Co zrobić, żeby zacząć nosić soczewki kontaktowe?
Swoje pierwsze soczewki kontaktowe należy dobrać zawsze pod okiem specjalisty, który będzie czuwał, byś otrzymał najlepsze doradztwo, a także pomoc w razie potrzeby. Optometrysta z Wirtualnego Gabinetu pomoże Tobie przejść przez aplikację soczewek kontaktowych bez wychodzenia z domu, w sposób bezpieczny, w czasie dogodnym dla Ciebie.
Soczewki kontaktowe dają wygodę, otwierają przed Tobą nowe możliwości, które wcześniej, gdy korzystałeś z okularów korekcyjnych, były nie do końca możliwe z uwagi na charakterystykę oprawek. W prawidłowo dobranych soczewkach kontaktowych masz szansę poczuć się jak bez wady wzroku. Wszystko co musisz zrobić to podejść do tematu odpowiedzialnie i otworzyć się na nowe.
Kim jest optometrysta?
Optometrysta to wykwalifikowana osoba z wykształceniem umożliwiającym wykrywanie wad wzroku, określenie parametrów wady wzroku, a co najważniejsze, ma specjalizację z doboru soczewek kontaktowych, co oznacza, że zrobi to często lepiej niż niejeden lekarz-okulista. Osoba, która chce zostać optometrystą, uczy się kilka lat jak określać wady wzroku, jak dobierać okulary, jak aplikować szkła kontaktowe.
Poprzednia recepta
Jeśli jesteś użytkownikiem okularów korekcyjnych i nigdy nie nosiłeś soczewek kontaktowych, optometrysta przeliczy dla Ciebie parametry okularów na soczewki. Potrzebna jest tylko recepta, szczególnie, gdy Twoja wada wzroku jest większa niż 3,25 dioptrie. Dlaczego parametry soczewek różnią się od okularowych? Między innymi, w soczewkach kontaktowych dochodzą dodatkowe parametry, jak krzywizna oraz średnica soczewki.
Ankieta pacjenta
Dobranie soczewek w Wirtualnym Gabinecie odbywa się na podstawie przeprowadzonej ankiety, w której pacjent powinien udzielić informacji na temat wszystkich chorób, a także aktualnego stanu zdrowia. Jest to niezmiernie ważne, w celu bezpiecznego dobrania a następnie użytkowania soczewek. Z ankiety, specjalista dowie się również o Twoim stylu życia oraz preferencjach co do noszenia soczewek kontaktowych. Jakie są Twoje przesłanki do korzystania z tej metody korekcji, czy cierpisz na zespół suchego oka. Nie każdy bowiem może nosić soczewki kontaktowe, nawet jeśli nie miałby problemu z opanowaniem sztuki zakładania i zdejmowania soczewek. Istnieją pewne przeciwskazania zdrowotne.
Soczewki kontaktowe a choroby przewlekłe
Bardzo ważne dla bezpieczeństwa użytkowania soczewek kontaktowych, jest poinformowanie optometrystę o lekach jakie pacjent przyjmuje. Niektóre medykamenty oddziałują na widzenie oraz na komfort noszenia soczewek. Specjalista musi wiedzieć, jeśli cierpisz na cukrzycę, choroby tarczycy, masz nadciśnienie czy alergie. Na wygodę użytkowania soczewek kontaktowych mają wpływ również antybiotyki czy przyjmowane w jakikolwiek sposób hormony. Zdarza się nawet, że osoby, które wiele lat z powodzeniem użytkowały soczewki, podczas zmiany leków zaczęły odczuwać dyskomfort. Może nawet zajść potrzeba zamiany soczewek na inne w takich przypadkach.
Soczewki kontaktowe a przeziębienie czy infekcja
Noszenie soczewek kontaktowych odradza się podczas trwającego przeziębienia, infekcji czy stanu zapalnego w organizmie, gdyż również może to wpłynąć negatywnie na odczuwany komfort. Gdy tylko wyzdrowiejesz, możesz śmiało wrócić do użytkowania soczewek kontaktowych.
Soczewki kontaktowe a ciąża
Zdarza się, że ciężarne kobiety, doświadczają pogorszenia widzenia, związanego ze zmianami hormonalnymi. Na skutek właśnie tych transformacji w organizmie kobiety, badanie może nie być miarodajne, a noszenie soczewek w tym czasie jest raczej przez specjalistów odradzane. Najlepiej poczekać z tym nawet do kilku miesięcy po porodzie, gdy gospodarka hormonalna będzie ustabilizowana.
Strach przed badaniem wzroku i aplikacją soczewek
Zakładanie soczewek kontaktowych jest bezbolesne, trzeba jednak przełamać swoją barierę „wkładania czegoś do oka”. Proces zakładania może być kłopotliwy na początku, trzeba trenować i się nie poddawać, trening czyni mistrza. To tak samo jak z nauką pływania – raz się nauczysz pływać, trochę to potrwa, kilka lekcji, ale później już nawet o tym nie myślisz wchodząc do wody – po prostu płyniesz. Po około tygodniu zakładanie, zdejmowanie i pielęgnacja soczewek nie będą stanowić żadnego problemu. Zobaczysz ;)