Anizometropia (różnowzroczność) i soczewki kontaktowe

Anizometropia to nic innego jak różnowzroczność. Osoba, u której ona występuje posiada dwie różne wady wzroku. Jaka metoda korekcji jest w tym przypadku najlepsza? Dowiesz się tego z naszego poradnika.


różnowzroczność anizometropia

Różnowzroczność - czy jest uciążliwa?

Dowiedziono, że niewielka różnica wady wzroku między okiem prawym a lewym nie powinna wpływać na jakość i prawidłowe funkcje narządu wzroku. Jeśli jednak jest ona większa niż 2 dioptrie, taka osoba może odczuwać pewien dyskomfort.

Warto wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje anizometropii – osiowa i refrakcyjna.

Anizometropia osiowa

Ten rodzaj różnowzroczności polega na innej długości osiowej oczu, przez co obraz skupia się w różnej odległości od siatkówki.

Anizometropia refrakcyjna

W przypadku różnowzroczności refrakcyjnej gałki oczne są tej samej długości, jednak z uwagi na różne krzywizny rogówek wada wzroku występuje w różnych mocach łamiących obrazów.

Inne rodzaje anizometropii

Poza tymi najbardziej powszechnymi rodzajami różnowzroczności, wyróżnia się też anizometropię astygmatyczną, krótkowzroczną i nadwzroczną.

Antymetropia

Może się zdarzyć tak, że na obu oczach dochodzi do zróżnicowania mocy wady wzroku, ale mamy do czynienia z tą samą wadą wzroku. Problem staje się większy, gdy na jednym oku występuje krótkowzroczność, a na drugim dalekowzroczność - wtedy mamy do czynienia z antymetropią. Porównaj to z objawami anizeikonii.

różnowzroczność

Korygowanie różnowzroczności - soczewki czy okulary?

Przy różnowzroczności osiowej okulista powinien całkowicie skorygować wady wzroku – odpowiedniejsze mogą być w tym przypadku okulary (choć nie zawsze – decyzję powinien podjąć specjalista podczas badań okulistycznych).

W przypadku różnowzroczności refrakcyjnej świetnie sprawdzić się mogą soczewki kontaktowe. Dlaczego? Otóż soczewka umieszczana jest na rogówce, czyli w miejscu, które odpowiada za pojawienie się tego rodzaju różnowzroczności - nie powinna więc powodować różnicy w odbieraniu obiektów (powiększenie/pomniejszenie).

Ocenia się, że to soczewki kontaktowe są najlepszą metodą korekcji różnowzroczności.

Test na anizometropię (różnowzroczność)

By dowiedzieć się, czy stosowana przez nas korekcja działa skutecznie na różnowzroczność, można wykonać test. W ramach niego osoba z anizometropią ma przed sobą dwie połówki kwadratu. Jej zadaniem jest ocena czy widziane obrazy są jednakowej wielkości w przypadku oka prawego i lewego. Test ten można wykonać w okularach, a następnie w soczewkach kontaktowych.

Anizometropia - kiedy do udać się do specjalisty?

Nieskorygowana różnowzroczność może być bardzo uciążliwa dla osoby z taką przypadłością. Szkodliwe jest to jednak też dla mózgu, który próbuje poprawnie postrzegać obrazy. Gdy staje się to niemożliwe, może prowadzić to do niepoprawnego widzenia obuocznego. Warto zatem jak najszybciej udać się do specjalisty i dobrać odpowiednią metodę korekcji. To samo tyczy się dzieci. Tutaj jednak sprawa jest o tyle trudna, że pociecha często nie potrafi jasno zasygnalizować problemu. W takich przypadkach bardzo ważne są regularne wizyty u okulisty. Im szybciej uda się ustalić wadę wzroku, tym większa szansa na sukces w korekcji i poprawę widzenia.

Pamiętaj o wizytach kontrolnych!

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię