Co oznacza mrużenie oczu? 4 najczęstsze przyczyny
Każdemu z nas zdarza się czasami zmrużyć oczy, jednak długotrwałe przymykanie powiek może świadczyć o problemie z narządem wzroku. Stale przyłapujesz siebie lub swoje dziecko na mrużeniu oczu i zastanawiasz się, jaka może być jego przyczyna? W tym przypadku koniecznie czytaj dalej i dowiedz się, co oznacza mrużenie oczu u dziecka lub dorosłego i jakie przyczyny prowadzą do powstawania na twarzy tego charakterystycznego grymasu.
Co to jest mrużenie?
Mrużenie oka to mimowolne przymykanie powiek, które występuje w odpowiedzi na różnorakie czynniki. Dzieje się tak np. w obliczu bodźca drażniącego, takiego jak kurz i piasek w powietrzu, silnego słońca, rażących odblasków czy rozmytego wzroku. Co daje mrużenie oczu? W każdym z tych przypadków może prowadzić ono do minimalnej poprawy jakości widzenia, a także ochrony oczu przed uszkodzeniem.
Co na mrużenie oczu? Przyczyny
Istnieje kilka głównych zaburzeń, które mogą powodować nadmierne mrużenie oczu. Od czego bierze się ten odruch? Oto 4 najczęstsze przyczyny:
-
Niekorygowana wada wzroku
Wada refrakcji jest kluczową i najczęstszą przyczyną mrużenia oczu. Jeśli zastanawiasz się: “dlaczego mrużę oczy?” – pierwsze, co powinieneś zrobić, to udać się na badanie wzroku. Sprawcą najpewniej jest bowiem jedna z czterech najpowszechniejszych wad refrakcji na świecie.
- Krótkowzroczność sprawia, że oczy nie są w stanie wyraźnie postrzegać dali. Przez to w czasie czynności takich jak oglądanie filmu na oddalonym ekranie czy prowadzenie samochodu, oczy instynktownie mrużą się, aby zniwelować niewyraźne widzenie. O krótkowzroczności świadczy również zwłaszcza mrużenie oczu na dworze.
- Astygmatyzm – wiąże się on nie tylko z niewyraźnym widzeniem, ale i zniekształconym obrazem. Jego efekty są zauważalne zwłaszcza po zmroku, gdy źródła światła są niewyraźne. Dlatego jeśli masz astygmatyzm, możesz łatwo przyłapać się na mrużeniu oczu zwłaszcza w nocy, ponieważ wada ta objawia się rozmytymi źródłami światła.
- Dalekowzroczność – osoby z tą wadą wzroku mają trudności z wyraźnym postrzeganiem obiektów, które znajdują się blisko. Oznacza to, że mrużenie oczu przy czytaniu, korzystaniu z telefonu czy wykonywaniu robótek ręcznych to niezwykle częste zjawisko.
- Starczowzroczność – jej efekty są takie same jak w przypadku dalekowzroczności, jednak w tym przypadku niewyraźne widzenie z bliska wiąże się z osłabieniem akomodacji w wyniku naturalnego procesu starzenia organizmu. Mrużenie oczu przy czytaniu po czterdziestce świadczy nie o dalekowzroczności, a właśnie o starczowzroczności.
Zdajesz sobie sprawę ze swojej wady wzroku i korygujesz ją, a mimo to wciąż zmagasz się z tym dokuczliwym odruchem? Mrużenie oczu w okularach lub soczewkach może świadczyć o tym, że są one już za słabe, a Twoje oczy wymagają silniejszej korekcji. W tym przypadku konieczna będzie nowa recepta na soczewki – tutaj dowiesz się, jak ją odczytać i ile jest ważna.
-
Światłowstręt
Mrużenie oczu na dworze w słoneczne dni jest naturalnym odruchem organizmu, który ma za zadanie ochronić narząd wzroku przed szkodliwym wpływem zbyt silnego światła. Podczas mrużenia powieki ograniczają bowiem ilość wiązek świetlnych, które wpadają do oka, tym samym zmniejszając odczuwany dyskomfort.
Może zdarzyć się, że przyłapiesz się na mrużeniu oczu również wtedy, gdy światło nie jest zbyt mocne. Może to oznaczać, że Twoje oczy są bardzo wrażliwe, lub nawet zmagasz się ze światłowstrętem. Tutaj dowiesz się, jak jeszcze objawia się ta dokuczliwa dolegliwość. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego mrużysz oczy, gdy nikomu innemu światło nie zdaje się przeszkadzać – prawie na pewno Twój wzrok jest na nie nadwrażliwy.
-
Zmęczenie oczu
Wielogodzinny maraton filmowy, długa praca przed komputerem czy czytanie w kiepskim oświetleniu również może przyczynić się do mrużenia. Dzieje się tak, ponieważ długotrwały i intensywny wysiłek narządu wzroku prowadzi do przemęczenia mięśni gałek ocznych i oczodołów, a także wysuszenia spojówek. Efekt? Łzawienie, pieczenie i mrużenie oczu.
-
Choroby rogówki
Czasami mrużenie oczu może świadczyć o poważniejszych chorobach, zwłaszcza w obrębie rogówki, czyli wypukłej przedniej części oka. Mrużenie oczu pojawiło się u Ciebie lub Twojego dziecka nagle i towarzyszą mu inne niepokojące objawy, takie jak ostry ból, zaczerwienienie lub wydzielina z oka? W takim razie koniecznie udaj się na badanie do gabinetu lekarza okulisty – istnieje bowiem ryzyko, że cierpisz na chorobę rogówki.
Mrużenie oczu – co robić?
Jesteś już zmęczony ciągłym przymykaniem powiek i zastanawiasz się, co na mrużenie oczu? Co robić, aby się go pozbyć? Sposób zniwelowania tego odruchu zależy od tego, co go wywołuje. Aby poznać konkretną przyczynę mrużenia, przebadaj swoją ostrość wzroku. Zastanawiasz się, do kogo lepiej się udać – okulisty czy optometrysty? Nasz artykuł pomoże Ci wybrać odpowiedniego specjalistę.
Jeśli zostanie stwierdzona u Ciebie wada wzroku, powinieneś jak najszybciej zaopatrzyć się w przepisaną Ci korekcję wzroku. Mrużenie oczu spowodowane wadą refrakcji możesz łatwo zwalczyć odpowiednimi soczewkami kontaktowymi. Sprawią one, że będziesz postrzegać otaczający Cię świat ostro i wyraźnie, co wyeliminuje potrzebę mrużenia.
Co na mrużenie oczu wywołane światłowstrętem? Aby uniknąć bólu, łzawienia i chorób związanych z nadmierną ekspozycję oczu na promienie ultrafioletowe, koniecznie wyposaż się w wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne. W naszym sklepie znajdziesz markową i stylową ochronę oczu z filtrem UV400, który blokuje niemal 100% szkodliwych wiązek światła. Z takim wyposażeniem, mrużenie oczu będzie Ci zbędne!
Mrużenie wywołane zmęczeniem oczu możesz natomiast zwalczyć wdrożeniem zdrowych nawyków. Tutaj znajdziesz 5 ważnych sposobów na to, jak dbać o wzrok – stosuj się do nich, aby uniknąć przeciążenia oczu i związanego z nim mrużenia. Warto wyposażyć się również w krople na zmęczone oczy, które skutecznie wyeliminują dokuczliwe objawy.
Jeśli podejrzewasz, że Twojemu narządowi wzroku dolega coś poważniejszego – lekarz okulista pomoże Ci potwierdzić lub wykluczyć chorobę oraz zapewni odpowiednią diagnozę. Dzięki niej otrzymasz szansę podjęcie odpowiedniego leczenia, dzięki któremu już wkrótce będziesz mógł cieszyć się zdrowiem oczu bez mrużenia.
Bibliografia:
Gary Heiting, All About Vision, Squinting: Causes and treatments, 2022
Inglewood Optometric Center, Listen to the sings from squinting, inglewoodoptometry.com
Cornell Center for Materials Research, Why does squinting help people with vision problems see better?, ccmr.cornell.edu
American Academy of Opthalmology, Squinting, aao.org