Soczewki kontaktowe stanowią wygodną alternatywę dla okularów. Są praktyczne i zapewniają większą swobodę. Jednak, aby soczewki w pełni spełniały swoją rolę i były bezpieczne, należy odpowiednio o nie dbać. Czyszczenie soczewek, szczególnie tych wielokrotnego użytku, jest bardzo ważne. Zapobiega możliwym infekcjom oka. Oksydacyjny płyn do pielęgnacji soczewek szczególnie ceniony przez alergików. Korzystają z niego bowiem przede wszystkim osoby uczulone na konserwanty, ale też wszyscy ci, dla których liczy się jeszcze większa czystość soczewek. Dowiedz się, jak działa taki płyn i dlaczego warto rozważyć jego stosowanie!
Czym jest płyn oksydacyjny?
Czyszczenie soczewek kontaktowych płynem oksydacyjnym opiera się na pewnym głównym składniku - roztworze nadtlenku wodoru o stężeniu 3%. Co to takiego? To powszechnie znana wszystkim woda utleniona! Choć częściej kojarzona jako środek do czyszczenia i odkażania ran, w płynie oksydacyjnym też pełni ważną rolę. Z obecności tego składnika wynika też specyficzny sposób korzystania z niego.
Zalety płynu oksydacyjnego
Płyn oksydacyjny jest specjalnie opracowanym preparatem. Pomaga w utrzymaniu higieny soczewek kontaktowych. Wykazuje wiele pozytywnych cech:
Nie zawiera konserwantów
Oksydacyjny płyn do soczewek kontaktowych polecany jest dla osób o wrażliwych oczach lub dla alergików. Brak konserwantów pozwala na pielęgnację soczewek bez obaw o reakcję alergiczną.
Precyzyjna dezynfekcja
Płyn oksydacyjny działa inaczej niż płyn wielofunkcyjny. Lepiej neutralizuje mikroorganizmy. Stosując go możesz mieć pewność, że wszystkie grzyby, bakterie i wirusy zostaną w pełni wyeliminowane. Skutecznie usunie wszystkie elementy, które mogłyby spowodować możliwą infekcję oczu.
Nieskazitelna czystość
Oksydacyjny płyn pomaga w zachowaniu klarowności soczewek. Dzięki dobrze dobranym składnikom, oksydacyjny płyn nie pozostawia na soczewkach żadnych mikroelementów. Sięgając po niego masz pewność, że po pielęgnacji Twoje soczewki będą idealnie czyste.
Jak stosować płyn oksydacyjny?
Powinieneś wiedzieć, że płyn oksydacyjny do czyszczenia soczewek wymaga specjalnego użytkowania. Dzięki wodzie utlenionej jest bardziej skuteczny niż inne płyny, ale przed nałożeniem soczewek na oczy, musisz zneutralizować (inaczej zobojętnić) ten składnik. W specjalnym pojemniku nadtlenek wodoru rozłoży się na wodę i tlen - tym samym stając się bezpiecznym dla oczu. Nie spowoduje uczucia dyskomfortu, pieczenia, ani innych niepożądanych skutków, ale tylko jeśli jest właściwie używany. Dowiedz się więcej o tym, jak działa płyn oksydacyjny i jak go stosować.
Oksydacyjny nie oznacza straszny!
Nawet jeśli dotąd nie miałeś do czynienia z płynem oksydacyjnym do czyszczenia soczewek, niczego się nie bój. Silne działanie płynu działa w pełni korzystnie dla zdrowia i ochrony Twoich oczu. Pamiętaj jednak, że bardzo ważne jest używanie płynu zgodnie z instrukcją. Pielęgnując soczewki zachowaj ostrożność i postępuj zgodnie z zaleceniami, jeśli nie jesteś w stanie zagwarantować co najmniej 6-godzinnego procesu neutralizacji w tym płynie - rozważ mimo wszystko używanie innych rodzajów płynów do soczewek. Wtedy Twoje oczy będą zdrowe i bezpieczne!
Czym różni się płyn oksydacyjny od płynu wielofunkcyjnego ?
Płyn oksydacyjny do czyszczenia soczewek jest bardzo skuteczny w zachowaniu najwyższej czystości szkieł kontaktowych. Jego użytkowanie wymaga jednak przestrzegania wielu zasad bezpieczeństwa. Jeśli nie masz czasu na korzystanie z niego w sposób wskazany na opakowaniu, wypróbuj jeden z naszych płynów wielofunkcyjnych. Taki rodzaj preparatów możesz stosować bezpośrednio na soczewki kontaktowe i nie wymaga od Ciebie żadnego skomplikowanego procesu użytkowania. Płyn multifunkcyjny to najprostszy w obsłudze produkt do utrzymania czystości soczewek. Wystarczy nalać go do pojemniczka i zanurzyć w nim soczewki kontaktowe, po upływie kilku godzin możesz korzystać z tej metody korekcji bez żadnych obaw. Wskazane jest jednak, aby przed zanurzeniem soczewek w płynie wielofunkcyjnym, jeszcze skropić nim soczewki i mechanicznie potrzeć je palcem w celu usunięcia zanieczyszczeń i pyłków.