Jak dbać o soczewki kontaktowe? 4 przydatne porady
Soczewki to coraz chętniej wybierana forma korekcji wad wzroku. Są szczególnie doceniane za wysoki komfort użytkowania oraz fakt, że są niewidoczne na oku. Korzystanie ze szkieł kontaktowych wiąże się jednak z pewnymi obowiązkami. By mogły one skutecznie pełnić swoją rolę i zapewniać wyraźne widzenie, powinny być odpowiednio pielęgnowane, czyszczone, przechowywane, a także aplikowane. Dowiedz się jak odpowiednio dbać o soczewki kontaktowe!
Osoby, które wymagają korekcji wzroku coraz chętniej sięgają po soczewki kontaktowe. Wszystko za sprawą tego, że są one coraz łatwiej dostępne, zupełnie niewidoczne na oku, a także dla wielu po prostu wygodniejsze od okularów. Dobrane przez specjalistę szkła kontaktowe mogą być praktycznie niewyczuwalne. Ich noszenie wiąże się jednak z dodatkowymi obowiązkami. Chcesz wiedzieć jak dbać o soczewki kontaktowe? Podpowiemy Tobie jak się z nimi obchodzić, by jak najdłużej Tobie służyły zapewniając ostre widzenie i wysoki komfort.
Jeśli chcesz w prawidłowy sposób od samego początku zadbać o soczewki kontaktowe, przede wszystkim należy nauczyć się poprawnie je zakładać i zdejmować, a także czyścić i w odpowiedni sposób je użytkować.
1. Poprawne aplikowanie soczewek kontaktowych
Pierwszym ważnym krokiem na drodze do korzystania z soczewek kontaktowych, jest nabycie umiejętności ich aplikacji. Początkowo może wydawać się to niezwykle trudne. Największy strach budzi kontakt ciała obcego z okiem. Trzeba jednak się przełamać, a z każdym kolejnym razem zakładanie i zdejmowanie soczewek będzie coraz prostsze.
Pamiętaj, by przed każdym kontaktem z soczewkami, dokładnie umyć i osuszyć ręce. Szkło kontaktowe ma bezpośrednią styczność z okiem. Może je również podrażnić i ułatwić wnikanie drobnoustrojów powodujących infekcje oczu. Z tego powodu zachowanie higieny jest podstawowym warunkiem korzystania z soczewek. Ważne jest również, szczególnie na początku, odpowiednio przygotowane stanowisko. Jasne, dobrze oświetlone pomieszczenie i lusterko będą bardzo pomocne. Najlepiej usiądź przy stole lub biurku, na jego powierzchni rozłóż ręcznik papierowy – przyda się w chwili, gdy soczewka wypadnie ci z rąk. Upadając na miękkie i czyste podłoże będziesz miał jeszcze możliwość jej ponownego użycia. Po wyjęciu soczewki z pojemniczka, sprawdź czy jest ona wywinięta na odpowiednią stronę. Możesz zrobić to w prosty sposób, umieszczając ją na palcu i przyglądając się jej krawędziom. Odpowiednio leżąca soczewka powinna mieć idealnie półkolisty kształt (przypominający miskę). Jeśli będzie wywinięta w drugą (złą) stronę, krawędzie będą wykrzywione do zewnątrz (przypominając talerz). Gdy już wszystko jest gotowe, zrelaksuj się i przejdź do zakładania soczewek.
Zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych
Zakładanie soczewek:
- Ułóż soczewkę na palcu wskazującym ręki dominującej,
- Środkowym palcem tej samej dłoni odchyl dolną powiekę,
- Jeśli będzie ci wygodniej, możesz użyć drugiej, wolnej ręki i podnieść również górną powiekę,
- Skieruj wzrok maksymalnie ku górze,
- Umieść soczewkę na twardówce (biała część oka) i delikatnie opuść powieki,
- Zamknij oko, poruszaj nim, pomrugaj w celu ułożenia soczewki w prawidłowym miejscu,
- Powtórz czynności dla drugiego oka.
Zdejmowanie soczewek:
- Środkowym palcem ręki dominującej odchyl dolną powiekę,
- Spójrz maksymalnie ku górze,
- Palcem wskazującym tej samej ręki dotknij dolnej krawędzi soczewki kontaktowej,
- Zsuń soczewkę na białą część oka (twardówkę)
- Uszczypnij soczewkę za pomocą palca wskazującego i kciuka tej samej dłoni i wyjmij ją z oka,
- Powtórz czynności dla drugiego oka.
2. Pielęgnacja soczewek kontaktowych
Pielęgnacja soczewek kontaktowych, a konkretnie ich czyszczenie to szybki proces, który może uchronić Twoje oczy przed ewentualnymi infekcjami. Warto jest zatem dowiedzieć się, jak odpowiednio czyścić swoje soczewki. Ważne jest, że pielęgnacji podlegają szkła kontaktowe o wydłużonym czasie noszenia, tzn. soczewki dwutygodniowe, miesięczne itp. Produkty jednodniowe, jak sama nazwa mówi, są soczewkami jednorazowymi i powinny zostać wyrzucone po jednokrotnym użyciu. W tym przypadku codziennie korzystasz z całkiem nowego szkła kontaktowego, świeżo wyjętego z blistra. Produkty o dłuższym czasie noszenia wymagają natomiast pielęgnacji za pomocą specjalnych płynów do soczewek. Służą one do dezynfekcji, czyszczenia, płukania oraz przechowywania szkieł.
