Jak dopasować moc soczewki do wady wzroku?

Zastanawiasz się czasem, dlaczego soczewki kontaktowe mają inną moc niż okulary korekcyjne? Otóż wiele zależy od ich specyfiki, a także budowy. Bardzo ważne jest także miejsce, gdzie załamuje się światło. Zwróć zatem uwagę na to, jak dopasować moc soczewki do wady wzroku, a na pewno postawisz na odpowiedni model, który zapewni Ci doskonały wzrok.


Moc soczewek a wada wzroku — jak wybrać odpowiedni model?

Nowoczesne soczewki kontaktowe mają bardzo dużą rozpiętość mocy, zatem z łatwością dopasujesz odpowiedni model do Twojej wady wzroku. Dzięki temu nie musisz rezygnować z wygody, jakie zapewniają Ci soczewki. Poza tym poprawisz jakość swojego wzroku i skutecznie zadbasz o wolniejszy rozwój lub nawet o zahamowanie pogłębiania się danego schorzenia. Przekonaj się zatem, jak dopasować moc soczewki do wady wzroku, a na pewno będziesz zadowolony z ich skuteczności.

Soczewki sferyczne

Masz problem z daleko- lub krótkowzrocznością? W takim razie koniecznie postaw na soczewki sferyczne, ponieważ są dostosowane właśnie do takich wad wzroku. Poza tym bez problemu znajdziesz model z mocą, która jest dopasowana do Twoich potrzeb. W zależności od producenta, a także wielkości opakowania moc ma sporą rozpiętość, a standardowo wynosi od -6,00 Dioptrii do +6,00 Dioptrii. Zwróć uwagę na to, że wiele zależy od tego, w jakim trybie chcesz nosić soczewki kontaktowej, ponieważ istnieją też modele, u których przedział mocy jest jeszcze większy. Wtedy nawet mając wadę wzroku na poziomie +/-35,00 Dioptrii i tak znajdziesz soczewki odpowiadające Twoim potrzebom. Z łatwością postawisz też na produkty z różnymi promieniami krzywizn lub średnicami. Dzięki temu soczewki będą idealnie dostosowane do Twoich potrzeb.

Soczewki toryczne

Astygmatyzm nie stanowi żadnej przeszkody w noszeniu soczewek kontaktowych. Jedyne, o co musisz zadbać, to po prostu postawić na modele toryczne — w końcu ich budowa jest idealnie dostosowana do Twoich potrzeb. W ich przypadku masz do dyspozycji produkty o różnej mocy. Wiele zależy od tego, jakiego producenta wybierzesz, ale najpopularniejsze są soczewki toryczne o czterech mocach cylindrycznych. Zwróć również uwagę na to, że dostępne są warianty z osią od 10 do 180 stopni, więc na pewno znajdziesz modele dopasowane do Twoich potrzeb. Natomiast, jeżeli Twoje wada jest większa, to też nie musisz rezygnować z soczewek. Po prostu postaw na inną markę, ponieważ poszczególne firmy zapewniają nawet 11 mocy cylindra, a także osie, które zwiększają się co 5 stopni.

Zauważ również, iż ogromną zaletą takiego rozwiązania jest nie tylko ogromny wybór mocy, osi i przeróżnych producentów, ale również dowolność w wyborze wielkości opakowania. Dzięki temu możesz z łatwością postawić na taką liczbę, która jest dostosowana do Twoich potrzeb, a przy tym w razie konieczności szybko zmienisz soczewki, by jeszcze lepiej dostosować ich parametry do Twojej wady wzroku.

Soczewki progresywne

Wykorzystanie nowoczesnych technologii w połączeniu z ogromną wygodą w trakcie korzystania z nich — właśnie tym charakteryzują się soczewki progresywne. Nie musisz rezygnować z tego rozwiązania wtedy, gdy nosisz soczewki. Tym bardziej że dostępne są modele o sporej rozpiętości mocy, a przy tym są dostosowane do różnych wad wzroku. Przede wszystkim jest to idealne rozwiązanie, jeżeli wykryto u Ciebie wczesny poziom presbiopii. W takim przypadku znajdziesz soczewki z mocą od -12,00 Dioptrii do +8,000 Dioptrii — wtedy addycja jest równa +1,25. Jednak możesz też zdecydować się na wersje o większej rozpiętości mocy i addycji, więc na pewno postawisz na soczewki, którą odpowiadają Twoim potrzebom.

Jeżeli nadal zastanawiasz się, jak dopasować moc soczewki do wody wzroku, to po prostu zapytaj o to specjalistę — optyka, lekarza lub sprzedawcę w specjalistycznym sklepie. Wtedy zyskasz pewność, że na pewno postawisz na odpowiednie soczewki, które są idealnie dostosowane do Twojej wady wzroku.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię