 ml, które wystarczą idealnie na 2 zastosowania w ciągu jednego dnia.
Czym NIE przemywać oczu noworodka?
Niejednokrotnie chcąc zadbać o prawidłową pielęgnację oczu dziecka, narażamy je na jeszcze większe niebezpieczeństwo. Wszystko za sprawą korzystania z nieodpowiednich środków. Pamiętaj, że nie każda woda będzie odpowiednia do przemywania oczu noworodka. Ta zaczerpnięta z rzeki, jeziora czy przydomowej studni może być zanieczyszczona, co prowadzić będzie do rozwoju infekcji. Nie należy używać również chusteczek nawilżanych dla niemowląt. Nawet jeśli przeznaczone są dla skóry wrażliwej, w kontakcie z okiem powodować mogą szczypanie i pieczenie oczu, ból oraz podrażnienie spojówki. Zawierają one m.in. konserwanty, które dodatkowo drażnić mogą oczy malucha.
Wrażliwa okolica oczu nie powinna być również pielęgnowana za pomocą kosmetyków, niezależnie od tego czy szczypią w oczy czy nie. Zakazuje się również mechanicznego usuwania zalegającej wydzieliny za pomocą palców czy paznokci. Odchodzi się też od przemywania oczu naparem z rumianku, ponieważ badania wykazują, że drażni on spojówki i powodować może alergię u najmniejszych dzieci.
Jak przemywać oczy noworodkowi w kilku krokach
- W pierwszej kolejności przygotuj sobie wszystkie niezbędne akcesoria. Do przemywania oczu przydadzą Ci się czyste gaziki, waciki kosmetyczne lub specjalne płatki kosmetyczne dla niemowląt. Potrzebny będzie także odpowiedni preparat. Sięgnij zatem po naczynie z przegotowaną wodą lub roztwór soli fizjologicznej.
- Przed przystąpieniem do pielęgnacji wrażliwych okolic oczu dziecka koniecznie umyj własne ręce mydłem i spłucz pod bieżącą wodą. W sytuacji, gdy nie masz innej możliwości, zadbaj by były one chociaż zdezynfekowane, jednak nie traktuj tego zamiennie. Wszelkie środki do dezynfekcji, takie jak żele czy płyny antybakteryjne posiadają w składzie alkohol, który drażni delikatne oczy. Niemniej jednak, dbając o czystość własnych dłoni, ograniczamy ryzyko przeniesienia infekcji.
- Połóż dziecko na pleckach, a główkę przechyl lekko na bok tj. przy przemywaniu oka lewego, główkę należy skierować w prawo, natomiast w przypadku oka prawego obrócić ją w lewo. Dzięki temu zapobiegniesz nadmiernemu rozlewaniu się preparatu czy np. dostaniu się go do ucha.
- Nasącz przygotowany płatek kosmetyczny w przegotowanej wodzie lub roztworze soli fizjologicznej. Przecieraj oczy zawsze od zewnętrznej strony do wewnątrz, tzn. każde oko w kierunku od skroni do nasady nosa.
Pamiętaj o ważnej zasadzie – do przemywania każdego oka stosujemy osobny wacik. Dzięki temu zapobiegniesz przenoszeniu bakterii z jednego worka spojówkowego do drugiego. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy zauważymy ropiejące oczy u dziecka lub rozwijającą się infekcję.
Bibliografia:
- https://www.mymodernparents.com/en/eye-cleaning-of-the-newborn-how-to-do-it
- https://www.vinmec.com/en/news/health-news/pediatrics/how-to-clean-babys-eyes