Ciekawostki o oczach. Poznaj 8 najciekawszych informacji!

Mawia się, że oczy są zwierciadłem duszy – to również prawdziwy cud natury, dzięki któremu możemy dostrzec otaczający nas świat. Ludzki narząd wzroku nigdy nie przestaje zachwycać, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie zbiór najbardziej zaskakujących ciekawostek o ludzkim oku. To co, zaczynamy?


Zaskakujące ciekawostki o oku dla dzieci i dorosłych

  • Oczy dostarczają mózgowi aż 85% wiedzy o świecie. Poczucie przestrzeni, wygląd różnych obiektów, kolory, rozpoznawanie pór dnia, rozpoznawanie potencjalnego niebezpieczeństwa – wszystko to i więcej zawdzięczamy swojemu wzrokowi.
     
  • Ludzkie oko jest w stanie rozróżnić od 1 aż do 10 milionów kolorów. Oczywiście ta liczba różni się zależnie od osoby – znacznie zmniejsza się np. w przypadku tych zmagających się ze ślepotą barw. Przekonaj się, jak wygląda świat daltonistów.
     
  • Noworodki nie płaczą łzami. Produkcja łez zaczyna się dopiero po kilku tygodniach od porodu, zazwyczaj w drugim miesiącu życia. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ dopiero jakiś czas po porodzie u dziecka udrażniają się kanaliki łzowe, które odprowadzają łzy do oka. Jeśli ciekawi Cię, skąd biorą się łzy – kliknij tutaj!
     
  • Oczy przetwarzają informacje z prędkością przekraczającą 10 milionów bitów na sekundę – jest więc równa prędkości, z którą przewody ethernet przesyłają informacje pomiędzy komputerami!
     
  • Każda tęczówka jest unikatowa tak jak odciski palców. Jej wzór kształtuje się dopiero w wieku 2 lat i pozostaje taki sam przez całe życie. Nie ma dwóch takich samych tęczówek – istnieją znaczne różnice nawet pomiędzy tęczówkami Twojego prawego i lewego oka! Istnieje jednak choroba, która objawia się częściowym lub zupełnym brakiem tęczówki – zobacz, czym jest aniridia.
     
  • Oczy odbierają obraz do góry nogami – dopiero w mózgu jest on odwracany, aby widzieć poprawnie. Dzieje się tak ze względu na okrągły kształt rogówki i sposób, w który zakrzywia ona światło.
     
  • Ludzie mrugają średnio 1-2 razy na 10 sekund, a każde z mrugnięć trwa nie dłużej niż ⅓ sekundy. Ze względu na to, Twoje oczy są zamknięte łącznie aż 25 minut w ciągu całego dnia!
     
  • Ludzkie oczy nigdy nie śpią. Wytchnienia potrzebują jedynie zewnętrzne mięśnie poruszające gałką oczną i powieki. Samo oko pozostaje zawsze gotowe do działania – nawet w czasie, gdy Twoje ciało znajduje się w głębokim śnie.

 

Bibliografia:

ScienceDaily, Penn Researchers Calculate How Much The Eye Tells The Brain, 2006

Susan DeRemer, The Way Eyes Work, 2014

Vinvent Ianelli, When Do Babies Start Producing Tears?, 2022

Adam Hadhazy, What are the limits of human vision?, 2015

Vision Source, Your Iris Is More Unique Than Your Thumbprint, 2015

Gregory H. Scimeca, Your Eyes See Upside Down and Reversed, 2019

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię