Czy soczewki bolą? Cała prawda na temat szkieł kontaktowych
Ciekawi Cię nowoczesna i komfortowa metoda korekcji wzroku, którą są soczewki, jednak zastanawiasz się, czy soczewki bolą? To zmartwienie wielu osób, które biorą pod uwagę tę opcję – w końcu perspektywa wkładania ciała obcego do oka może wydawać się przerażająca! Prawda wygląda jednak tak, że odpowiednio dobrane szkła kontaktowe nie powodują żadnego dyskomfortu. W tym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości na temat tego, czy soczewki bolą.
Spis treści:
- Czy soczewki bolą? Obalamy mity!
- Czy soczewki bolą? Czym może być spowodowany ból oczu w soczewkach?
Czy soczewki bolą? Obalamy mity!
Soczewki kontaktowe to miękkie, elastyczne i wilgotne soczewki nakładane bezpośrednio na rogówkę. Powinny być dobrane przez okulistę lub optometrystę tak, aby były całkowicie neutralne dla oka. Istnieje bowiem kilka kluczowych parametrów, które odpowiednio dopasowane zapewnią Ci stuprocentowy komfort noszenia. To m.in.:
- Moc sferyczna
- Cylinder i oś – w przypadku soczewek torycznych.
- Krzywizna
- Średnica
- Materiał wykonania – hydrożelowy lub silikonowo-hydrożelowy.
- Uwodnienie – tutaj dowiesz się, co oznacza i dlaczego jest ważne.
Jak widzisz, liczne parametry pozwalają na dobranie szkieł kontaktowych indywidualnie do potrzeb każdej osoby. Tak więc, czy oczy bolą od soczewek? Nie – ich odpowiedni wybór sprawi bowiem, że będą w pełni kompatybilne z Twoją geometrią oka, wadą wzroku i osobistymi preferencjami. Tutaj dowiesz się więcej na temat tego, jak dobrać parametry soczewek kontaktowych i odczytać je z opakowania.
Czy soczewki bolą? Czym może być spowodowany ból oczu w soczewkach?
Każdy dobór soczewek w gabinecie specjalisty składa się m.in. z wypróbowania testowych szkieł kontaktowych na przestrzeni kilku dni – dzięki temu każda osoba ma okazję do podjęcia ostatecznej decyzji na temat tego, czy dane soczewki jej odpowiadają. Zdarza się jednak, że nawet odpowiednio dopasowane soczewki w pewnym momencie zaczynają sprawiać dyskomfort.
Taki stan nie jest zwykle związany jednak z samymi soczewkami, a błędami w ich użytkowaniu, takimi jak:
- Zbyt długie noszenie – w tym przypadku występuje np. ból oczu po soczewkach, dopiero po ich zdjęciu.
- Nieodpowiednia technika zakładania lub zdejmowania – oto kompletny poradnik, jak powinno wyglądać zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych.
- Nie stosowanie dodatkowego nawilżenia w formie kropli do oczu.
- Opuszczanie regularnych wizyt kontrolnych u okulisty lub optometrysty – niektóre wady wzroku mają tendencję do zmieniania się, dlatego tak ważne jest pilnowanie regularnych wizyt kontrolnych. W innym przypadku Twoja wada wzroku może zmienić się, podczas gdy wciąż nosisz soczewki na nieaktualną receptę – to główna przyczyna bólu głowy w soczewkach kontaktowych.
Ból oczu w soczewkach może być również wynikiem ich samodzielnego doboru – właśnie dlatego pod żadnym pozorem nie powinieneś kupować pierwszych lepszych szkieł kontaktowych bez konsultacji ze specjalistą! Będą one bowiem całkowicie niedopasowane do kształtu Twojego oka, skutkując podrażnieniami, dyskomfortem i bólem. To nie tylko strata pieniędzy wydanych na soczewki, które nie nadają się do noszenia, ale i ryzyko dla zdrowia Twojego narządu wzroku.
Aby zapewnić sobie udany start do korygowania swojej wady wzroku soczewkami kontaktowymi, koniecznie udaj się najpierw do okulisty lub optometrysty specjalizującego się w ich doborze. Dzięki temu będziesz w stanie już wkrótce cieszyć się idealnym wzrokiem niezależnie od tego, co akurat w danej chwili robisz!
Bibliografia:
Icon Eyecare, 5 Common Causes for Contact Lens Discomfort, 2018
Rod Adams, What causes contacts to hurt?, 2022
Kierstand Boyd, Eye Infections From Contact Lenses, 2023
Atlantic Eye Institute, Why Do My Contact Lenses Hurt?. 2022