Film 3D - czy ma zły wpływ na wzrok?
Wszechobecna technologia 3D wciąż zaskakuje. Nikogo nie dziwi już fakt, że repertuar kin to w zdecydowanej większości filmy trójwymiarowe; coraz więcej osób decyduje się też na zakup telewizorów wzbogaconych o tę technologię – nie ma konieczności wychodzenia z domu, by móc przenieść się w zupełnie inny świat i cieszyć się niesamowitym postępem w dziedzinie techniki.
Od czego zaczęło się kino 3D?
Do niedawna sądzono, że pierwsze trójwymiarowe filmy, przypominające dzisiejsze 3D, pochodzą z lat 50-tych (Hollywood). Interesującego odkrycia dokonał australijski reżyser, a mianowicie Philip Mora. Podczas przygotowywania filmu dokumentalnego na temat III Rzeszy, odnalazł w niemieckich archiwach dwa materiały filmowe, które powstały za czasów Adolfa Hitlera. Pochodzą one z lat 30-tych XX wieku, a nagrywane były za pomocą dwóch kamer (dwóch soczewek), wzbogaconych o pryzmat umożliwiający nagrywanie w trójwymiarze. Powstały one na żądanie Josepha Goebbelsa (szef Ministerstwa Propagandy), który – pokazując niesamowite możliwości niemieckiej propagandy i nauki – chciał wywrzeć wrażenie na Hitlerze. Filmy te trwają jedynie niecałe pół godziny, jednak obraz stereoskopowy wzbudza podziw.
Jak oko człowieka postrzega 3D?
Obraz, który wpada do oka prawego i lewego różni się od siebie, łączony jest w tzw. procesie fuzji – dzięki niemu człowiek potrafi dostrzegać przestrzeń, jest w stanie wzrokiem uchwycić lecący obiekt, potrafi ocenić różnicę odległości między przedmiotami. Technologia 3D działa podobnie jak nasz wzrok – wspomniane wyżej widzenie przestrzenne tworzone jest przez mózg – to on łączy dwa nieco inne obrazy w jeden, dzięki temu powstaje jeden spójny.
Czy kino 3D negatywnie wpływa na wzrok?
Najnowsze badania amerykańskich naukowców wskazują na brak negatywnego wpływu filmów trójwymiarowych na nasz wzrok – zaznaczają jednak, że zbyt częste oglądanie tego typu filmów przyczynić się może do uczucia zmęczenia, wysuszenia oczu (pomocne w tym przypadku mogą być krople nawilżające, np. EyeLove Comfort); jeśli dodatkowo zauważymy zmniejszenie ostrości widzenia, ból głowy, wrażliwość na światło, a nawet mdłości, należy niezwłocznie udać się do okulisty; szczególną ostrożność powinny zachować osoby z wszelkimi zaburzeniami widzenia (wady wzroku, zaburzenia widzenia obuocznego).
Należy również pamiętać o zachowaniu umiaru, a co niezwykle ważne dzieciom do lat 6 nie zaleca się oglądania tego typu filmów. Warto wspomnieć, że sporadyczne oglądanie filmów 3D w kinie nie będzie mięć większego wpływu na wzrok; jednak jeśli zaopatrzymy się w telewizor z możliwością oglądania trójwymiarowego, należy zwrócić na odległość telewizora od naszych oczu – im będzie większa, tym lepiej. Najważniejsze by zachować umiar, nie ignorować wszelkich niepokojących objawów oraz szczególną uwagę zwracać na dzieci, które uskarżają się na dyskomfort bądź nie dostrzegają efektu trójwymiarowego – oznaczać to może zaburzenia wzroku, które należy jak najszybciej zdiagnozować i korygować.