Jak odróżnić lewą soczewkę kontaktową od prawej?
Zainspirowani pytaniami, jakie kierują do nas nasi klienci, postanowiliśmy odpowiedzieć dziś na jedno z nich. Jak odróżnić lewą soczewkę od prawej?
Jednakowa wada wzroku na oczach a soczewka
Jeżeli nasza wada wzroku jest taka sama na obydwu oczach, to nie ma się czym denerwować. Niezależnie, którą soczewkę ubierzemy, czy to tę pierwotnie ubraną na lewym oku założymy na prawe czy też na odwrót, nie ma to żadnego znaczenia. Gdyż w przypadku jednakowej wady, moce soczewek są również jednakowe. Nie implikuje to w związku z tym żadnych niedogodności.
Nie występuje też coś takiego jak soczewki kontaktowe przeznaczone na prawe, czy też lewe oko. Soczewkę dobiera się pod kontem mocy, promienia krzywizny bazowej oraz średnicy. Ulokowanie lewo czy też prawostronne gałki ocznej nie ma najmniejszego znaczenia.
Różne wady wzroku na prawym i lewym oku
Jeżeli jednak mamy dwie różne wady wzroku należy zwrócić baczną uwagę na to, do której części pojemnika wkładamy soczewkę z lewego i z prawego oka. Dobrze jest wypracować sobie rutynę, dzięki której czynności związane z obsługą soczewek staną się automatyczne. Można narzucić sobie schemat, w którym to zdejmujemy najpierw soczewkę np. z prawego oka i po czyszczeniu wkładamy ją do prawej strony pojemnika i zabezpieczmy np. niebieską nakrętką pojemnika Bezokularow.pl. Warto też skojarzyć daną moc soczewki z kolorem nakrętki.
Prawa i lewa strona soczewki - jak odróżnić?
Należy jednak nadmienić, że występuje prawa i lewa strona soczewki. W pozycji prawidłowej (prawej) brzegi soczewki nie napinają się i nie wywijają się na zewnątrz. Tworzą kształt miski. W nieprawidłowej pozycji na lewej stronie soczewka przypomina kształtem talerz. Wywinięta soczewka umieszczona na oku, będzie podrażniać powiekę powodując nieprzyjemne dolegliwości. Wystarczy w takiej sytuacji zdjąć soczewkę, wywinąć ją na prawidłową stronę i ubrać ponownie, a wszystko będzie jak należy.