Dofinansowanie soczewek kontaktowych dla pracownika

Regulacje prawa pracy nakładają na pracodawcę nowe obowiązki. Wśród nich jest także współfinansowanie niektórych potrzeb pracowników, w tym pomocy optycznych. Ważne zmiany dla użytkowników soczewek kontaktowych w tym zakresie wchodzą w życie od 17 listopada 2023.


Tego dowiesz się z naszego poradnika:

Zmiany w dofinansowaniu do soczewek kontaktowych dla pracownika

Ochrona wzroku pracownika już od lat była elementem bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Wynikało to z art. 9 ust. 3 Dyrektywy Rady z dnia 29 maja 1990 r. w sprawie minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy pracy z urządzeniami wyposażonymi w monitory ekranowe.

Dofinansowanie soczewek kontaktowych dla pracownika

Dofinansowanie do soczewek kontaktowych - zmiany od 17 listopada 2023 roku – zasady

Zmiany w zasadach dofinansowania soczewek kontaktowych przez pracodawcę wprowadza nowelizacja obowiązująca od 17 listopada 2023. Soczewki kontaktowe jako pomoc optyczna mogą być współfinansowane na tej samej zasadzie co okulary.

Jakie soczewki kontaktowe najczęściej wybierają nasi klienci?

W jakiej wysokości możesz otrzymać dofinansowanie na soczewki kontaktowe od pracodawcy?

  • Przepisy nie określają konkretnej kwoty ani procentowego udziału w kosztach. Pozostaje w gestii firmy czy pokrywa należność w całości, czy w części. Z reguły wewnętrzne regulacje ograniczają dofinansowanie do granicy np. 300 zł. Jeśli chcesz korzystać z produktów, które kosztują więcej – różnicę musisz pokryć sam.

Dofinansowanie soczewek kontaktowych dla pracownika – komu się należy?

Z dofinansowania soczewek kontaktowych mogą skorzystać pracownicy:

  • zatrudnieni na umowę o pracę
  • pracujący przed ekranem więcej niż 4 godziny dziennie
  • mający pisemne zaświadczenie od lekarza o konieczności korzystania z pomocy optycznych

Refundacja soczewek kontaktowych dla pracowników

Dofinansowanie do soczewek kontaktowych (tak samo jak w przypadku okularów korekcyjnych) dotyczy zadań, które są wykonywane przez pracownika zarówno przy komputerze, jak i na tablecie i smartfonie.

Warunki dofinansowania soczewek kontaktowych dla pracownika

  • Najważniejszym warunkiem dofinansowania soczewek kontaktowych przez pracodawcę jest zaświadczenie od lekarza. Pracownik może je otrzymać podczas okresowych badań lekarskich, na które firma ma obowiązek skierować pracowników (ich częstotliwość jest uzależniona od wielu spraw, m.in. od wieku pracownika, rodzaju wykonywanej pracy i narażenie na szkodliwe czynniki).

 

  • Pracodawca ma prawo wymagać, by na fakturze za soczewki kontaktowe znalazła się odpowiednia informacja o przeznaczeniu zakupionego wyrobu medycznego. Jeśli potrzebujesz faktury właśnie w tym celu – daj nam znać, a otrzymasz takie potwierdzenie zakupu.

Cała procedura odbywa się w taki sposób, że Ty jako pracownik płacisz za soczewki i odbierasz potwierdzenie zapłaty w postaci faktury z odpowiednią adnotacją. Następnie przekazujesz fakturę pracodawcy, a ten zwraca Ci ustaloną kwotę.

Dopłata do soczewek kontaktowych przez pracodawcę – jak to działa u nas?

  • Podczas okresowych badań pracowniczych zwróć uwagę, by na zaświadczeniu, które odbierasz od lekarza, znalazła się informacja, że potrzebujesz korzystać z soczewek kontaktowych.
  • Sprawdź jakie regulacje ustaliła Twoja firma w sprawie finansowania soczewek kontaktowych. Z tym pytaniem najlepiej zwrócić się do działu HR lub do księgowości.
  • Wybierz w naszym sklepie soczewki kontaktowe, które są dla Ciebie odpowiednie, a podczas finalizacji zamówienia, dodaj komentarz z informacją, jaki dokładnie dopisek potrzebujesz na fakturze.
  • Opłać zamówienie.
  • Resztę zostaw nam.

W naszym sklepie znajdziesz szeroką ofertę soczewek kontaktowych. Sprawdź:


Wcześniej również istniała możliwość dofinansowania soczewek kontaktowych dla pracownika, o czym pisaliśmy w naszym poradniku >> Refundacja soczewek kontaktowych przez pracodawcę – czy jest możliwa?

Dofinansowanie zakupu soczewek - zasady

Jednak poprzednia wersja zapisów rozporządzenia dawała taką możliwość, ale nie konieczność. Czyli partycypacja w kosztach soczewek kontaktowych dla pracownika stanowiła dobrą wolę pracodawcy. Od 17 listopada 2023 soczewki kontaktowe traktowane są jako pomoc optyczna w takim samym zakresie jak okulary korekcyjne.

Sprawdź także >> czy soczewki kontakotwe można odliczyć od podatku?

>>  Interesują Cię warunki dofinansowania okularów korekcyjnych przez  pracodawcę? Zapraszamy do najlepszego sklepu optycznego, który pomoże Ci załatwić wszystkie formalności >> wOkularach.pl.
 

 


Źródła:

1. Rozporządzenie ministra rodziny i polityki społecznej  z dnia 18 października 2023 (Dz.U. 2023 poz. 2367).
2. Dyrektywa Rady z dnia 29 maja 1990 r. w sprawie minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy pracy z urządzeniami wyposażonymi w monitory ekranowe (90/270/EWG).
3. Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. nr 48 poz. 973).

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię