Co się dzieje z oczami podczas snu?
W trakcie snu cały organizm wydaje się odpoczywać – istnieje jednak kilka jego części, które w nocy pracują tak samo ciężko, jak w dzień. Jedną z nich są właśnie oczy! Podczas snu mają one okazję do regeneracji, oczyszczenia i aktywnego uczestniczenia w fazie głębokiego odpoczynku REM – to dzięki temu oczy po pobudce mogą pracować bez zarzutów. Dowiedz się, co robią oczy podczas snu każdej nocy, aby codziennie zapewnić Ci najwyższy komfort widzenia!
Tego dowiesz się z artykułu:
- Co robią oczy podczas snu? Najważniejsze funkcje narządu oczu
- Co robią oczy podczas snu – ile godzin spać, aby zadbać o swój narząd wzroku?
Co robią oczy podczas snu? Najważniejsze funkcje narządu oczu
Regeneracja oczu podczas snu
Nocny odpoczynek to czas, w którym wszystkie procesy regeneracyjne organizmu przyspieszają niemal dwukrotnie. Czy zmagałeś się kiedyś z pieczeniem oczu lub dyskomfortem po zdjęciu soczewek, jednak zauważyłeś, że objawy te niemal natychmiast ustąpiły po przespanej nocy? To właśnie dzięki zmniejszonej aktywności metabolicznej oczu, która pozwala im skupić się na regeneracji po wymagającym dniu.
W jaki sposób aktywność oczu podczas snu się zmniejsza? Przede wszystkim ich mięśnie w końcu rozluźniają się, co pozwala na wyeliminowanie nadmiernego napięcia i wygojenie wszelkich mikrourazów, na które mogły zostać narażone. Dzięki temu w ciągu od 7 do 9 godzin snu, Twoje oczy są jak nowe – to jeden z głównych powodów, dlaczego niewysypianie się skutkuje zmęczonymi oczami. Poznaj 4 najlepsze sposoby na tę dolegliwość!
Jeśli Ciebie lub Twojego bliskiego czeka zabieg operacyjny na wzrok, lub przeszedłeś ostatnio uraz oka – wysypianie się to jeden z najważniejszych sposobów na krótką i udaną rekonwalescencję. Pozwoli ono bowiem na szybsze gojenie ran pooperacyjnych i uszkodzeń oczu, tym samym zapobiegając komplikacjom. Jeśli śpisz wystarczającą ilość godzin każdej nocy, możesz cieszyć się wyższą jakością widzenia niż osoby, które chronicznie się nie wysypiają.
Oczy podczas spania – oczyszczanie i nawilżanie
Kolejną ważną funkcją, którą spełnia Twój narząd wzroku, gdy śpisz, jest samooczyszczanie i nawilżanie. Oczy podczas snu są zamknięte, dlatego wilgoć nie odparowuje z nich tak szybko, jak w czasie dnia. Mimo to, w celu zapewnienia optymalnego nawilżenia, produkcja łez się nie zatrzymuje. Łzawienie oczu podczas snu jest znikome, jednak wystarczające do utrzymania komfortu i zdrowia narządu wzroku przez całą noc oraz nadchodzący dzień.
Jeśli masz suche oczy podczas snu, zapewne jakość lub ilość Twoich łez jest niewystarczająca. Wówczas wystarczy, że przed położeniem się do łóżka wspomożesz swój narząd wzroku specjalnymi kroplami nawilżającymi do oczu. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór sztucznych łez, które uchronią Cię przed suchością zarówno w nocy, jak i w dzień. Dodatkowe nawilżanie oczu na wieczór jest ważne szczególnie dla osób, które używają soczewki kontaktowe.
Łzy nie są jednak jedyną substancją wytwarzaną przez oczy podczas snu. W tym czasie spojówka produkuje również kleistą mucynę, a gruczoły Meiboma znajdujące się w powiekach wydzielają tłuste sebum. Substancje te chwytają kurz i martwe komórki nagromadzone na oku w ciągu całego dnia, a następnie wraz z nimi wypływają na zewnątrz. Efekt tego procesu to nic innego jak śpiochy, które możesz zauważyć w kącikach swoich oczu każdego poranka.
Oczy w czasie snu a REM
Sen można podzielić na dwie fazy – pierwszą z nich jest NREM, czyli sen wolnofalowy. Po około 1,5 godziny od zaśnięcia rozpoczyna się REM (ang. Rapid Eye Movement), czyli faza szybkich ruchów gałek ocznych. Występuje wówczas oczopląs podczas snu – w tej fazie zarówno dorosły, jak i małe niemowlę wywraca wówczas oczy do góry podczas snu.
W fazie REM oczy przeskakują szybko na lewo i prawo w wyniku wysokiej aktywności mózgu. Co ciekawe, pomimo że oczy nie postrzegają żadnego obrazu, to ośrodek wzroku w mózgu jest bardzo pobudzony. To właśnie wtedy odpoczynek jest najgłębszy oraz rozpoczynają się niezwykle wyraziste marzenia senne!
Co robią oczy podczas snu – ile godzin spać, aby zadbać o swój narząd wzroku?
Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o wzrok – wysypianie się to najprostszy sposób, dzięki któremu Twoje oczy będą zdrowe i szczęśliwe! Jeśli nie zapewnisz im wystarczającej ilości czasu na nocną regenerację, prędzej czy później dopadnie Cię zmęczenie, zaczerwienienie i suchość oczu. Dlatego też to niezwykle ważne, aby spać od 7 do 9 godzin każdej nocy – to gwarancja nie tylko dobrego zdrowia, ale i wspaniałego samopoczucia!
Bibliografia:
Atlantic Eye Institute, The Relationship Between Sleep And Eye Health, 2021
Cleveland Clinic, Sleep: What it is, why it’s important, stages, REM & NREM, 2023
Jonathan Winson, The biology and function of rapid eye movement sleep, 1993
Eye Health Northwest, How Lack Of Sleep Affects Your Vision, 2012
Bruce E. Reid, A look behind sleeping eyes, 2014