Czym zastąpić płyn do soczewek?

Zapomniałeś uzupełnić zapasy płynu do czyszczenia soczewek i nie wiesz, co zrobić w takiej sytuacji?


Zastanawiasz się, czym zastąpić płyn do soczewek? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka zamienników, które umożliwią Ci skuteczne wyczyszczenie soczewek, które będziesz mógł ponownie założyć.

Domowe preparaty, którymi zastąpisz płyn do soczewek

Na pewno nieraz zdarzyło Ci się zapomnieć o specjalnym pojemniczku do soczewek lub o płynie do ich czyszczenia. Choć oczywiście one gwarantują największą skuteczność, to jednak w nagłych sytuacjach możesz sobie bez nich poradzić. Ważne jest jednak, żebyś zadbał o sterylność stosowanych naczyń i preparatów. W końcu soczewki kontaktowe będą miały bezpośredni kontakt z Twoimi oczami i nie chcesz mieć do czynienia z żadnymi infekcjami bądź podrażnieniami. Pamiętaj też o tym, by prowizoryczne rozwiązania stosować tylko okazjonalnie, ponieważ częstsze mycie soczewek w nieprzystosowanych do tego preparatach może osłabić ich właściwości. Sprawdź zatem, czym zastąpić płyn do soczewek, a skutecznie zadbasz o higienę.

Stosuj sól fizjologiczną

Bez wątpienia najskuteczniejszym i tak naprawdę jedynym w pełni bezpiecznym zamiennikiem stosowanym do czyszczenia soczewek kontaktowych jest sól fizjologiczna. Przede wszystkim jest to związane z utrzymaniem odpowiedniego poziomu wilgotności. Dzięki temu soczewki będą naprawdę komfortowe w trakcie noszenia. Zwróć jednak uwagę na to, że sól fizjologiczna nie usuwa zanieczyszczeń tak skutecznie, jak specjalny preparat czyszczący do soczewek. Właśnie dlatego to również jest jednorazowe rozwiązanie i nie powinno służyć Ci do codziennego użytku. Sól fizjologiczną z powodzeniem i bez większych problemów kupisz w każdej aptece bez recepty. Warto mieć ją zatem w swojej domowej apteczce!

Jak zachować higienę w trakcie stosowania prowizorycznych preparatów?

Wykorzystywanie soli fizjologicznej zamiast specjalnego płynu do czyszczenia soczewek kontaktowych wymaga z Twojej strony jeszcze większej dbałości o zachowanie higieny. Dlatego zadbaj o to, by odparzyć pojemnik, np. szklankę, przed wlaniem do niego wybranego preparatu. Następnie dokładnie go osusz — dopiero teraz możesz wypełnić go solą fizjologiczną. Pamiętaj również o tym, by dokładnie umyć ręce zanim zdejmiesz soczewki. Na koniec przykryj pojemnik talerzykiem, dekielkiem od słoika czy innym naczyniem, do którego masz dostęp. Dzięki temu w nocy zanieczyszczenia nie przedostaną się do płynu.

Dlaczego należy regularnie czyścić soczewki kontaktowe?

Jeżeli nosisz soczewki dwutygodniowe lub miesięczne, to musisz zadbać o ich prawidłową higienę. W końcu tylko wtedy usuniesz z ich powierzchni wszelkie zanieczyszczenia, które mogłyby podrażnić Twoje oczy. Takie preparaty pomagają w usunięciu bakterii, grzybów oraz zanieczyszczeń i osadów gromadzących się na powierzchni soczewek w trakcie ich noszenia. W tym celu najlepiej sprawdzają się specjalne płyny, produkowane na bazie nadtlenku wodoru, a także substancje pozbywające się osadu białkowego, lipidowego itp. Poza tym takie preparaty mają odpowiedni poziom pH, dzięki czemu nie podrażniają wierzchniej warstwy gałki ocznej. Co więcej, płyny do pielęgnacji soczewek sprawiają, że szkła kontaktowe są bardziej nawilżone, więc ich noszenie nie sprawia dyskomfortu.

Płyn do soczewek – czym zastąpić lub jak nie zapomnieć go na wakacjach?

Podczas chaosu związanego z pakowaniem, możesz niepostrzeżenie zapomnieć o zabraniu ze sobą nawet najbardziej potrzebnych przedmiotów. Jeśli akurat padło na płyn do soczewek, to nie musisz załamywać rąk. Poszukaj w okolicy apteki, sklepu optycznego czy też supermarketu, gdyż tam również można znaleźć takie preparaty.

Tak na przyszłość, aby już nie zastanawiać się, czym można zastąpić płyn do soczewek, możesz już z wyprzedzeniem kupić preparat o mniejszej pojemności np. 100 ml. Taka buteleczka nie zajmie dużo miejsca, więc na wszelki wypadek noś ją zawsze przy sobie. Warto stosować tego typu praktykę, aby w każdej sytuacji mieć płyn w pobliżu. Warto jednak co jakichś czas kontrolować termin ważności płynu (przed otwarciem) oraz przydatności do użycia (po jego pierwszym wykorzystaniu).

Nie masz przy sobie płynu ani bezpiecznego zamiennika? Przeszło Ci przez myśl, że może warto zastanowić się w takiej sytuacji, jak zrobić płyn do soczewek samodzielnie? Poniżej nasza porada na ten temat.

Jak zrobić płyn do soczewek?

Żaden preparat wykonany w domowych warunkach nie jest w stanie zapewnić dobrego czyszczenia i nawilżenia soczewek. Nie warto zatem próbować robienia płynu do soczewek i narażać oczu na powikłania. Staraj się zawsze mieć zapas dedykowanego preparatu, by uniknąć stresujących sytuacji. Ewentualnie miej też w domowej apteczce lub w kosmetyczce sól fizjologiczną, która jednorazowo wspomoże Cię w opresji braku płynu do soczewek. Możesz również wyposażyć się w jednorazowe soczewki jednodniowe, które w takiej sytuacji będą najbezpieczniejszą alternatywą.

Jak widzisz jest całkiem sporo sposobów, które w awaryjnej sytuacji, gdy zabraknie płynu do soczewek - uratują Twoje oczy. Najlepiej oczywiście zawsze mieć przy sobie odpowiedni produkt, ale zapominanie to rzecz ludzka, dlatego wyposaż się w razie czego w inne alternatywy. Nie pożałujesz!

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię