Jak czyścić soczewki? Zasady, dzięki którym zadbasz o higienę oczu

Korzystasz z miesięcznych lub dwutygodniowych soczewek kontaktowych? W takim razie musisz zadbać o ich prawidłową higienę. Dzięki temu unikniesz pojawienia się infekcji oczu, ale też zlikwidujesz ewentualny dyskomfort. Zastanawiasz się, jak czyścić soczewki? Zastosuj się do naszych rad, a zrobisz to wyjątkowo sprawnie, a przede wszystkim skutecznie.


5 najważniejszych kroków w trakcie czyszczenia soczewek

Mycie soczewek kontaktowych nie jest uciążliwe, tak naprawdę musisz zapamiętać tylko kilka najważniejszych zasad, a dzięki temu zapewnisz sobie ogromną wygodę w trakcie ich noszenia. Poza tym zyskasz dobry wzrok i zapobiegniesz powstawaniu infekcji. Pamiętaj, że oczy to wyjątkowo delikatny organ wymagający odpowiedniego traktowania z Twojej strony. W końcu soczewki kontaktowe bezpośrednio stykają się z gałkami ocznymi, dlatego tak ważne jest to, by były czyste wtedy, kiedy z nich korzystasz. Zastanawiasz się, jak czyścić soczewki? Przygotowaliśmy dla Ciebie dokładną instrukcję, dzięki której bardzo szybko opanujesz tę czynność, oto one:

  1. Umyj ręce przy pomocy ciepłej wody i mydła, a następnie dokładnie je wysusz.
  2. Zabierz soczewkę i umieść ją na środku Twojej dłoni, gdy tylko to zrobisz, to nanieś na nie kilka kropel specjalnego płynu do czyszczenia soczewek.
  3. Delikatnie przetrzyj obie strony soczewek — najlepiej zrób to małym palcem. Pamiętaj, że ręczne przecieranie soczewek skutecznie usuwa mnóstwo zanieczyszczeń np. złogi białkowe i osad tłuszczowy. Nie bój się mechanicznego pozbywania się takich zabrudzeń, ponieważ soczewki są naprawdę wytrzymałe, więc bez problemu sobie z tym poradzą, a przy tym zyskasz pewność, iż są dobrze wyczyszczone.
  4. Bardzo dokładnie opłukaj soczewki przy pomocy płynu.
  5. Wlej nową porcję płynu do specjalnego pojemnika, a następnie włóż do niego soczewki. Później zamknij naczynie i pozostaw do dezynfekcji. Dokładny czas potrzebny na dezynfekcję znajdziesz na opakowaniu płynu. Stosuj się do zasad określonych przez producenta, a zyskasz pewność, że soczewki są czyste i gotowe do ponownego użycia.

Męska ręka z soczewką kontaktową na palcu. W tle płyn do soczewek.

Jakie są najważniejsze błędy podczas czyszczenia soczewek?

Choć prawidłowa higiena soczewek z czasem na pewno przestanie być dla Ciebie problemem, to jednak szczególnie na początku możesz popełniać drobne błędy, które zmniejszą Twój komfort w trakcie ich noszenia. Szczególnie często dotyczy to prawidłowego czyszczenia pojemnika, a także preparatów wykorzystywanych do mycia soczewek. Zwróć uwagę, że nie powinieneś stosować wody z kranu do przemywania naczynia oraz soczewek kontaktowych. W końcu w takiej wodzie znajdują się bakterie oraz inne zanieczyszczenia, które osiądą na ich powierzchni, co może doprowadzić do powstania wielu infekcji. Dlatego zawsze stosuj specjalne płyny do czyszczenia soczewek — niektóre z nich tworzone są na bazie nadtlenku wodoru i wymagają odmiennego stosowania - jeśli interesuje Cię taki produkt - szukaj wśród płynów oksydacyjnych. Inne, takie jak wielofunkcyjne są bardzo proste w obsłudze a przy tym mają właściwości nawilżające jak EyeLove Comfort PLUS z hialuronianem sodu. Gdy zabraknie Ci takiego preparatu, możesz jednorazowo zastąpić go wodą niegazowaną lub solą fizjologiczną, ale pamiętaj, że to rozwiązanie jest krótkoterminowe. Poza tym ogranicz też inne błędy w trakcie czyszczenia soczewek kontaktowych. Szczególnie zadbaj o to, by:

  • po umyciu pozostawić pojemnik otwarty aż dokładnie wyschnie — wyjątkiem są naczynia czyszczone przy pomocy płynu z jonami srebra;
  • regularnie wymieniać pojemnik na soczewki — najlepiej co 30 dni, a maksymalnie co 3 miesiące;
  • wylać zużyty płyn, ponieważ nie jest już zdatny do użytku;
  • nie przelewać płynu do soczewek kontaktowych do mniejszych naczyń np. takich, które są wykorzystywane w trakcie podróży, ponieważ może to zmniejszyć sterylność preparatu;
  • po każdym użyciu płynu trzeba dokładnie zakręcić butelkę, by do jej wnętrza nie dostały się żadne zanieczyszczenia;
  • minimalizować kontakt soczewek z wodą — szczególnie dotyczy to kąpieli lub wizyt na basenie, w takich sytuacjach najlepiej stosować jednodniowe soczewki;
  • nie dotykać dozownika płynu do soczewek;
  • zakładać soczewki jeszcze przed zrobieniem makijażu oka;
  • przed każdym dotknięciem soczewki dokładnie umyć ręce, by zminimalizować ryzyko przeniesienia się jakichś bakterii, wirusów bądź innych zanieczyszczeń na ich powierzchnię.
O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię