Czym jest optometria?

Regularne badanie wzroku jest bardzo ważnym obowiązkiem, który nadal jest zbyt często ignorowany. Przez to bardzo późno dowiadujemy się o rozwiniętej już wadzie wzroku lub chorobie narządu wzroku. Dlatego czas to zmienić i zacząć co około 2 lata robić badanie wzroku. No właśnie, ale do jakiego specjalisty warto się wtedy udać? Pierwszym skojarzeniem jest zapewne okulista, jednak opcji jest znacznie więcej, a jednym z nich jest optometrysta. Sprawdź, czym jest optometria, jakie obowiązki ma optometrysta i jak nim zostać.


Czym jest optometria?

Gdy poznasz znaczenie słowa optometria, to zauważysz, że w języku grecki optos oznacza widziany, a matreo mierzenie. Zatem jak można zrozumieć, optometria skupia się na wiedzy związanej z procesem widzenia oraz ochroną narządu wzroku1.

Jeśli chcesz, możesz przeczytać jeszcze więcej informacji na temat tego, czym jest optometria.

czym jest optometria?

Kim jest optometrysta?

Optometrysta to osoba, której centrum zainteresowań skupia się wokół optometrii. To specjalista, zajmujący się badaniem wzroku przy wykorzystaniu specjalistycznych sprzętów. Musisz zdawać sobie sprawę, że u optometrysty uzyskasz szczegółowe informacje na temat Twoich oczu i wady, z którą się borykasz2.

Zastanawiasz się zatem, czym się różni praca optometrysty od okulisty? Otóż okulista zajmuje się rozpoznaniem i leczeniem ostrych oraz często przewlekłych chorób, a także wad narządu wzroku. Niejednokrotnie stosuje wtedy chirurgiczne metody3. Z kolei optometrysta specjalizuje się w diagnostyce, ale z nakierowaniem na korekcję wady wzroku danej osoby.

czym jest optometria?

Czy optometrysta to lekarz?

Optometria to bardzo potrzebna specjalizacja w dzisiejszych czasach. Większość dorosłych osób ma wady wzroku i potrzebuje odpowiednio dopasowanej korekcji. Zastanawiasz się czy optometrysta jest lekarzem?

Choć optometria jest niewątpliwie dziedziną związaną z systemem ochrony zdrowotnej, to optometrysta nie jest lekarzem. Czy to w czymś przeszkadza? Absolutnie nie, jeśli w grę nie wchodzą choroby oczu - tych optometrysta nie może leczyć! Optometria to obszar badań nad refrakcją. Optometrysta to najbardziej odpowiedni specjalista, który pomoże Ci dobrać okulary lub soczewki kontaktowe.

Jakie problemy rozwiązuje optometrysta?

Optometrysta wykonuje profesjonalne badanie wzroku i ustala stopień zaawansowania wad refrakcji. Do optometrysty powinien udać się każdy, kto chce nosić soczewki kontaktowe. Ogromny wybór wśród tych produktów może dezorientować przeciętnego użytkownika. Dlatego potrzebny jest specjalista, który oceni stan Twojego wzroku oraz indywidualne predyspozycje.

Konsultacja z optometrystą ma na celu ustalenie Twoich potrzeb i dobór soczewek idealnych dla Ciebie. Istnieją soczewki wykonane z różnych materiałów, o różnym stopniu nawodnienia i innych właściwościach. Są soczewki:

- jednodniowe,
- dwutygodniowe,
- miesięczne,
- kwartalne.

Oprócz tego są one dostępne w trybie dziennym i całodobowym. Optometrysta oceni stan Twojego wzroku, omówi charakter Twojej pracy i innych zajęć. W oparciu o te wszystkie informacje oraz fizjologiczne cechy Twoich oczu – optometrysta wskaże Ci najbardziej odpowiednie soczewki.

Zadania optometrysty

Do najważniejszych zadań optometrysty należy:

  • Mierzenie parametrów układu wzrokowego przy pomocy różnych sprzętów, które mają za zadanie wykrycie, zbadanie czy zdiagnozowanie wady wzroku oraz dokonanie oceny wyników.
  • Dopasowaniem i przepisaniem odpowiednio dobranych okularów lub szkieł kontaktowych do posiadanej wady wzroku.
  • Wykonywaniem rehabilitacji wzroku, aby możliwe było przywrócenie prawidłowej sprawności fizjologicznej oczu oraz udzielanie porad związanych z ćwiczeniem oczu.
  • Aplikowaniem soczewek kontaktowych.
  • Wykonywaniem szkieł do okularów i pomocy, które mają ułatwić korygowanie wady wzroku.
  • Dopasowywaniem oprawy okularów do potrzeb danej osoby.
  • Może nadzorować pracę optyka czy produkcję okularów oraz soczewek.

optometrysta kim jest?

Kiedy należy wybrać się do optometrysty?

Badania wzroku powinny być wykonywane co 2 lata4. Ostatecznym powodem, dla którego warto pójść na wizytę do optometrysty jest problem z dojrzeniem obiektów, znajdujących się blisko lub też konieczność intensywnego wytężenia wzroku podczas patrzenia na przedmioty czy ludzi z oddali. Często występują też oba problemy jednocześnie. Mrużenie oczu, uczucie zmęczonych oczu, zamazany obraz czy częste bóle głowy, to kolejne powody, dla których warto wybrać się do optometrysty.

Przyrządy optometryczne

Zazwyczaj gabinety optometryczne wyposażone są w szereg różnych sprzętów takich jak:

  • foropter – pomaga w dobraniu właściwych szkieł do okularów5;
  • autorefraktometr – wykonuje komputerowe badanie wzroku, aby możliwe stało się określenie ostrości widzenia pacjenta, bada m.in. krzywiznę rogówki i soczewki6;
  • tonometr – mierzy ciśnienie, np. wewnątrzgałkowe7;
  • tablice optometryczne – badają zaburzenie widzenia i pomagają w ocenie wady wzroku8;
  • biomikroskop – pozwala obserwować głównie przednią część oka9.

Jak zostać optometrystą?

Chcesz zostać optometrystą, ale nie ukończyłeś studiów medycznych? Wystarczy, że skończysz studia wyższe na poziomie magisterskim, a następnie zapiszesz się na studia podyplomowe ukierunkowane na optometrię. Takie studia trwają 4 semestry i wymagają odbycia ok. 600 godzin kształcenia zawodowego10.

Poza tym absolwenci kierunku fizyka również bardzo często mają możliwość wybrania specjalizacji w zakresie optometrii.

czym jest optometria?

Czym jest Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki?

Początki optometrii na terenie Polski sięgają 1983 roku. Z kolei w 1994 roku Zakład Optometrii w Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu powołał pierwsze w Polsce Podyplomowe Studium Optometrii, której zadaniem miało być przygotowanie pierwszej grupy osób do pracy w zawodzie optometrysta11.

18 sierpnia 1994 roku powołano Polskie Optometryczne Towarzystwo Naukowe, które później zostało przekształcone w Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki12.

Wśród najważniejszych celów PTOO warto wskazać:

  • rozwój optometrii w Polsce,
  • pilnowanie przestrzegania etyki zawodowej,
  • kształcenie kolejnych specjalistów w zakresie optometrii,
  • propagowanie światowych standardów dotyczących optometrii.

Czym jest Numer Optometrysty?

Gdy zdecydujesz się odbyć studia podyplomowe i zostać optometrystą, to ważne będzie  uzyskanie numeru optometrysty. Oznacza to nabycie odpowiedniej kwalifikacji zawodowej do wykonywanie obowiązków optometrysty. Pacjent może jeszcze przed wizytą sprawdzić, czy dane optometrysty znajdują się w systemie, aby mieć pewność, że korzysta z usług kompetentnej osoby po studiach.
Zawód optometrysty nadal nie jest odpowiednio uregulowany, dlatego właśnie PTOO zdecydowało się wprowadzić numer optometrysty13.


1.    https://ptoo.pl/optometria/ [dostęp: 31.01.2022]
2.    https://ptoo.pl/optometria/ [dostęp: 31.01.2022]
3.    https://sjp.pwn.pl/doroszewski/okulista;5466113.html [dostęp: 31.01.2022]
4.    https://www.allaboutvision.com/eye-exam/cost-and-how-often/ [dostęp: 31.01.2022]
5.    https://www.eyeglassguide.com/my-visit/vision-testing/phoropter.aspx [dostęp: 31.01.2022]
6.    https://www.eyeglassguide.com/my-visit/vision-testing/autorefractor.aspx [dostęp: 31.01.2022]
7.    https://www.eyeglassguide.com/my-visit/vision-testing/glaucoma-test.aspx [dostęp: 31.01.2022]
8.    https://www.stantonoptical.com/blog/top-4-eye-charts-used-eye-exams/ [dostęp: 31.01.2022]
9.    https://www.healthline.com/health/slit-lamp-exam [dostęp: 31.01.2022]
10.    https://studia-online.pl/aktualnosci/jak-zostac-optometrysta/ [dostęp: 31.01.2022]
11.    https://ptoo.pl/o-ptoo/ [dostęp: 31.01.2022]
12.    https://ptoo.pl/o-ptoo/ [dostęp: 31.01.2022]
13.    https://www.ptoo.pl/download /ptoo/klasyfikacja_zawodowa_2010.pdf?_ga=2.107282247.459311930.1641993644-804905624.1633952156 [dostęp: 31.01.2022]

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię