Czy wada wzroku plus może się cofnąć?

Zmysł wzroku jest niezwykle ważny dla przeżywania większości ludzkich doświadczeń. Stanowi podstawę naszego postrzegania świata oraz umożliwia odbieranie i interpretowanie informacji wizualnych. Dzięki wzrokowi możemy cieszyć się pięknem otaczającego nas świata, bezpiecznie się poruszać, rozpoznawać ludzi i przedmioty itd. Zdrowy zmysł wzroku jest kluczowy dla jakości życia i odgrywa istotną rolę w wielu aspektach codziennego funkcjonowania. Niestety jest on często obarczony wadami refrakcji, takimi jak krótkowzroczność, nadwzroczność oraz astygmatyzm. Wada wzroku plus, czyli dalekowzroczność objawia się głównie niewyraźnym widzeniem blisko położonych obiektów. Z racji na  dyskomfort z nią związany, wiele osób zastanawia się czy istnieje możliwość jej cofnięcia?


Najważniejsze informacje:


Czym jest wada wzrok plus?

Wada wzroku plus, nazywana również nadwzrocznością, dalekowzrocznością lub hyperopią, to wada refrakcji, w której równoległe promienie światła wpadającego do nieakomodującego (tzn. rozluźnionego) oka ogniskują się za siatkówką, dając w rezultacie niewyraźny obraz obserwowanego obiektu.

W normalnym oku, światło przechodzi przez rogówkę i soczewkę, a obraz skupia się dokładnie na siatkówce, co umożliwia ostre i wyraźne postrzeganie. W przypadku dalekowzroczności dokonać można podziału na hyperopię osiową oraz refrakcyjną. Dalekowzroczność osiowa ma miejsce, gdy długość osiowa gałki ocznej jest za mała w stosunku do prawidłowej mocy układu optycznego oka. O nadwzroczności refrakcyjnej mówimy natomiast wtedy, gdy pomimo odpowiedniej długości gałki ocznej, moc układu optycznego oka jest za mała by utworzyć ostry obraz na siatkówce. Co istotne, za zdecydowaną większość przypadków nadwzroczności odpowiadają czynniki genetyczne, ponieważ jest to wada dziedziczna.

Osoby z dalekowzrocznością mogą doświadczać problemów z czytaniem, pracą przy komputerze, widzeniem szczegółów i innymi czynnościami z bliska. Mogą odczuwać również zmęczenie oczu, bóle głowy, trudności w koncentracji podczas pracy w bliży oraz czasami trudności w zachowaniu ostrości wzroku na różne, również dalsze odległości.

czym jest dalekowzroczność?

Korekcja dalekowzroczności

Dalekowzroczność, tak jak inne wady refrakcji, na szczęście można korygować. Najczęściej służą temu soczewki kontaktowe oraz okularowe o mocy plusowej. Są to tzw. soczewki skupiające, które zwiększają wypadkową moc układu optycznego, przez co umożliwiają skierowanie wpadających do oka promieni światła na siatkówkę, gdzie utworzy się ostry obraz obserwowanego obiektu. W rezultacie sprawia to, że widzenie na bliskie odległości staje się wyraźne i komfortowe. 

Wybór między soczewkami oraz okularami do korekcji hyperopii jest bardzo indywidualny. Jeśli zastanawiasz się co lepsze – okulary czy soczewki, zapoznaj się z wadami oraz zaletami obu rozwiązań. Dzięki temu będziesz w stanie dostosować sposób korekcji do własnego stylu życia i osobistych preferencji. 

Warto podkreślić jednak, że korekcja nie przyczynia się do zniwelowania wady refrakcji. Zapewnia ona wyraźne widzenie, jednak nie ma wpływu na kontrolę, a co więcej redukcję wartości wady wzroku. Należy również zdawać sobie sprawę z tego jak istotna jest prawidłowo dobrana korekcja. Nie tylko pozwala ona na komfortowe widzenie, ale dodatkowo znacznie odciąża narząd wzroku. Wartość korekcji dobierana jest przez okulistę lub optometrystę po uprzednim dokładnym badaniu wzroku. Dzięki temu jest ona adekwatna do refrakcji oka.

korekcja nadwzroczności

Czy nadwzroczność można cofnąć? 

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Nadwzroczność u dorosłych jest trwałą wadą wzroku i nie cofa się samoistnie. Oznacza to, że można ją skutecznie korygować, lecz nie ma innego nieinwazyjnego sposobu, dzięki któremu możliwa byłaby redukcja wady. Sytuacja jest natomiast nieco inna u dzieci. W młodym wieku, układ optyczny oka jest elastyczny, a zakres amplitudy akomodacji bardzo duży, co pozwala na pewną zdolność kompensacji dalekowzroczności. W miarę wzrostu i rozwoju dziecka, układ optyczny również się zmienia, co prowadzi do zmniejszenia wady wzroku. Proces ten nazywany jest emmetropizacją. 
 

Hyperopia fizjologiczna u dzieci

Nadwzroczność fizjologiczna odnosi się do naturalnego stanu oka u niemowląt i małych dzieci, w którym obraz skupia się za siatkówką. Jest to normalny proces rozwojowy, który zwykle zanika w miarę wzrostu i rozwoju narządu wzroku.

U niemowląt i małych dzieci oczy często są krótsze, a soczewka ma mniejszą zdolność akomodacyjną, co prowadzi do nadwzroczności fizjologicznej. Jednak w miarę wzrostu oczu i dojrzewania układu optycznego, przeważnie między 6. a 9. rokiem życia, nadwzroczność fizjologiczna powinna stopniowo się zmniejszać, a ostatecznie ustąpić.

czy wada wzroku plus może się cofnąć?

Laserowa korekcja wzroku

Laserowa korekcja oczu, taka jak procedura LASIK (laserowa ablacja rogówki), może być stosowana do korekcji dalekowzroczności u odpowiednio wyselekcjonowanych pacjentów.

Przed przystąpieniem do procedury LASIK, pacjent przechodzi dokładne badanie wzroku, w tym pomiar grubości rogówki, ocenę zdrowia oka i ogólną ocenę zdolności do zabiegu. W trakcie zabiegu, lekarz okulista używa lasera do precyzyjnego usuwania tkanki z rogówki, aby zmienić jej krzywiznę. Ten proces ma na celu skupienie obrazu na odpowiednim miejscu na siatkówce, poprawiając widzenie na bliskie i odległe odległości.

Wyniki procedury LASIK w korekcji dalekowzroczności są zazwyczaj satysfakcjonujące, ale jak przy każdej procedurze chirurgicznej, istnieje ryzyko powikłań.
 

Bibliografia:

  1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/farsightedness/symptoms-causes/syc-20372495
  2. https://www.rebuildyourvision.com/blog/vision-conditions/farsightedness/far-out-ways-to-improve-farsightedness-naturally/
O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię