Jak działa świetlik na oczy i jak go stosować?

Świetlik łąkowy to naturalne zioło, które jest doskonałym sposobem na walkę z powszechnymi problemami okulistycznymi. To roślina, którą nasze babki i prababki stosowały jako lek na infekcje oczu i środek na poprawę wzroku, jednak również i dzisiaj znajduje ona swoje zastosowanie w ziołolecznictwie. Zobacz, czy świetlik pomaga na oczy, jakim wykazuje się działaniem i jak go stosować, aby cieszyć się zdrowym i wypoczętym spojrzeniem!


Tego dowiesz się z naszego artykułu:

Świetlik na oczy – co to za zioło?

Świetlik łąkowy, złodziej mleczny czy ptasie oczka – to różne określenia na to samo zioło, które od wielu lat jest używana w medycynie ludowej na różne schorzenia oczu. Jest on rośliną jednoroczną i półpasożytniczą. Rośnie w całej Europie na dzikich łąkach, obrzeżach lasu i na torfowiskach. Tam przywiera do korzeni innych roślin przy pomocy ssawek i pobiera od nich wodę wraz z minerałami. Świetlik można łatwo poznać po jego drobnych, białych kwiatkach z fioletowymi żyłkami.

W jakich sytuacjach stosuje się świetlik? Zioła na oczy wykazują się wspaniałymi właściwościami leczniczymi w przypadku wielu łagodnych problemów okulistycznych, zwłaszcza tych związanych ze współczesnym stylem życia. Jeśli zmagasz się z suchością oczu, zmęczeniem i podrażnieniami spowodowanymi przez zbyt długie wpatrywanie się w ekrany urządzeń elektronicznych – warto, abyś sięgnął po świetlik łąkowy!

Świetlik na oczy – działanie

Świetlik łąkowy jest bogaty w naturalne składniki aktywne, takie jak flawonoidy, garbniki, witamina C, aukubina oraz kwasy fenolowe. Największe ich stężenie można znaleźć w naziemnych pędach, na bazie których przyrządza się ekstrakty i napary o następujących właściwościach:

  • Właściwości przeciwzapalne – świetlik łagodzi stany zapalne i koi podrażnienia delikatnych tkanek oczu, dzięki czemu jest doskonałym sposobem na przeciwdziałanie łagodnym infekcjom oczu.
  • Działanie antybakteryjne – naturalne środki na bazie świetlika doskonale oczyszczają ze szkodliwych mikroorganizmów, zapobiegając pogorszeniu infekcji bakteryjnych.
  • Właściwości antyhistaminowe – jeżeli masz alergie oczu, produkty ze świetlika są doskonałym dopełnieniem leków w przypadku zaostrzenia objawów. Zobacz, jakie są soczewki dla alergików.
  • Działanie antyoksydacyjne – składniki aktywne zawarte w tej roślinie zmniejszają stres oksydacyjny i zapobiegają nadmiarowi wolnych rodników, tym samym promując zdrowie oczu.
  • Działanie ściągające – świetlik na opuchnięte oczy działa poprzez swoje właściwości ściągające, dzięki którym poprawia krążenie w skórze i tkankach leżących pod nią. Efekt? Wypoczęte spojrzenie wolne od opuchlizny! Tutaj znajdziesz więcej domowych sposobów na opuchnięte oczy.

Świetlik na oczy jak działa?

4 najskuteczniejsze sposoby, jak stosować świetlik na oczy

Istnieje kilka skutecznych sposobów na stosowanie świetlika na oczy w taki sposób, aby ustrzec się przed infekcjami, złagodzić stany zapalne i pozbyć się dolegliwych objawów zmęczenia:

Krople do oczu ze świetlikiem to doskonały sposób na wdrożenie świetlika do swojej codziennej rutyny ze względu na ich łatwość użytkowania. Zawierają one najczystsze ekstrakty roślinne w jeszcze wyższym stężeniu, niż sam napar, dlatego są najbezpieczniejszą i najwygodniejszą opcją. Świetlik na oczy w formie kropli takich jak EyeLove Natural Drops+ czy EyeLove Aloe Drops to naturalne bogactwo natury odpowiednie dla każdego, a zwłaszcza dla użytkowników soczewek kontaktowych.

Lekka opuchlizna powiek spowodowana przez nieprzespaną noc lub nieodpowiedni kosmetyk zostanie złagodzona, jeśli zastosujesz świetlik pod oczy. Wystarczy zaparzyć szklankę naparu przez 15 minut, a następnie poczekać aż ostygnie do temperatury pokojowej. Wtedy namocz w nim gaziki lub płatki bawełniane, nałóż je na powieki i trzymaj przez 10 minut.

Po tym czasie wystarczy je zdjąć i osuszyć okolice oczu. Okłady ze świetlika wspomagają krążenie krwi i limfy w tkankach wokół oczu, tym samym zmniejszając widoczność lekkich opuchlizn.

Higiena brzegów powiek jest często pomijanym elementem, który jest szczególnie ważny w przypadku infekcji lub stanów zapalnych tego obszaru – dowiedz się więcej odnośnie tego, czym jest zapalenie brzegów powiek. Jeżeli dolega Ci ten problem, warto wykorzystać świetlik do przemywania oczu.

Przygotuj szklankę naparu i zaparzaj przez 15 minut, a następnie poczekaj, aż ostygnie do temperatury pokojowej. Namocz w nim jałowy gazik, płatek bawełniany lub patyczek higieniczny i delikatnie oczyść linię górnych i dolnych rzęs. Uważaj, aby gazik nie wszedł w bezpośredni kontakt z oczami. Codzienna higiena brzegów powiek przy użyciu herbatki ze świetlika łąkowego zniweluje swędzenie, złagodzi stan zapalny i zapobiegnie nawrotom infekcji.

Świetlik cechuje się doskonałym działaniem nie tylko wtedy, gdy stosuje się go na zewnątrz – to również doskonały suplement diety, który pomoże Ci zadbać o swój wzrok od wewnątrz! Herbatkę ze świetlika pij od jednego do dwóch razy dziennie – najlepiej rano i wieczorem, aby zapewnić swojemu organizmowi regularny dostęp do dobroczynnych składników obecnych w tej roślinie. Regularnie pity świetlik pomoże Ci się zrelaksować, poprawić trawienie, a nawet wspomóc pracę oczu.

Jak więc widzisz – to zioło o wspaniałych właściwościach prozdrowotnych na oczy, które dalej znajduje swoje zastosowanie we współczesnym życiu. Dlatego nie czekaj dłużej i wdróż świetlik do swojej codziennej rutyny pod postacią kropli do oczu, naparów i okładów. Dzięki temu będziesz w stanie zachować doskonały komfort widzenia i zapobiec nawrotom nieprzyjemnych infekcji.

Bibliografia:

Roman Paduch, Anna Woźniak, Piotr Niedziela, Robert Rejdak, Assessment of Eyebright (Euphrasia Officinalis L.) Extract Activity in Relation to Human Corneal Cells Using In Vitro Tests, 2014

Marsha McCulloch, Do Eyebright Drops and Supplements Benefit Health?, 2023

Sruthi M., Eyebright: Benefits, Dosage, and Side Effects, 2022

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię