Co wyróżnia soczewki silikonowo hydrożelowe? 5 najważniejszych zalet

Historia pierwszych soczewek silikonowych sięga 1999 roku, kiedy to rozwiązanie wprowadziły firmy Busch&Lomb oraz Ciba Vision. Ten nowoczesny model na dobre zrewolucjonizował tę branżę. Przede wszystkim ze względu na korzyści, jakie soczewki silikonowo hydrożelowe zapewniają oczom.


Jakie zalety mają soczewki silikonowo-hydrożelowe?

Jedną z najważniejszych cech, która wyróżnia soczewki silikonowe, jest ich elastyczność. Właśnie to sprawia, że te modele tak dobrze dopasowują się do oka, a jednocześnie zapewnia ogromną wygodę podczas noszenia. Poznaj też inne zalety tego rozwiązania!

soczewka silikonowo hydrożelowa na palcu wskazującym

Tlenoprzepuszczalność

To, co wyróżnia soczewki silikonowo-hydrożelowe od tradycyjnych hydrożelowych modeli jest sposób transportu tlenu. W nowoczesnych modelach to właśnie silikon przenosi tlen. Sprawia to również, iż w znaczący sposób możesz ograniczyć problem związany z niedotlenieniem oka. W końcu silikon jest w stanie przetransportować go jeszcze więcej niż woda. Wpływa to także na zmniejszenie ryzyka wystąpienia infekcji oka oraz chorób rogówki.

Rozwiązanie dla alergików

Soczewki silikonowo-hydrożelowe są neutralne dla organizmu człowieka. Dzięki temu bardzo rzadko występują reakcje alergiczne czy inne nietolerancje na ten materiał. Właśnie z tego powodu jest to bezpieczne rozwiązanie, które sprawdzi się właściwie u każdego.

Elastyczna struktura

Choć soczewki silikonowo hydrożelowe są nieco sztywniejsze od tradycyjnych hydrożelowych modeli, to i tak wyróżniają się przyjemną elastycznością. W ten sposób ich noszenie sprawi Ci sporą przyjemność, a jednocześnie masz pewność, iż nie utracą swoich właściwości optycznych. Oprócz tego budowa tych nowoczesnych soczewek przyczynia się do tego, że są odporne na rozciąganie, a przy tym rzadko ulegają pękaniu.

Mniejsza zawartość wody

O komforcie soczewek silikonowych świadczy mniejsza zawartość wody. Dzięki temu nie powodują nieprzyjemnego wysuszania gałki ocznej. Ogromna w tym zasługa ograniczonego stopnia parowania wody – nie masz z tym problemów nawet w trakcie aktywności fizycznej.

Przedłużony tryb noszenia

Budowa oraz materiały wykorzystane przy produkcji soczewek silikonowych przyczyniają się do tego, że poszczególne modele możesz nosić bez przerwy nawet przez 30 dni. W tym czasie nie wymagają wymiany, a jedynie regularnej pielęgnacji. Sprawia to, że nie musisz już zdejmować soczewek na noc. Takie modele to soczewki całodobowe.

soczewka silikonowo-hydrożelowa na palcu wskazującym

Generacje soczewek silikonowo-hydrożelowych

Pierwsza generacja

W przypadku soczewek silikonowo hydrożelowych pierwszej generacji najważniejszą cechą jest wysoka przepuszczalność tlenowa oraz niska zawartość wody. Do tego typu modeli zalicza się np.  Air Optix Night&Day Aqua.

Druga generacja

Druga generacja soczewek jest bardzo podobna do pierwszej. Jednak wyróżnia je wykorzystanie innego środka nawilżającego. W ten sposób modele są bardziej uwodnione, a jednocześnie zachowały swoje właściwości przepuszczające tlen. Sprawia to, że soczewki silikonowo-hydrożelowe są jeszcze wygodniejsze w użytkowaniu, a przy tym są łatwiejsze do zakładania. Przykładem takich soczewek jest, chociażby Acuvue Oasys.

Trzecia generacja

Bez wątpienia trzecia generacja soczewek silikonowo-hydrożelowych różni się najbardziej od pozostałych modeli. Przede wszystkim ze względu na zmianę struktury materiału. Ma to wpływ na dłuższe utrzymywanie się wody, co w znaczący sposób wpłynęło na długość korzystania z nich – możesz je nosić nawet przez wiele godzin. Do takich soczewek zalicza się zdecydowanie EyeLove Supreme Long-Lasting, polecane osobom noszącym soczewki bardzo długo w ciągu dnia lub pracującym w trybie zmianowym. Poza tym to dobre rozwiązanie dla osób, które borykają się z nadmierną suchością oka. To też najzdrowsze soczewki kontaktowe.

zakładanie soczewek silikonowo-hydrożelowych

Soczewki silikonowo-hydrożelowe czy soczewki hydrożelowe?

Obecnie skorzystasz z naprawdę wielu różnych rodzajów soczewek. Dzięki temu możesz bez problemu wypróbować, która opcja jest dla Ciebie najlepsza. W końcu zastanawiając się nad tym, co jest lepsze – soczewki silikonowo-hydrożelowe czy soczewki hydrożelowe, powinieneś skupić się przede wszystkim na osobistych preferencjach. Poza tym wersje silikonowe są bardzo dobre dla osób, niemających jeszcze doświadczenia w noszeniu soczewek – ich aplikacja jest naprawdę prosta. Natomiast hydrożelowe modele sprawdzą się doskonale wtedy, gdy masz wrażliwe oczy. Mocne uwodnienie sprawia, że takie warianty są wyjątkowo delikatne i miękkie. Możesz przebierać też w trybach noszenia soczewek silikonowo-hydrożelowych i dostosować je do swojego stylu życia. Jeśli stawiasz na aktywność - spróbuj soczewek jednodniowych, a jeśli nosisz soczewki każdego dnia - wypróbuj wersję miesięczną.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię