Co na zmęczone oczy? 4 sposoby
Zmęczenie oczu to nie choroba, a zespół nieprzyjemnych dolegliwości związanych z nadmiernym obciążeniem narządu wzroku. Na szczęście istnieją metody, dzięki którym możesz zapobiegać zmęczeniu lub neutralizować jego objawy.
Spis treści:
- Co powoduje zmęczenie oczu?
- Jakie objawy mogą występować razem ze zmęczeniem oczu?
- Jak zapobiegać zmęczeniu oczu?
Widzenie stanowi bardzo ważny element życia człowieka. To za pomocą zmysłu wzroku jesteśmy w stanie odbierać ponad 80% informacji płynących z otaczającego świata. Oczy pełnią zatem niezwykle ważną funkcję. Codzienna dawka bodźców, ciągłe napięcie, skupianie wzroku w różnych odległościach - to wszystko może wpłynąć na zmęczenie oczu. Nic w tym dziwnego. Duży udział w tym mają również ekrany komputerów czy telefonów, w które wpatrujemy się przez większość dnia. Drastyczne ograniczenie tych czynników mających wpływ na oczy może być trudne, jednak istnieją sposoby, dzięki którym zadbasz o swój narząd wzroku. Dowiedz się jakie są najlepsze sposoby na zmęczone oczy!
Co powoduje zmęczenie oczu?
Każdy z nas codziennie intensywnie korzysta ze swojego narządu wzroku. Niektóre osoby od wielu lat pracują przy komputerze. Inne są zawodowymi kierowcami i całe dnie spędzają w trasie, w pełnym skupieniu wpatrując się w drogę. Uczniowie i studenci spędzają mnóstwo czasu na nauce, nie zawsze w odpowiednich warunkach oświetlenia oraz prawidłowej pozycji. Każda z tych czynności stopniowo prowadzi do zmęczenia oczu, wpływając na jakość i komfort widzenia. Skutkiem może być nawet wystąpienie schorzenia, nazywanego cyfrowym zmęczeniem oczu. Zapewne niejednokrotnie doznałeś nieprzyjemnych dolegliwości, których pojawienie się powiązałeś z ogólnym zmęczeniem organizmu. Po części jest to prawda. Zmęczone oczy mogą jednak powodować objawy nie tylko wzrokowe. Skutkiem może być nawet ból głowy, pleców czy szyi.
Jakie objawy mogą występować razem ze zmęczeniem oczu?
- Ból oczu;
- Suchość oczu;
- Uczucie piasku lub ciała obcego pod powiekami;
- Światłowstręt;
- Bóle głowy i migreny;
- Podwójne widzenie;
- Problemy z koncentracją.
Jak zapobiegać zmęczeniu oczu?
1. Odpowiednio korzystaj z komputerów i telefonów
Kluczowe bowiem jest stosowanie się do kilku prostych zasad.
- Rób częste przerwy, podczas których oderwiesz się od monitora i spojrzysz w dal (zasada 20-20-20);
- Nie zapominaj o mruganiu;
- Zadbaj o odpowiednio przygotowane stanowisko (górna krawędź monitora powinna znajdować się na linii wzroku oraz powinien być on oddalony od oczu o 50-70 cm);
- Pomyśl o odpowiednim oświetleniu (podczas korzystania z urządzeń elektronicznych, zadbaj o to by ekran nie był jedynym źródłem światła w pomieszczeniu);
- korzystaj z okularów do komputera Blue, które blokują przenikanie światła niebieskiego.
2. Stosuj krople do oczu
Środkiem na zmęczone oczy, po który z pewnością sięga największa część społeczeństwa, są krople do oczu. W aptekach oraz dobrych salonach optycznych możesz bez trudu nabyć krople do oczu bez recepty. Zapoznaj się z ich składami oraz wybierz te o działaniu, którego potrzebujesz. Dla zmęczonych i suchych oczu poleca się szczególnie krople z hialuronianem sodu. Składnik ten zwiększa śliskość filmu łzowego, zmniejsza tarcie, ułatwia usuwanie toksyn i patogenów oraz znacznie przyspiesza regeneracje. Sprawdź także nasz poradnik Jak zakraplać oczy?
3. Rób okłady na oczy
Okłady na oczy to tani, szybki, a przede wszystkim prosty sposób na zmęczone oczy oraz okolicę wokół nich. Ogromną zaletą okładów jest fakt, że wykorzystać do nich można produkty już znajdujące się w domu. Wystarczą płatki kosmetyczne oraz kilka składników, dzięki którym poczujesz relaks i ulgę. Ciepłe okłady, np. z naparu rumianku lub świetlika świetnie sprawdzą się w przypadku pojawiającego się jęczmienia. Zimne natomiast dają oczekiwany rezultat przy opuchniętych oczach. Możesz skorzystać również z gotowych okładów lub płatków na oczy. Te nasączone są ekstraktami oraz wyciągami wzbogaconymi o dodatkowe witaminy. Dzięki temu działają kojąco, nawilżająco oraz często redukują opuchliznę lub cienie pod oczami.
4. Wykonuj ćwiczenia oczu
Zmęczone oczy potrzebują rozluźnienia oraz relaksu. Zapewnisz im to wykonując odpowiednie ćwiczenia oczu. Nie potrzebujesz do tego sportowego stroju czy wolnej godziny. Gimnastykę narządu wzroku możesz wykonywać w każdym miejscu i o każdej porze. Zacznij od obszernych ruchów oczu w pionie i poziomie. Następnie przejdź do wodzenia wzrokiem po kole oraz w kształcie ósemki. Możesz również mocno zaciskać powieki i rozluźniać je na zmianę. Taka joga dla oczu pozwoli rozluźnić oraz wzmocnić mięśnie okoruchowe. Gdy znajdziesz dłuższą chwilę na osobności, wykonaj palming. Zaciemnij pomieszczenie, zasłoń szczelnie oczy dłońmi i skup się na swojej wyobraźni. Wizualizuj dobre wspomnienia przez około 10 minut. Ta metoda odprężania wzroku przyczyni się do złagodzenia wszelkich napięć, zarówno fizycznych jak i emocjonalnych. Jak widzisz istnieje kilka sposób na to by zapobiegać lub łagodzić zmęczenie oczu. Wypróbuj kilka z nich i znajdź ten, który najbardziej Ci odpowiada. Możesz w ten sposób pozbyć się nieprzyjemnego uczucia zmęczenia na zawsze!