Mimo wszystko najbardziej efektywną pielęgnację osiąga się poprzez zastosowanie odpowiedniego płynu i mechaniczne czyszczenie soczewek. Odbywa się ono poprzez dokładne pocieranie soczewki opuszkiem palca. Wykonuje się to kolistymi ruchami mając soczewkę położoną na wewnętrznej stronie dłoni. Szacuje się, że pocieranie i spłukiwanie szkieł kontaktowych pozwala na usunięcie aż 95% bakterii z ich powierzchni. Soczewki czyszczone w ten sposób są zdecydowanie czystsze, co wpływa na komfort widzenia oraz użytkowania szkieł.
3. Odpowiednie przechowywanie soczewek kontaktowych
Soczewki kontaktowe o wydłużonym czasie noszenia wymagają nie tylko specjalnej pielęgnacji, ale również przechowywania. Jak przechowywać soczewki? W tym celu najlepszą i jedyną słuszną opcją jest pojemnik na szkła kontaktowe wypełniony specjalnym płynem do soczewek.
Płyn wielofunkcyjny
Najczęściej stosowane w celu pielęgnacji i przechowywania są klasyczne płyny wielofunkcyjne. Posiadają one substancje nawilżające, dezynfekujące, środki czyszczące usuwające osady, a także konserwanty powstrzymujące rozwój drobnoustrojów. Płyn należy wlać do pojemniczka i umieścić w nim soczewki. Powinny one być całkowicie zanurzone. Szkła kontaktowe najlepiej pozostawić w pojemniczku na minimum 4h.
Płyn oksydacyjny
Drugim rodzajem płynu, służącym do przechowywania, jest płyn oksydacyjny. W składzie znajduje się nadtlenek wodoru odpowiedzialny za właściwości dezynfekcyjne. Jest on specjalnie polecany osobom o wrażliwych oczach podatnych na alergie, ponieważ nie zawiera drażniących konserwantów. Stosowanie płynu oksydacyjnego jest natomiast bardziej skomplikowane. Potrzebny jest do tego specjalny pojemniczek krążkiem neutralizującym (dyskiem katalitycznym). Soczewkę należy umieścić w koszyczku, zanurzyć całkowicie w płynie i pozostawić na minimum 6 h. Niezwykle istotny jest fakt, że nie można wyciągać soczewki i korzystać z niej prędzej niż po upłynięciu wskazanego na opakowaniu czasu.
Pojemnik na soczewki
Poza odpowiednim płynem, do prawidłowego przechowywania potrzebny jest również specjalny pojemnik na soczewki kontaktowe. Jest on niezbędnym akcesorium u wszystkich korzystających ze szkieł wielokrotnego użytku. Ważne jest by przestrzegać kilku zasad:
- Pojemniczek powinien być wymieniany nie rzadziej niż co 3 miesiące. Zaleca się jednak zmieniać go nawet co 30 dni.
- Nie można myć pojemniczka (tak samo jak soczewek) wodą. Do tego przeznaczony jest specjalny płyn do soczewek.
- Nie należy dolewać do pojemniczka nowego płynu, bez usunięcia pozostałości z poprzedniego dnia.
- Pojemniczek należy regularnie czyścić. Wykonuje się to zalewając całe komory płynem do soczewek, a następnie, po opróżnieniu, pojemnik pozostawiając do samoczynnego wyschnięcia.
4. Noszenie soczewek kontaktowych zgodnie z ich przeznaczeniem
Każda marka soczewek kontaktowych ma dodatkowo informację o trybie użytkowania. Jeśli nosisz soczewki miesięczne dzienne - to na noc powinno się je zdejmować do snu. W takim przypadku należy nosić je 30 dni i po tym czasie wymieniać na zupełnie nowe szkła. Użytkując soczewki w sposób niezgodny z ich przeznaczeniem (np. zbyt długo) narażasz siebie na niebezpieczeństwo a soczewki tracą na użyteczności. Jeśli zatem chcesz prawidłowo dbać o szkła kontaktowe - stosuj się do wytycznych od producenta i nie naginaj zasad. Jeśli masz inne potrzeby niż zapewniają je Tobie soczewki, które nosisz - skonsultuj się ze specjalistą. Wybierzecie wspólnie inny produkt, który spełni Twoje oczekiwania pozwalając jednocześnie na zachowanie zasad dbania o soczewki kontaktowe.
Jak widzisz soczewki kontaktowe, tym bardziej te wielorazowe, wymagają więcej zaangażowania. Czynności te jednak zajmują co najwyżej kilka minut i nie są trudne. Najważniejsze jest wypracowanie własnej rutyny i nie zapominanie o ważnych etapach, takich jak np. czyszczenie soczewek. Dbanie o soczewki kontaktowe na wielu płaszczyznach pozwala na zachowanie ich w dobrym stanie na cały okres użyteczności.